Liga prvaka, Seniori, Vijesti / 6. veljače 2020.

LIGA PRVAKA – Sažetak 8. kola

Kolo hrvatskih vratara

Mogli bi to i tako sažeti. Runda Lige prvaka koju su obilježila dvojica hrvatskih čuvara mreže. Svakome je pripao jedan dan ili večer.

Ivan Marcelić je zaključao bravu Mladosti u Marseilleu (13 obrana), ali i dao gol večeri, možda i kola. S gola na gol! Tako je bilo u utorak na jugu Francuske. Dan kasnije na jugu Hrvatske, briljirao je kolega mu u Jugu AO, Toni Popadić. Punih 7 dana nije uskočio u bazen, bio je dvojbenog nastupa do koji sat prije utakmice, a onda je uplivao među vratnice i… spustio roletu (također 13 obrana, od kojih je jedna i peterac Genidouniasu).

Opet, bili bi u krivu kada bi za pobjede ove naše dvije momčadi apostrofirali samo vratare. Mladost je do slavlja došla obiljem protunapada, natplivavši suparnika, izbezumeči ga brzinom razmišljanja i izvedbe, te s vrlo dobrim igračem manje. Jug AO je pak odigrao perfektnu obranu s igračem manje, ali i napadački ‘pomeo’ sastav koji dotad nije izgubio niti jednu utakmicu ove sezone u Ligi prvaka. Ako ćemo malo preciznije, posljednji uopće poraz Olympiacosa (u četiri četvrtine, bez peteraca) je bio prije 13 mjeseci. U siječnju 2019. i to u… da, Dubrovniku!

Mladost se pobjedom primaknula osvajanju četvrtog mjesta u skupini koji jamči odlazak na završni turnir Lige prvaka, što je cilj Zagrepčana. Jug AO je pak iznova itekako osvježio nade u osvajanje prvog mjesta. Nije neizvedivo, uopće nije.

Nismo zaboravili jasno ni Jadran. S novim trenerom, Milom Smodlakom, Jadran je otpraćen u goste Barceloneti sa slabašnim izgledima. Sve u stilu – “…ako hrvatska reprezentacija ima problema sa Španjolskom, a nju čini zapravo Barceloneta, kako onda očekivati nešto od Jadrana…”. No, Splićani su odigrali hrabru, lijepu, a većim dijelom potpuno ‘otvorenu’ utakmicu. Imali su pred kraj treće dionice egal (9:9), a manje od pet minuta do kraja zaostatak od samo jednog gola (12:11). Tada je ipak presudilo iskustvo, lucidnost velikih igrača (Granados, Perrone), ali načelno, ne možemo biti nezadovoljni načinom igre Jadrana. S oporavljenim Šetkom i Krapićem, to je sasvim druga momčad, jasno.

Od ostalih susreta, dvije su utakmice bile vrlo zanimljive. U skupini B je prvak Europe Ferencvaros u svom bazenu izgubio od gradskog suparnika OSC-a, što je za momčad trenera Zsolta Varge prvi poraz nakon 23 uzastopne domaće pobjede u svim natjecanjima. Istina, Ferencvarosu je nedostajao Marton Vamos (gripa), ali to ipak ne umanjuje značaj pobjede OSC-a. U biti je Ferencvaros ili Fradi stao dvije minute prije poluvremena pri vodstvu 6:4. Od tada do kraj susreta, postigli su još samo 2 pogotka, a primili čak 7. No, koliko god to bilo lagano iznenađenje, nije preveliko kada pogledate moćan sastav OSC-a (Dr. Brguljan, Prlainović, Manhercz, Erdelyi, Harai…). Ipak, za epitet iznenađenja kola ne treba otići izvan Mađarske.

U skupini A je berlinski Spandau 04 šokirao Szolnok u njihovom bazenu. Kada su se ove dvije momčadi zadnji puta sastale (u Berlinu, u 7. kolu), završilo je komotnih 14:10 za Mađare. U srijedu su se domaćini očito ipak malo opustili, makar valja spomenuti da Spandau 04 nije sastav na kojem će itko ‘popravljati’ gol-razliku. Ipak, Szolnok je vodio mirno i 3:1, pa i 5:3 u drugoj četvrtini, dopustivši istina gostima da ih sustigne, ali ne i prestignu. Valja pripomenuti kako je Mađar, ali na vratima Spandaua 04, Laszlo Baksa kod 3:2 za domaćina, obranio i peterac. Na koncu treće četvrtine je bilo neodlučeno (7:7), a u zadnjih osam minuta ‘pao’ je samo jedan još gol. U mrežu domaćina! Za šok Szolnoka, te veliko veselje strijelca Mauricea Jünglinga, četiri minute prije kraja. Puno dakle za stići, ali za Szolnokovo izdanje od srijede, očito premalo.

—–

SKUPINA A

Rezultati 8. kola:

Jug AO – Olympiacos 13:0, Barceloneta – Jadran Split 16:12, Szolnok – Spandau 04 7:8 i Sintez – Jadran (HN) 11:15

Parovi 9. kola (22. veljače):

Szolnok – Jug AO, Jadran (HN) – Jadran Split, Spandau 04 – Sintez i Olympiacos – Barceloneta