Liga prvaka / 14. prosinca 2021.

LIGA PRVAKA – Olympiacos bolji od Jadrana

Jadran sa samo jednim centrom, solidno izmoren i s ne još u potpunosti spremnim igračima koji su nedavno još bili na popisu ozlijeđenih, a povrh svega s mislima i koncentracijom usmjerenom prema nadolazećem vikendu završnice Kupa u Zagrebu. S druge strane moćni Olympiacos, u punoj snazi i formi, pred svojom publikom željan i nadalje ostati neporažen, štoviše s novom pobjedom. U takvoj konstelaciji odnosa, rezultat utakmice u Pireju nije iznenađujući. Grčki se prvak samo u jednom malčice možda preračunao.

Računali su naime da su nakon tri četvrtine ‘razbili’ jadranaše, završili utakmicu. Nije im posve za zamjeriti jer uistinu nakon vodstva 4:1 već nakon prve dionice, pa 8:3 pred kraj druge i posebno nakon 12:7 (sedmi gol Jadrana, djelo je Harkova 2 sekunde prije kraja četvrtine i to s lijeve strane!) po okončanju treće četvrtine, malo je tko mogao pomisliti da bodovi neće ostati u Ateni. Tu su Grci malo stali, popustili u ritmu, napravili nekoliko pogrešaka što su gosti iz Splita znali kazniti golovima Duževića s centarske pozicije, potom Harkova s desne strane i onda kapetana Šetke kroz ruke Bijača, tri i pol minute prije kraja. U čas je smanjena prednost na samo 12:10!

Štoviše, minutu i pol prije kraja, centar Antonio Dužević imao je kolosalnu priliku maksimalno zakomplicirati stanje odnosno nauditi domaćinu. S igračem više, ostao je sam na 2 metra, pucao, a onda… Onda smo po još koji put mogli vidjeti značaj velikog vratara Marka Bijača. Obranio je stopostotnu priliku Jadrana i time vratio opet malo krvi u lice treneru Vlachosu. Svojim suigračima pak osigurao pobjedu. Nije ni tu kraj jer valja pribilježiti i pola minute prije kraja, još uvijek kod 12:10 za Olympiacos, da je i drugi Hrvat u grčkoj momčadi dao svoj doprinos pobjedi. Burićev šut sa srednjeg vanjskog blokirao je Andro Bušlje.

Izjave trenera:

Theodoros Vlachos (Olympiacos):

Definitivno je ovu utakmicu dobio naš napad, a ne obrana. Kontrolirali smo utakmicu do posljednje četvrtine, pa čak bi rekao ipak i tada. Činjenica je da smo imali priliku dobiti ovu utakmicu s 4-5 golova razlike, da nismo napravili neke, da oprostite glupe stvari. Ipak, za nas je ovo vrlo značajna pobjeda jer smo prvi put igrali bez prvog centra (Mourikis). Zato smo trebali pronaći neka druga rješenja u napadu, te smo na koncu to ipak i uspjeli, te osvojili vrlo važna tri boda za nastavak natjecanja.

Mile Smodlaka (Jadran):

Zamalo smo iznenadili Olympiacos. U zadnje dvije minute smo imali dvije jako dobre šanse, prilike za doći na samo gol zaostatka. U biti, to su bile dvije različite utakmice ili dva različita poluvremena. Imali smo problema s vratarima koji nikako da nam u ovim bitnim utakmicama uhvate formu, a bez toga se teško može parirati ovakvom suparniku. Vidjeli se pred kraj koliko samo 3-4 vezane obrane znače (Luka Podrug). Nadalje, nama je ovo već peta utakmica sa samo jednim centrom. Realno, mi de facto zadnjih 7-8 dana isključivo pričamo u Kupu i mi smo na dan utakmice prijepodne, nakon treninga, imali video-analizu Juga, a tek pred utakmicu i zadnju analizu Olympiacosa. U ovom ritmu jednostavno moramo birati cilj i prioritete, ali naravno da to što smo u mislima za Kup, ne znači da mi nismo utakmicu u Ateni shvatili ozbiljno. Nama je i trebala jedna dobra utakmica, a sad… rekao bi da smo prije imali jedno dobro poluvrijeme. Opet, drago mi je da se momci nisu ‘prosuli’, da smo se vratili iz teške situacije i stvarno bili u igri zadnjih minutu i pol do dvije – za hvs.hr će iz Atene, trener Splićana.

LIGA PRVAKA – Ferencvaros opet remizirao

Apsolutni majstori neodlučenih ishoda odnosno remija. To su igrači trenera Zsolta Varge. Ferencvaros je naime u petoj utakmici ove sezone u Ligi prvaka, četvrti puta remizirao! Sada su to učinili u gostima kod Barcelonete koja je bila nadomak pobjede. Momčad trenera Elvisa Fatovića je vodila u trećoj četvrtini u tri navrata s 2 gola (7:5, 8:6 i 9:7). Potom su isto učinili jednom i u posljednjoj dionici (11:9), ali Mađari se ne daju očito tako lako. Bod je Fradiju donio prošlosezonski ruski snajperist jugaša, Daniil Merkulov pogotkom 2 sekunde prije kraja.

Nije to jedini remi u kolu, a niti jedina utakmica koja je odlučena 2 sekundi prije završne sirene. Isto se dogodilo u Beogradu gdje je kod Novog Beograda gostovao prvak Italije, Brescia. Talijani su imali u trećoj četvrtini vodstvo 3 gola (3:6), da bi domaćin preokrenuo u zadnjoj četvrtini u svoju korist (9:7). Točno još minutu i sekundu prije kraja utakmice Novobeograđani su vodili s dva pogotka prednosti (11:9). Očito nedovoljno jer je Brescia brzo smanjila, da bi onda dvije sekunde prije kraja ljevoruki Novosađanin Boris Vapenski pogodio za velik bod Brescie.

U Kragujevcu je očekivano, domaći Radnički ostvario prvu pobjedu u Ligi prvaka, nad Dinamom iz Tbilisa. Josip Vrlić je postigao 1 gol za pobjednika, baš koliko i Marko Jelača za poražene.