Liga prvaka, Seniori, Vijesti / 9. studenoga 2019.

LIGA PRVAKA – Skupina A, 4. kolo: Jadranova senzacija na Poljudu

LIGA PRVAKA – Skupina A, 4. kolo

Jadranova senzacija na Poljudu

JADRAN – JUG AO 12:11 (2:4, 3:2, 2:3, 5:2)

SPLIT – Plivalište Poljud. Gledatelja 500. Suci: Bianco (Italija) i Naumov (Rusija).

JADRAN: Anić (13 obrana), Burić 2, Zović (0), Krapić 1, Pejković, Power, Vrdoljak, Visković 3, Delić 2, Šetka 1, Dužević 3, Sučić. TRENER: Ivan Asić.

JUG AO: Popadić (15+1 obrana), Macan 1, Fatović 1, Lončar 2, Kržić 1, Garcia, Lozina, Merkulov 3, Papanastasiou, Žuvela 1, Benić, Obradović 2, Jarak. TRENER: Vjekoslav Kobešćak.

PETERCI: Jadran 0-1, Jug AO -.

OSOBNE POGREŠKE: Jadran 15, Jug AO 19. ŽUTI KARTON: trener Kobešćak (28). TREĆA OSOBNA POGREŠKA: Benić (21), Macan (23), Power (26), Žuvela (27), Obradović (28), Pejković (30).

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Jadran 8-16 (50%), Jug AO 5-14 (35%).

Za iznenađenje 4. kola Lige prvaka, barem kada je riječ o A skupini, pobrinuo se splitski Jadran. Momčad Ivana Asića je prekinula niz nepobjedivosti Juga AO u Europi ove sezone i to ne osvojivši bod, već sva tri. Potpuno zasluženo nakon vjerojatno najbolje ovosezonske igre jadranaša koji su u svojim redovima imali nekoliko iznimno raspoloženih igrača. Od vratara Anića s 13 velikih obrana, preko kapetana Šetke koji se isticao s tri asistencije, ali i dvije ukradene lopte, kreiranjem igre, te uz još jedan priloženi pogodak. Napadački su pak rešetali Ante Visković i centar Antonio Dužević.

S druge strane, kod jugaša osim vratara Popadića koji je na golu bio savršen, uostalom obranio je uz sve i peterac Zoviću, te ruskog šutera Merkulova, nije bilo treće osobe u Kobešćakovom sastavu koja se osobito po dobromu istaknula. Jug AO je imao velikih problema s realizacijom igrača više tijekom cijele utakmice, a uz sve su s vremenom došli i u problem s osobnim pogreškama. Tako su gosti četiri minute prije kraja ostali bez čak četvorice igrača i to je također moralo ostaviti traga.

Sam početak inače i nije baš sugerirao velike drame. Vodstvo od dva razlike nakon prvih osam minuta, pa onda i 5:2 početkom druge dionice, a onda… Jesu li jugaši mislili da su završili posao, ‘slomili’ suparnika ili nešto treće, ali činjenica ostaje da se Jadran nije predavao i pomalo stizao prednost favoriziranog gosta. Prvo s dva odlična uzastopna gola Viskovića, od kojih je drugi za smanjenje Jugovog vodstva 5:4 osobito lijep. ‘Šrauba’ s desnog krila s igračem više. Ipak, na poluvrijeme se još otišlo s minimalnom prednošću Juga AO, (6:5).

Tek što je počela treća dionica, izjednačenje. Gol Duževića nakon samo 8 sekundi igre nije bio samo pogodak za egal (6:6), već i pokazatelj solidne dekoncentracije u jugaša. U ovoj je četvrtini Jadran imao u nekoliko navrata i doći do vodstva, ali bi ruka zadrhtala u presudnom trenutku ili brzali sa šutom, napravili prekršaj u napadu. Konačno, pri rezultatu 7:7 Zović nije iskoristio peterac, sjajno je obranio vratar Popadić. Iskusni Jug AO se uspio pribrati, te čak na kraju ove dionice i povesti opet s dva razlike (9:7).

Međutim, jadranaši kao da su osjetili svoj trenutak, ‘osjetili’ su svoj dan, te sjajnim ulaskom u zadnju dionicu s dva pogotka Duževića iznova izjednačavaju (9:9). Četiri minute prije kraja, sjajan je pogodak u ‘malu mrežicu’ s igračem više postigao Rino Burić za prvo vodstvo Jadrana (10:9). Isti je igrač, malo manje od tri minute prije kraja podignuo prednost i na 2 razlike za Splićane (11:9). Sada pak Jug AO dokazuje koliko je moćan, jer u minutu i pol Kržić (igrač više) na dodavanje Garcije, te Merkulov uspijevaju poravnati (11:11). Bilo je to točno 1.32 minute do kraja utakmice.

Poljudske je tribine međutim razgalio svojim trećim pogotkom, s igračem više, sjajni domaći ljevak Ante Visković za ispostavit će se na kraju konačnih 12:11. Jugaši su imali priliku za izjednačenje iz napada s igračem više, ali šut Garcije ukrotio je vratar Anić, te je slijedilo zasluženo slavlje domaćina za prvu pobjedu Jadrana u Ligi prvaka ove sezone.

——-

Izjave:

Ivan Asić, trener Jadrana:

– Čestitam momcima na velikoj, grandioznoj pobjedi. Odigrali su najbolju utakmicu u maksimalno teškoj situaciji, zaslužili smo ova tri boda. Ne bih nikoga isticao, bilo bi nepravedno, svi su bili na visokoj razini. Vjerujem da će nas ova pobjeda dignuti i da ćemo gledati još bolji Jadran.

Vjekoslav Kobešćak, trener Juga AO:

– U najavi smo rekli da se Jadran mora probuditi. Probudio se protiv nas, odigrali su s puno srca, hrabro, bili su jači od nas psihički i fizički. Nas je u početku izvlačio Popadić, pa iako smo vodili cijelo vrijeme, postali smo nervozni, predvidljivi, i to nas je koštalo poraza. Čestitam Jadranu!

____

Joković i Buljubašić slavili u derbiju

Najzanimljiviji susret 4. kola A skupine odigran je u Mađarskoj. Ondje su se susreli prvak Europe iz 2017. (Szolnok) i prvak iz 2018. (Olympiacos). Slavio je onaj ‘svježiji’ prvak Starog kontinenta. Obojica Hrvata u momčadi iz Pireja, Maro Joković i Ivan Buljubašić ugradili su po jedan pogodak u pobjedu Olympiacosa.

Ono što pomalo ipak iznenađuje, prvenstveno u broju pogodaka, je vrlo visoka i uvjerljiva pobjeda Barcelonete nad Sintezom usred Kazanja. Rusi su u svakoj četvrtini primili po 5 golova, pa je opravdano pitati jesu li uopće igrali obranu. Ujedno, nakon ovog kola više nema niti jedne momčadi koja je na bodovnoj nuli. ‘Fenjeraš’ Jadran iz Herceg Novom uspio je osvojiti prvi bod u Berlinu.

Rezultati 4. kola skupine A: Sintez Kazanj – Barceloneta 12:20 (1:5, 5:5, 4:5, 2:5), Spandau 04 – Jadran (HN) 9:9 (1:0, 2:5, 3:2, 3:2) – Čagalj je postigao 1 gol za goste i Szolnok – Olympiacos 7:8 (2:3, 3:3, 1:2, 1:0) – Joković i Buljubašić po 1 za Grke.