Liga prvaka / 2. lipnja 2022.

LIGA PRVAKA – Jugaši tijesno izgubili

Jug Adriatic osiguranje neće u polufinale Lige prvaka, već u borbu za poredak od 5. do 8. mjesta. Ferencvaros je bio bolji, za jedan gol, no ipak na kraju kao bolji ulazi u krug četiri najbolja sastava u Europi. Međutim jugaši nisu razočarali. Čak štoviše, pružili su tri četvrtine jako dobru igru. Ne samo otpor, već baš igru protiv nemjerljivo iskusnijeg, pa i skupljeg sastava kakav je prvak Mađarske. Uz to, ne zaboravimo da je naša momčad dva dana uoči početka završnog turnira Lige prvaka u Beogradu ostala bez jednog od svojih startera, reprezentativnog braniča Hrvoja Benića. Na igri momčadi iz Dubrovnika to se nije dalo za zamijetiti.

Osim, istini za volju u prvoj četvrtini koja nikako nije počela po volji hrvatskih vaterpolskih zaljubljenika. Čak 3:0 nakon nepune četiri minute, dva gola Vamosa, ali i općenito ‘sijevanje’ šuteva s vanjskih pozicija Ferencvarosa i frapantan podatak. U prvoj dionici mađarski je prvak imao šut 6-7. Vodio je Ferencvaros 3:0, 4:1, 5:2, a rana vodstva bilo kojeg mađarskog sastava, kluba ili reprezentacije, su upravo ono što se nikako ne valja dopustiti kada se igra protiv njih. Da ne govorimo da Jug Adriatic osiguranju načelno niti ne odgovaraju utakmice s puno golova. Primiti još k tomu čak 6 golova u samo 8 minuta, to je puno i opasno. Pa ipak, ono što je bilo dobro je podatak da su Dubrovčani postigli četiri. Onaj četvrti, sa zvukom sirene, gol Lorena Fatovića čak i provjeravan, te usvojen nakon pregleda VAR snimke.

U drugoj je četvrtini hrvatski prvak uspio zaustaviti razgoropađeni napad momčadi iz Budimpešte, te malo po malo i smanjivati zaostatak. Marko Žuvela je pred kraj ove dionice postigao dva sjajna gola za smanjenje vodstva suparnika (8:7 i 9:8). Nešto puno više je ovime učinjeno. U Ferenvarosevo je dvorište ‘ubačena’ nervoza.

Razotkrio ju je Papanastasiou golom iz kontre sredinom treće četvrtine (9:9), da bi drugi Grk, Argyropoulos preokrenuo rezultat u korist naše momčadi. Malo više od 2 minute do kraja treće dionice bilo je 10:9, ali za Jug Adriatic osiguranje. S golom viška (11:10 – Joković) otišlo se na posljednji odmor. U trećoj minuti zadnje dionice Argyropoulos je pogodio za malo osjetnije vodstvo Gospara (12:10), a onda na scenu stupa jedan grandiozan igrač, koji s dva poteza zorno pokazuje ekstra klasu. Denes Varga u samo 25 sekundi postiže dva uzastopna gola! Prvi je dao dok je već bio ‘na leđima’. Golovi kojima je vratio svoju momčad u igru (12:12), povratio im samopouzdanje, a malo ‘primirio’ jugaše. Nisu nam možda lijepo ‘sjeli’ ti golovi, ali se mora prepoznati i priznati klasa igrača.
Potpuno izjednačeni, Ferencvaros i Jug Adriatic osiguranje su ušli u završne minute. Vodili su
jugaši još jednom (13:12). Bivši jugaš, Rus Daniil Merkulov je izjednačio, a Szilard Jansik je 1.44 minute prije kraja doveo Ferencvaros iznova u vodstvo. Njihovo prvo nakon 12 minuta igre, ali ujedno i zaključno. Imali su jugaši u zadnjim sekundama napad s igračem više, ali Jokovićeva lopta nije pronašla cilj.

U utakmici koja je prethodila srazu Ferencvarosa i Jug Adriatic osiguranja, Novi Beograd je očekivano svladao Marseille našeg Ante Vukičevića 16:10 (5:4, 4:2, 3:1, 4:3).

IZJAVE

Vjekoslav Kobešćak, trener Juga AO:

Otvorili smo potpuno suprotno od onog kako smo morali i trebali. U drugoj i trećoj četvrtini smo odigrali puno bolju obranu. Imali smo čak i dosta dobru šansu za bolji rezultat, ali bilo je očigledno u zadnjoj četvrtini da smo imali problem zbog manje mogućnosti za rotacijom igrača. Uz to smo i radili pogreške koje nismo trebali, ali… Dali smo najbolje od sebe. Moram odati priznaje i Zsoltu Vargi i momčadi Ferencvarosa koji su, kada pogledate cijelu utakmicu, bili bolji. Žao mi je što nismo prošli u polufinale, ali nisam deprimiran jer su moji igrači dali sve od sebe.

Zsolt Varga, trener Ferencvarosa:

Prvo svaka čast Jugu i mojem bratu Kobešćaku jer su odigrali sjajno, borili se žestoko. Mi smo u jednom trenutku postali nervozni nakon velikog broja isključenja, a onda kada smo se smirili, sve je došlo na svoje mjesto. Prvo sam se ja trebao smiriti, a onda to prenijeti i na igrače. Sad, na to onda dolazi visoka kvaliteta nekih igrača i šuta jednog Denesa Varge.