Liga prvaka / 20. listopada 2021.

LIGA PRVAKA – Jadran potvrdio nastup u eliti

Nakon plus 7 za Splićane po završetku prve kvalifikacijske utakmice na Poljudu (14:7), bilo je i više no jasno da će u uzvratu Jadran samo potvrditi nastup u Ligi prvaka. U Zagrebu su to jadranaši i ostvarili novom pobjedom, ukupno čak trećom u posljednjih 8 dana, računajući i domaće prvenstvo.

Mladost bez kapetana Ivana Marcelića koji ima ozljedu tetive šake, dok je Jadran bio bez najstarijih igrača, također kapetana Anđela Šetke i centra Nikše Dobuda. Njih je trener Smodlaka jednostavno odlučio odmarati.

Sama utakmica je bila daleko ispod kvalitete ovih sastava. Ne previše zanimljiva, s podosta tehničkih pogrešaka s obje strane i vrlo dugačkim razdobljem u igri Mladosti (25 minuta) bez pogotka. Nakon treće dionice Jadran je vodio 7:1 i to već sve govori o igri u bazenu.

Jadran će u Ligi prvaka igrati u skupini A s momčadima Ferencvarosa, Barcelonete, Olympiacosa, Novog Beograda, kragujevačkog Radničkog, Dinama iz Tbilisija, te Brescie. Prvi nastup Splićani će imati protiv Barcelonete u gostima, 26. ovog mjeseca.

Za Mladost nije završena europska sezona, budući da su ispadanjem iz zadnjeg kvalifikacijskog kruga Lige prvaka osigurali mjesto u četvrtfinalu Eurokupa. Suparnika će doznati u četvrtak nakon podnevnog ždrijeba, a potencijalni suparnici Mladosti trebali bi biti talijanski sastavi Palermo i Ortigia, budimpeštanski BVSC ili španjolski Sabadell.

Liga prvaka je završila kvalifikacijski ciklus za ovu natjecateljsku sezonu. Splitski Jadran, OSC iz Budimpešte, Brescia i Crvena zvezda posljednje su četiri momčadi koje su osigurale plasman u elitno klupsko natjecanje u Europi.

U mađarskom sučeljavanju prvak Szolnok jest pobijedio u gostima kod OSC-a s 2 razlike, ali kada se zna da su prvu utakmicu izgubili s čak 9 razlike, onda je to tek pirova pobjeda. Brescia je gotovo istim rezultatom slavila i doma protiv Barcelone, dok se Crvena zvezda malo ‘poigravala’ u svom bazenu protiv Savone. Imali su +1 iz Italije, iz prve utakmice, pa onda u Beogradu vodili čak i 6:2 sredinom druge četvrtine i pomislili da je sve riješeno. Savona je uspjela doći do preokreta, povesti 8:7 nakon tri četvrtine, pa i 9:8 u zadnjoj dionici, no domaćin je s tri uzastopna pogotka ipak ostvario pobjedu za Ligu prvaka.