Liga prvaka, Seniori / 21. travnja 2021.

LIGA PRVAKA Minimalan poraz Dubrovčana

U posljednjoj utakmici posljednjeg 10. kola skupine A Lige prvaka, Pro Recco je pobijedio hrvatskog prvaka Jug Adriatic osiguranje 12:11. Ovaj poraz hrvatske momčadi ništa ne mijenja u ukupnom poretku u skupini. Jugaši su kao drugoplasirani u skupini još ranije osigurali nastup na završnom turniru Lige prvaka u Beogradu. Pro Recco je pak nadmetanje unutar skupine završio s perfektnim omjerom, 10-0. Jedina momčad u Ligi prvaka ove sezone koja se može pohvaliti takvim učinkom. Iako, to nas barem iskustvo i prisjećanje na prijašnje sezone uči, to ne mora baš ništa značiti na samom završnom turniru.

Sjajni Bijač i Merkulov

Pro Recco je odigrao utakmicu u sastavu u kojem će nastupati na završnici Talijanskog kupa. U istoj su postavi igrali i dan ranije, te je to razlog zašto u momčadi nije bilo hrvatskog centra Nikše Dobuda. Trener Gabi Hernandez je jednostavno iskoristio zadnje dvije utakmice u skupini kako bi pripremao momčad za lov na prvi ovosezonski trofej. No, ako nije bilo jednog Hrvata (Dobud), drugi (Marko Bijač) je briljirao. Prikupio je ukupno 12 obrana, od toga i jedan peterac, odlično ‘skinuvši’ inače doista dobar šut Lorena Fatovića.

U Jug Adriatic osiguranju najbolji na utakmici, ali i najbolji na cijelom ovom trećem turniru Lige prvaka, bio je ruski reprezentativac Daniil Merkulov. Igrač gromovitog udarca, pršti od snage, ponovo je na razini na kojoj ga pamtimo iz cijele prošle sezone, ali i iz veljače, s predolimpijskog turnira u Rotterdamu. Merkulov je sam postigao 4 gola jugaša.

Ukupno gledajući, porazu unatoč, u dubrovačkom stožeru mogu biti zadovoljni kako je njihova momčad, u odnosu na Pro Recco puno mlađa, a onda na ovom turniru i oslabljena (bez Xavija Garcije) odigrala.

Potpuno ravnopravno, do sredine druge četvrtine i s minimalnim vodstvima. Kod 5:4 imali su jugaši dvije prilike za ‘otići’ na 2 gola prednosti, što doduše protiv Pro Recca ne bi baš jamčilo i pobjedu. Kada nisu to učinili jugaši, jesu suparnici. Younger, pa Figlioli iz kontre i Di Fulvio s igračem više i na poluvrijeme se otišlo s prednošću Pro Recca od dva gola  razlike (7:5).

U trećoj četvrtini je prvo slijedilo dugačko razdoblje bez gola na obje strane, pa onda Bijačeva opisana obrana Fatovićevog peterca, ali to nije obeshrabrilo Gospare. Dapače! Papanastasiou (iz novog peterca) i Merkulov poravnavaju (7:7), a onda ‘bombu’ odapinje Obradović s 5-6 metara, u svom stilu za vodstvo Juga Adriatic osiguranja (8:7).

U posljednju se četvrtinu ušlo rezultatski izjednačeno (8:8) što je već samo po sebi određeni pokazatelj dobre Jugov predstave. Bilo je neodlučeno do 9:9 nakon golova Aicardija odnosno Oberta, dvojice centara talijanskog odnosno hrvatskog prvaka. Potom Pro Recco ima završno odvajanje golovima Figarija i Di Fulvija iz kontre (11:9). To je bila prednost koju su Talijani znalački uspjeli i sačuvati do kraja utakmice.

Skupina A

Rezultati 10. kola: Ortigia – Spandau 04 8:8 (Ćuk 1 i Čagalj 1 za Spandau 04); Olympiacos – Marseille 11:7 (Vukičević 1 za poražene) i Jug AO – Pro Recco 11:12.

Konačan poredak: Pro Recco 30, Jug AO 19, Olympiacos 14, Marseille 13, Spandau 04 6, Ortigia 4.