Liga prvaka / 15. studenoga 2022.

LIGA PRVAKA – Jadran startao s pobjedom

Splitski Jadran ušao je u novu sezonu Lige prvaka s pobjedom. U 1. kolu A skupine, u Hannoveru, naš je doprvak pobijedio njemačkog prvaka Waspo 98 Hannover 10:8 i ubilježio prva tri boda.
No, nije bilo baš jednostavno ili kako je to rekao nakon utakmice trener naše momčadi, Mile Smodlaka:

Nisam očekivao ovako tešku utakmicu.

Iznenađenje je u biti bilo vrlo dobra izvedba domaćina, sastava koji ove sezone praktički nije odigrao gotovo pa ni jednu natjecateljsku utakmicu odnosno neusporedivo manje od Splićana. Pa ipak, postavili su se sjajno, fizički dobro pripremljeni. U biti, ova je utakmica jasno pokazala i solidnu razliku (sasvim očekivano) između Lige prvaka i velike većine utakmica u državnom prvenstvu. Ovdje će se za svaki gol, a kamoli bod morati svojski potruditi. Upravo je zato uspjeh na sjeveru Njemačke, pobjeda Jadrana u Hannoveru tim značajniji.

U prvoj je četvrtini bilo razdoblja ‘traženja’ u igri Jadrana, dok je njemačka momčad s druge strane sjajno odigravala situacije s igračem više (4-5). Uostalom, baš na tom tragu je prvak Njemačke i završio prvih osam minuta s prednošću jednog pogotka, (4:3). Ono što nas je ipak veselilo u igri suparnika našeg doprvaka su Hrvati u Waspo 98 Hannoveru. Njih petorica čak (Bašić, Benić, Macan, Ćorušić i Lozina) su u biti oni oko kojih se ‘vrti’ srž igre. Posebice se to odnosi na Bašića, Benića i Macana. Ipak, daleko nas je više uveseljavao pogled na semafor tijekom druge dionice.

U tom su razdoblju jadranaši preokrenuli rezultat u svoju korist (Bukić i Butić), da bi minutu prije poluvremena uistinu lijep pogodak, šut ‘iz prve’ s lijevog vanjskog postigao Bašić za izjednačenje (5:5).

Ravnopravna se igra nastavila i u trećoj četvrtini, no samo 15 sekundi prije kraja te dionice, Marka Gansen je uoči malo predaleko isplivavanje s gola vratara Marcelića, te je s vrlo velike udaljenosti, s desnog krila loptom lobom prevario čuvara mreže Splićana. Bilo je to za 7:6, vodstvo Waspo 98 Hannovera uoči zadnje četvrtine.

Sada do izražaja dolazi ipak kvaliteta više. Četiri gola Jadrana odredila su pobjednika. Prvo Bukić odličnim uplivavanjem na 2 metra (7:7), pa Zović iz peterca kojeg je zaradio Dobud (7:8), zatim Butić sa srednjeg vanjskog na asist Zovića (7:9) i na koncu lijep pogodak Burića s igračem višem uigrana kombinacija za vodstvo Jadrana 10:7, minutu i pol prije kraja. Jedan od najboljih pojedinaca utakmice sigurno je bio Luka Bukić. Ne samo što je bio prvi strijelac (3 gola), već i zbog dvije osvojene lopte, jedne presječene, odlične obrane…

IZJAVE

Mile Smodlaka, trener Jadrana:

Za naš cilj odlaska, plasmana na završni turnir, mi moramo dobivati baš ovakve, teške utakmice. Zato je ovo vrlo važna utakmica odnosno pobjeda za nas, a da ne govorim da je i 1. kolo. Nismo bili pravi u prvoj četvrtini, malo se osjeća umor od putovanja jer smo mi na putu praktički posljednja dva tjedna

Karsten Seehafer, trener Waspo 98 Hannovera:

Počeli smo jako dobro, a nije nimalo lako za nas jer je nama to prva utakmica ove sezone, na ovakvoj razini, protiv jakog, snažnog suparnika. Imamo i puno novih igrača, pa to treba uigrati. U zadnjoj smo četvrtini smo puno toga promašivali, izgubili samopouzdanje, ali ovo je mlada još momčad i treba malo i strpljenja.

Poraz prvaka Europe

Od ostalih utakmicama 1. kola A skupine, izdvajamo poraz prvaka Europe, Suknovog Pro Recca odnosno pobjedu Olympiacosa u Ateni nad Talijanima.
Olympiacos – Pro Recco 9:7 (1:1, 1:1, 1:2, 6:4 – Bušlje 1 za pobjednika)
Dinamo Tbilisi – Barcelona 8:14 (4:2, 2:6, 1:4, 1:2)
Radnički – Vouliagmeni 9:9 (3:1, 2:0, 0:5, 4:3 – Vrlić 1 za domaćina.