Liga prvaka / 11. siječnja 2023.

LIGA PRVAKA – Važna pobjeda jugaša

Jug Adriatic osiguranje je ostvario veliku i važnu pobjedu nad španjolskim Sabadellom u 5. kolu B skupine Lige prvaka u Dubrovniku 14:10. Prva u nizu utakmica, sve tamo do konca ožujka, koje su si Gospari dali u zadatak trijumfirati ne bi li ostvarili plasman na završni turnir Lige prvaka.

Suvereno su Dubrovčani došli do punog bodovnog uloga protiv momčadi iz Katalonije, ozbiljnog i nedvojbeno potentnog sastava s nekoliko sjajnih pojedinaca, ali svejedno čak i takav Sabadell nije niti jednom uspio primjerice povesti, uz tek dva rezultatska poravnanja gostiju (2:2 i 4:4).

Već pred kraj druge četvrtine su Dubrovčani ‘otišli’ na 2 gola prednosti (Žuvela za 4:2). Gosti su izjednačili početkom treće četvrtine (4:4, zasluga njihovog najboljeg igrača, trostrukog strijelca Sanahuje), da bi mladi Mozara i kapetan Fatović brzo odgovorili golovima za novih plus 2 (6:4).

Činjenica je da Sabadell nije napadački predstavljao preveliku prijetnju s 2 metra, ali jest zato s vanjskih pozicija. Nije baš za začuditi jer je to jedna od odlika igre praktički svih španjolskih klubova, pa onda i reprezentacije. Malo tko ima tako dobru i opasnu vanjsku liniju kao Španjolci, a ni Sabadell u tomu ne zaostaje puno. Jug Adriatic osiguranje je zato maksimalno koristio centarsku nadmoć (u igru se vratio odnosno oporavio drugi sidraš Goran Grgurević) koja je pojačavana napadački i s čestim uplivavanjem na 2 metra. To je primjerice koristio u nekoliko navrata Loren Fatović. Na taj je način dao svoj prvi gol (3:2), ali praktički i zadnji osobni pogodak (13:10).

Pobjednik je odlučen krajem treće dionice kada je naš prvak poveo prvi put s 4 gola razlike (Kržić za 11:7), a taj je gol bio treći uzastopni, nakon 8:7. Tu je načet otpor Sabadella, dodatno pojačan početkom zadnje četvrtine (opet Kržić za 12:8), da bi konačno bio ‘slomljen’ spomenutim pogotkom Fatovića za 13:10 tri i pol minute prije kraja. Dodavač je bio Joković koji je lijepo vidio uplivavanje Fatovića na okvirno 3 metra od gola, te je uslijedio munjevit šut odmah iz prijama lopte. Ujedno četvrti gol Lorena Fatovića, najboljeg strijelca susreta.

IZJAVE TRENERA

Vjekoslav Kobešćak (Jug Adriatic osiguranje):

– Mogu biti zadovoljan pobjedom, ali mislim da moramo ipak dosta još raditi kako bi ispravili neke pogreške koje smo radili u ovom susretu. Utakmica je bila vrlo teška, nismo kontrolirali ritam praktički cijelo vrijeme. Od starta pa skoro do kraja. Pri koncu utakmice je ritam vidljivo pao u obje momčadi jer su igrači bili umorni. Sv golove koje smo primili smo dobili iz vanjske linije. To im i jesu i najbolji igrači, ali svejedno to znači da tu nismo napravili dobar posao.

Quim Colet (Sabadell):

– U napadu smo bili dobri i s tom sam stranom igre svoje momčadi zadovoljan, ali ne možete ostvariti dobar rezultat ako primite golove s 2 metra u zonskoj, dakle plitkoj obrani. To je po meni najbitniji razlog našeg poraza, ali mi smo mlada momčad. Radimo naporno, jako, tako ćemo i nastaviti. Nama je sada vrlo, vrlo značajna naša sljedeća utakmica, doma protiv Marseillea.

OSTALI REZULTATI

Fradi ‘pao’ u Berlinu

Za par Spandau 04 – Ferencvaros smo u najavi naveli kako malenu prednost dajemo Mađarima, uz opasku – “Ne podcjenjujte Spandau jer igraju u jako, jako dobroj formi i mogu svakome zagorčati život”. Mađari su baš to sada osjetili. Ne bi čak naveli da je riječ o podcjenjivanju suparnika s Ferencvarosove strane, već je jednostavno Spandau 04… dobar.

Okosnicu kvalitete im čine stranci, a uostalom upravo su oni i bili jedini strijelci protiv mađarskog prvaka. Rusi Šepeljev 4 odnosno Holod 3 gola. Po jedan su još pridodali, Strelezkij koji jest njemački reprezentativac, ali ruskog podrijetla, baš kao i Zoran Božić koji je srpskog podrijetla, pa Slovak Marek Tkač i Talijan Luca Marziali.

Spandau 04 je duže i češće bio u vodstvu, a gostima iz Budimpešte nije pomoglo ni još jedno sjajno izdanje Grka, bivšeg jugaša Argyropoulosa (4 gola). Upravo je on bio pogodio za posljednje poravnanje na utakmici (10:10), da bi 59 sekundi prije kraja za pobjedu berlinskog sastava, gol dao Roman Šepeljev. To je inače isti onaj igrač koji je u famoznom raspucavanju peteraca u Rotterdamu za odlazak na OI u Tokiju protiv Hrvatske, uspio dvaput ‘zapucati’ peterac (briljantne obrane Popadića), te srećom po nas ne odvesti Rusiju na Igre.

Na jugu Francuske je Novi Beograd uknjižio nova tri boda. To je ujedno i jedina pobjeda gostiju u ovom kolu B skupine. Jako je kratko vrijeme, samo jedan dio prve četvrtine to bila ravnopravna ili izjednačena utakmica. Za pobjednika su najbolji strijelci bili ubojiti Španjolac Alvaro Granados (5 golova) i Grk Angelos Vlachopoulos (4 pogotka). U momčadi Marseillea nije bilo našeg Ante Vukičevića. Inače, ovu je utakmicu sudio naš sudac, Andrej Franulović iz Rijeke.

Na sjeveru Italije je Brescia u svojem bazenu očekivano pobijedila budimpeštanski OSC. Štoviše, rezultatski su raznijeli mađarski sastav. U svakoj su četvrtini Talijani napravili po 2 gola razlike, a najbolji pojedinci što se pogodaka tiče bili su – Vincenzo Renzuto, Boris Vapenski Eduardo Di Somma s po 3 gola.