Liga prvaka / 9. veljače 2022.

LIGA PRVAKA – Jadran trijumfalan protiv Ferencvarosa

Sjajna dva dana za hrvatski klupski vaterpolo, odlično 9. kolo Lige prvaka. Nakon što je Jug Adriatic osiguranje jučer slavilo u Budimpešti protiv OSC-a, sada je i drugi naš predstavnik, splitski Jadran na Poljudu svladao u velikom stilu drugog snažnog suparnika iz Mađarske.
Jadran je naime pobijedio Ferencvaros, vjerojatno najbolju mađarsku momčad koja je u konačnici u samom vrhu tamošnje nacionalne lige. Trenutačno drugoplasirani, iza OSC-a s jednim bodom zaostatka, ali i s dvije utakmice manje. Sastav koji je u Split doduše došao bremenit nekim problemima, prvenstveno s nekolicinom igrača koji su tek s 1-2 treninga nakon covid-izolacije uskočili u vodu, međutim svejedno i momčad koja je u velikoj borbi za turnir u Beogradu početkom lipnja.

Trener domaćina Mile Smodlaka dobio je od svojih igrača upravo ono na čemu je inzistirao, što je tražio prije susreta od njih. Odigrati utakmicu na visokoj razini, bez padova ili oscilacija. To su i učinili. Obrambeno su napravili značajan posao. Ne mislimo tu samo na vratara Anića (13 obrana), već zaustavljanje najveće mađarske opasnosti, sjajnog ljevaka Martona Vamosa. Sedam je puta opalio, samo jednom pogodio. Slično kao Szilard Jansik (šut 1-6) ili Talijan Luca Damonte (1-4). Niti jednom pak nije pogodio, a probao je četiri puta jedan mladić, ali pakleno opasan, sjajna budućnost mađarskog vaterpola, Vincent Vigvari.

Prvu su četvrtinu Splićani riješili u svoju korist golovima Dobuda i Burića. Centar Nikša Dobud je samo najavio svoju večer, baš kao i Rino Burić koji je dokazao da je vrlo opasan u napadu, s vanjske linije. Sredinom druge četvrtine bilo je i 3:0 za Jadran (ponovo Dobud), da bi gost iz Budimpešte počeo stizati zaostatak. Ne samo stizati, već i dostići. Došao je Ferencvaros do poravnanja (3:3) samo minutu i 10 sekundi prije kraja druge četvrtine. Pobojali smo se ‘reprize susreta s Bresciom’, ali ne. Ne ovog puta, Jadran je sada na visini, te već do odmora preko kapetana Šetke i Marinića Kragića, Splićani ponovo vode (5:3).

U trećoj su dionici Mađari ‘slomljeni’. Prvo Burić, opet sa 6 metara, sa srednjeg vanjskog sjajno pogađa rašlje (6:3). Malo kasnije, asist Harkova na 2 metra, a ondje Dobud polupiruetom, u ne baš zahvalnoj situaciji jer je loptu dobio malo iza glave, doslovno ‘posprema’ u gol. Vrlo lijepo, (7:3). Ferencvaros je smanjio s dva gola (7:5), imali su i napad za doći na minus 1, ali obranio je Anić, a Harkov u zadnjoj minuti treće dionice odveo opet svoju momčad do plus tri (8:5).

U zadnjoj četvrtini je gost preko Srbina Ubovića smanjio (8:6), ali potom prelijep gol postiže Harkov. S desnog krila, ali naglašeno iskosa, munjevito je zavrnuo ljevicom, te provukao loptu ispod ruke vratara inače sjajnog vratara Some Vogela, (9:6). Smanjili su još gosti, postigli jedan pogodak, ali više od toga niti su mogli, niti je bilo previše vremena. Velika i lijepa pobjeda Jadrana. U dva dana, dva najbolja hrvatska kluba pobijedila su dva najbolja mađarska. Valja zabilježiti!

IZJAVE TRENERA

Mile Smodlaka (Jadran):

Ovu smo utakmicu odigrali puno bolje nego na samom početku Lige prvaka. Zapravo, to se moglo vidjeti i u prošlom kolu protiv Brescie jer je već ta utakmica pokazala ipak i neke dobre stvari. Sada smo uspjeli odigrati cijelu utakmicu na istoj, visokoj razini i punom snagom. Sada smo odigrali, od početka do kraja, mogu samo reći – perfektno! U obrani prvenstveno.

Zsolt Varga (Ferencvaros):

Ne volim tražiti isprike, ali ipak valja spomenuti da nismo bili posve kompletni, te smo imali čak petoricu igrača koji su tek izašli iz karantene zbog koronavirusa. Mi trenutačno nismo u dobroj formi. Vidjelo se da nismo u dobrom ritmu, bili smo spori, ali ne mogu reći ništa protiv svojih igrača jer sam vidio na njima da su se maksimalno trudili. Dali su sve od sebe, do posljednje sekunde.

Osim splitske utakmice Jadrana i Ferencvarosa, u srijedu su odigrana još samo dva susreta A skupine, budući da je dan ranije Brescia bila uvjerljiva protiv Olympiacosa u Ateni.No, ukoliko je pobjeda Brescie bila iznenađujuća njezinom uvjerljivošću (završilo je 8:5, ali bilo je 5:0 i 6:1 za Talijane), što tek reći za sraz u Šumadiji.U Kragujevcu je Barceloneta našeg trenera Elvisa Fatovića doslovno raznijela Radnički, nanijevši mu najteži poraz u europskim natjecanjima. Domaćin nije imao u svojim redovima Marka Radulovića, a Miloš Ćuk je igrao nedovoljno oporavljen, ali čak niti to ne može baš biti opravdanje za iznimno loše otvaranje srpske momčadi. Barceloneta je prvu četvrtinu završila s nestvarnih 7:0, nakon druge dionice je imala vodstvo 8:0, a prvi pogodak su primili tek sredinom treće četvrtine! Na kraju čak 9:3 i izvanredno značajna tri boda za Barcelonetu u njezinom lovu na jedno od mjesta koje iz ove skupine vodi na završni turnir. Radnički se ovime po svemu sudeći oprostio od šansi za ulazak na završni turnir Lige prvaka.Novi Beograd je očekivano lako svladao prvaka Gruzije, Dinamo iz Tbilisija 19:7. Dva je gola za Gruzijce postigao Hrvat, Marko Jelača.