Liga prvaka, Seniori / 25. siječnja 2023.

LIGA PRVAKA – Jugaši osvojili bod u Budimpešti

Nakon Jadrana dan ranije u Splitu protiv Radničkog, i druga je hrvatska momčad u ovom, 6. kolu Lige prvaka osvojila bod. Razlika je tek što su to jugaši učinili ipak u gostima.

U Budimpešti je dakle, OSC protiv Jug Adriatic osiguranja odigrao u 6. rundi B skupine, bez pobjednika, (9:9). Rezultat odnosno svakom po bod niti jedan tabor neće vjerojatno opisati kao neuspjeh, ali neće ga pretjerano ni slaviti. Prvenstveno stoga što su obje momčadi imale svoje sjajne rezultatske epizode koje su nazirale trijumfe. Za Jug Adriatic osiguranje to sigurno vrijedi nakon vodstva 4:1 u prvoj, kao i 6:3 u drugoj četvrtini, iako je to ipak sve bio prvi dio utakmice.

Puno se čak veća prilika ukazala Mađarima koji su poveli 9:7 pet minuta prije kraja utakmice (njihovo najveće vodstvo ujedno), te su takvu prednost imali sve do dvije i pol minute prije kraja. Tada su na scenu stupila dva ključna, možda i generalno najbolja igrača Kobeščakove momčadi – Fatović i Joković. Kapetan Dubrovčana je u napadu s igračem više, sa srednjeg vanjskog, opalio i sjajno pogodio za smanjenje vodstva Mađara na 9:8. Bilo je to dvije i pol minute do kraja.

Domaćin je potom imao napad s igračem više koji je završio u bloku, ali potpuno ista scena se ponovila i na suprotnoj strani kada je napad s brojčanom prednošću imao i hrvatski prvak. Tada Jokovićev pokušaj nije ‘probio’ mađarski blok, minutu i pol do kraja. U narednom napadu brzaju malo OSC-ovi igrači, rade prekršaj u napadu, da bi u zadnjem napadu Gospara na utakmici, Fatović sa srednjeg vanjskog poslužio Jokovića čija je ljevica i dalje filigranski precizna. Gol za izjednačenje (9:9), a ispostavit će se i konačan rezultat utakmice.

Spomenuli smo već sjajno otvaranje jugaša, te vodstvo 4.1 čak nakon prvih 8 minuta. Isto odstojanje je praktički ostalo i na kraju druge četvrtine. Biljaka je naime pogodio za vodstvo 6:3 pola minute prije poluvremena, ali je domaćin uspio smanjiti na 6:4 petnaestak sekundi prije kraja te dionice.

Trener Daniel Varga je u poluvremenu ‘povukao’ možda ključan potez. Indisponiranog vratara Levaija zamijenio je za Davida Bisztritsanyija. Upravo su se i na njegovim obranama igrači domaćina uspjeli vratiti u utakmici, te preokrenuti od 5:7 gotovo šest minuta do kraja treće četvrtine do vodstva 9:7 koje su imali sve do malo manje od tri minute do kraja utakmice. Dugačak, 11-minutni napadački ‘post’ našeg prvaka. Srećom, ipak nije u potpunosti i kažnjen, jugaši su osvojili bod. Mađarskom OSC-u je ovo inače bila nakon tri poraza, prva utakmica u kalendarskoj godini 2023. u kojoj nisu izgubili.

IZJAVE TRENERA

Vjekoslav Kobešćak, trener Jug Adriatic osiguranja:

• – Očekivao sam ovako tvrdu i tešku utakmicu. S neodlučenim ishodom mislim da obje momčadi mogu biti istodobno i zadovoljne i nezadovoljne. Što se moje momčadi tiče, ne mislim da smo igrali dobro, mislim da smo igrali lošu utakmicu i to od početka čak. U prvoj polovici utakmice OSC je imao problema s obranom, ali kada su promijenili vratara, definitivno su se vratili u igru. U drugoj su polovici susreta oni bili puno bolji suparnik. Naša dva postignuta gola su bila onako, na ‘mišiće’. Moram reći da nismo igrali disciplinirano, to je bio velik problem i nismo imali dobar šut. U obrani smo dopuštali OSC-u da nas preplivaju, da dolaze ispred naših igrača, pozicija. To je bio problem s našom obranom. Mislim da su najbolji igrači u bazenu večeras bili vratari. Naš Popadić i drugi vratar OSC-a.

Daniel Varga, trener OSC-a:

• – Bod svakome znači kako pretpostavljam nitko ne može biti posve zadovoljan. Ušli smo u utakmicu vrlo sporo, mislim pritom na spore kretnje, ali i sporost u razmišljanju, donošenju odluka. Kada smo promijenili ritam, pretvorili smo igru, utakmicu u vrlo dobru. Žao mi je propuštenog u završnici jer smo imali dva gola prednosti, ali ova moja momčad još mora učiti kako sačuvati prednost pred momčadi takve kvalitete kakav je Jug. Neće biti jednostavno igrati u Dubrovniku u drugom dijelu Lige prvaka, ali moja je momčad ipak pokazala da je spremna igrati na razini kakva je potrebna za plasirati se, za boriti se na završni turnir. To je zasad dobro, ali za nešto više, moramo i otići stepenicu više, iznad.

Prvi poraz Novog Beograda

Pobjeda Ferencvarosa u derbiju kola odnosno prvi poraz Novog Beograda u ovosezonskom dijelu natjecanja Lige prvaka, temeljna je odrednica 6. kola B skupine. Mađarski prvak je iskoristio priliku koja mu se pružala budući da je gost došao bitno oslabljen. Što zbog ozljeda ili bolesti, u gostujućem sastavu nije bilo dvojice Grka (Vlachopoulosa i Skoumpakisa), pa odličnog ljevaka iz Gruzije (Šušiašvili), a nedostajali su i Srbi, bivši reprezentativni centar (D. Pijetlović), te aktualni reprezentativni branič (Jakšić). Uz sve se onda dogodi i da Granados ne postigne niti jedan pogodak! Istina, dali su Mandić i Drašović po 3…

Kod Ferencvarosa su najbolji strijelci bili Argyropoulos i Nagy s po 4 gola. Imajući u vidu tko je sve nedostajao kod gostiju, koji su ujedno i vodili do sredine druge četvrtine, onda se zapravo tek spoznaje koliko je jaka srpska momčad koja je u gostima kod sjajnog Ferencvarosa izgubila tek 14:12.

U ostalim susretima, očekivani epilog. Brescia je puno jača od berlinskog Spandaua 04, potpuno neovisno gdje se igralo, dok je Sabadell mrvicu ipak malo i iznenadio pobjedom nad francuskim Marseilleom u čijem sastavu nije bilo našeg Ante Vukičevića. Sjajnu je večer imao kapetan španjolske momčadi, Sergi Cabanas postigavši čak 7 golova.