Liga prvaka / 17. veljače 2023.

LIGA PRVAKA – Jugaši poraženi u Gružu

Sigurno najveće iznenađenje 8. kola Lige prvaka. Jug Adriatic osiguranje je poražen nakon 10 uzastopnih euro-pobjeda nad berlinskim Spandauom, a još k tomu u svojem bazenu u Gružu i to kako igrački, tako onda i rezultatski uvjerljivo. Još k tomu, bez jednog klasičnog centra, Zagrepčanina Matea Ćuka koji je u Berlinu prije desetak dana dobio crveni karton, pa je njemački sastav imao čak i igrača manje u rotaciji, samo 12.

Prva akcija na cijeloj utakmici nije nalikovala, ništa nije dalo za naslutiti na takav epilog. Nakon 20-ak sekundi izboren peterac, kazneni udarac u gol je pretvorio Marko Žuvela za 1:0. Tko bi mogao u tom času pomisliti da će jugaši sljedeći put povesti tek sredinom druge četvrtine (Lazić za 5:4).

Makar, vidjelo se vrlo brzo i tijekom prve dionice da to nije ‘pravi Jug’. Jako puno pogrešaka, krivih dodavanja i šuteva, loših obrambenih reakcija ili bez bloka ili s krivom zamjenom ruke u bloku u presudnom trenutku. Njemačka momčad je s druge strane, što smo već napominjali zadnjih tjedana, u odličnoj formi i igraju najbolji vaterpolo zadnjih 2-3 godine. Momčad je nešto pomlađena, igra ubrzana, puno su dobili s Lucom Marzialijem na 2 metra, Rusi Holod i Šepeljev su velika napast. Nije slučajno berlinski sastav ove sezone pobijedio i jednog vrlo, vrlo jakog Ferencvarosa ili igrao remi u gostima kod Sabadella i OSC-a u Budimpešti. S tim da su oba puta u biti Nijemci propustili pobjedu jer su primali gol u zadnjoj minuti.

Uostalom, i prije desetak dana se Jug Adriatic osiguranje sretno i spretno izvukao iz dosta neugodne situacije u Berlinu kada su početkom zadnje dionice gubili 9:7, pa je bilo 10:10 dvije i pol minute prije kraja itd.

Sada u Dubrovniku nije pomogla ni Popadićeva obrana peterca u drugoj četvrtini, u zadnjim sekundama Strelezkiju kod rezultat 5:5. Ništa da podigne jugaše. Spandau 04 je bio taj koji je diktirao tempo, igru i posljedično rezultat. U trećoj dionici su još Joković pa Žuvela dovodili Gospare u prednost (6:5 i 7:6), ali su i dosta brzo ostali bez Kržića (treća osobna sredinom treće četvrtine). Od 7:6 za domaćina, Nijemci su nanizali tri uzastopna gola za preokret (7:9).

Kada je gost u prvoj akciji zadnje dionice zatresao još jednom (7:10), a posebno nakon gola iz kontre Gbadamasija (7:11), malo manje od 6 minuta do kraja, bilo je gotovo. Da, puno minuta do kraja, dovoljno za sustizanje, ali naš prvak te gruške večeri nije bio spreman za takvo što.

IZJAVE TRENERA

Vjekoslav Kobešćak (Jug Adriatic osiguranje):

– Žalosno, ali naša igra ide od slabog na loše i sve lošije i lošije u zadnja dva mjeseca. Ovo je bila dosad naša najlošija igra nakon Nove godine. Spandau je iskoristio svaku našu pogrešku i slabost, a bilo ih je izuzetno puno, kako u obrani, tako i u napadu. Oni su se odlično pripremali, mi definitivno nismo. Spandau je zasluženo pobijedio, pa i ne da je samo pobijedio već su dominirali cijelim tijekom utakmice osim možda prvog napada. S ovim porazom, iako to tablica sada u prvih mah ne pokazuje, ali s ovim porazom će biti jako, jako teško doći do Final 8 turnira.

Atahanasios Kechagias (Spandau 04):

– Prije svega čestitam svojim igračima, oni su najzaslužniji za ovu veliku pobjedu.