Liga prvaka / 10. siječnja 2023.

LIGA PRVAKA – Minimalan poraz Jadrana

Grčki je doprvak svladao hrvatskog. U Ateni je, u 5. kolu A skupine Lige prvaka, Vouliagmeni svladao našeg Jadrana iz Splita 13:12.

Uzmemo li u obzir da je domaćin vodio baš cijelu utakmicu, s iznimkom tri kratkotrajna poravnanja u prvoj dionici (1:1 – Delić) i trećoj četvrtini (7:7 – Burić i 8:8 – Dobud), onda je pobjeda Vouliagmenija sasvim zaslužena. Odličnu su utakmicu odigrali centri grčkog sastava, posebno reprezentativac Nikolaidis, a briljirao je i mladić na kojeg je u najavi upozoravao trener Splićana, još jedan grčki reprezentativac, Kalogeropoulos. S druge strane, Jadran je baš na 2 metra bio oslabljen. Nedostajao je drugi sidraš, ozlijeđeni Antonio Dužević. Premda su Rino Burić i suigrači pokušali nadoknaditi taj manjak, te uz više no solidno izdanje prvog centra Nikše Dobuda, jednostavno nije bilo dovoljno.

Već početkom druge četvrtine Vouliagmeni je poveo osjetnije (5:2 i 6:3), odnosno pred kraj ove dionice ponovljeno (7:4). Treća je četvrtina bila najbolji dio igre Splićana. Nakon što se u ovaj dio utakmice ušlo s vodstvom Grka 7:5, Jadran je poravnao golovima Čaglja (igrač više) i lijepim golom, s lijevog vanjskog i dok se obrana atenskog sastava tek namjestila. Baš kao što je i Rino namjestio svoju desnicu. Još će jednom do kraja treće četvrtine gosti poravnati, sada preko Dobuda s igračem više koji je vješto Butićevu loptu potpuno iskosa, s desnog krila smjestio u mrežu. Ipak, u zadnjih 8 minuta se ušlo s plus 1 za Vouliagmeni (9:8).

Upravo je tu prednost domaćin uspio i sačuvati, ali ne dopustivši više niti jedno poravnanje. Točku na i postavio je u biti gol Nikolaidisa s 2 metra, šraubom pola minute za 13:11. To je bila prevelika prednost da ju Jadran može dohvatiti.

IZJAVE

Jure Marelja, trener Jadrana:

– Nismo pronašli načina zaustaviti centre Vouliagmenija, a kada smo to čak i uspjeli, kada smo izjednačili, pa imali minus 1 tek, bilo je nekoliko lošijih šuteva. Imali smo i malo nesreće. Međutim, čestitam i kolegi na klupi Vouliagmenija, odigrali su jako dobru utakmicu.

Vladimir Vujasinović, trener Vouliagmenija:

– Ovo je velika i jako značajna pobjeda za nas, mislim i naša najbolja igra cijele ove sezone. Još je veća jer smo svladali Jadran koji je vrlo jak i jedan je od ozbiljnijih kandidata za završni turnir Lige prvaka u Beogradu. Ponosan sam na svoje igrače kako su se nosili s igrom pod pritiskom, ali mi nemamo puno vremena za slavlje. Nemamo uopće vremena jer za manje od 24 sata igramo utakmicu osmine finala Grčkog kupa protiv Apollona iz Smyrne.

OSTALI REZULTATI

Elvis Fatović slavio u Pireju

Derbi kola je odigran u Ateni u kojoj je španjolski prvak s hrvatskim trenerom na klupi, Elvisom Fatovićem odnio veliku i vrlo vrijednu pobjedu unatoč perfektnom izdanju vratara Olympiacosa Marka Bijača koji je prikupio čak 14 obrana. Do kraja treće četvrtine bila je to potpuno izjednačena utakmica (6:6), da bi u zadnjim minutama na scenu stupio Felipe Perrone. S dva gola je odveo Katalonce do vodstva 8:6, koje je onda još i Dušan Matković malo ‘podebljao’ za 9:6. Grci su uspjeli smanjiti tek koju sekundu prije kraja na 9:7. Barceloneta tako ostaje momčad sa stopostotnim učinkom nakon prvih pet kola, dok je Olympiacosu ovo prvi poraz cijele ove sezone.

Iznenadno uzbudljivo je bilo u Kragujevcu gdje je Dinamo iz Tbilisija po riječima njihovog trenera Dejana Stanojevića odigrao najbolju utakmicu u sezoni. Radnički je uz puno muke uspio slaviti tek s golom prednosti. Šest minuta prije kraja bilo je 9:9. Šibenčanin Andrija Vlahović je dao 1 gol za prvaka Gruzije.

Pro Recco našeg Sandra Sukna odnosno Luke Lončara nije imao baš nikakvih problema na sjeveru Njemačke protiv tamošnjeg prvaka koji je u solidnoj krizi. Najsvjetlije točke u Waspo 98 Hannoveru su upravo petorica Hrvata, od kojih su čak četiri upisana u strijelce. Jedino pogodak nije postigao Ante Ćorušić.

Rezultati 5. kola A skupine:

Olympiacos – Barceloneta 7:9 (Bijač 14 obrana, Bušlje 1 gol za domaćina)

Waspo 98 Hannover – Pro Recco 8:11 (Bašić 3, te Lozina 1, Macan 1 i Benić 1 za poražene)

Radnički – Dinamo 11:10 (Vlahović 1 za Dinamo).

Poredak: Barceloneta 15, Olympiacos 12, Pro Recco 12, Vouliagmeni 7, Radnički 7, Jadran 6, Waspo 98 Hannover 0, Dinamo Tbilisi 0.