Liga prvaka / 8. travnja 2022.

LIGA PRVAKA – Jug dobio, Jadran izgubio

Istog dana, pa gotovo i u isti sat (razlika tek 15-ak minuta), oba naša najbolja sastava odigrali su utakmice 12. kola Lige prvaka. Jedni su izgubili u gostima (Jadran), drugi slavili doma (Jug Adriatic osiguranje). Načelno, čak i sukladno očekivanjima. Ono što je dodatno bilo identično za obje utakmice, a posebno za nastupe naših klubova, da rezultat ni na koji način nije mogao više utjecati na sudbinu Splićana odnosno Dubrovčana u Ligi prvaka ove sezone. Jadranaši završni turnir neće vidjeti, dok su se jugaši ondje plasirali, osigurali još nakon 11. kola.

Pad u drugom poluvremenu

U Beograd je Jadran došao oslabljen (bez Šetke, Dobuda, Stojanca, pa i trenera Smodlake). Jadran je čak rezultatski i sasvim ‘pristojno’ izgledao, držao se rezultatski do početka treće četvrtine. Uostalom, u drugoj minuti te dionice Jadran je i drugi put čak poveo (7:6). Međutim, bio je to nažalost i posljednji pogodak Splićana u toj utakmici.

Prvi smo se dio utakmice držali vrlo dobro, ali vidjeli ste da smo u drugom pali. Imali smo puno teških utakmica zadnja dva tjedna, igrači su umorni, neki i ozlijeđeni, te je i to razlog ovakvom rezultatu – nakon utakmice je rekao Marin Kliškinjić, inače prvi pomoćni trener, ali u Beogradu je slijedom izostanka glavnog stratega Mile Smodlake, bio prvi i odgovorni na klupi Splićana.

Poredak skupine A nakon prve utakmice 12. kola: Brescia 26, Novi Beograd 23 (+1), Barceloneta 20, Olympiacos 19, Ferencvaros 19, Radnički Kragujevac 13, Jadran 9 (+1), Dinamo Tbilisi 0.

Pamte se tri boda

U Dubrovniku je pak odigrano nešto čak donekle i slično. Berlinski Spandau je bio taj koji se u Gružu držao, čak i puno duže od Jadrana u Beogradu. Sve do posljednjih trenutaka treće četvrtine bilo je neodlučeno ili konkretno pri kraju navedene dionice – 8:8. Onda je u doslovno zadnjim sekundama četvrtine ‘sijevnula’ kontra jugaša koju je pogotkom okrunio Papanastasiou za 9:8. Pogodak u zadnjim sekundama bilo koje četvrtine u vaterpolu, uvijek ima posebnu težinu, psihološku i to posebno za momčad koja tada primi gol. Priznao je to nakon utakmice i crnogorski strateg na klupi Berlinčana, Petar Kovačević kada je izdvojio baš opisani trenutak kao možda i ključ utakmice.

U zadnjoj četvrtini su prvo mlađahni Burđelez, pa četiri minute prije kraja i Kržić pogodili za sad već sigurnije vodstvo Dubrovčana (11:8), koje je Gosparima i priskrbilo nova tri boda.

Moje je mišljene da utakmica nije baš bila pretjerano kvalitetna, ali svaka je pobjeda u Ligi prvaka vrijedna. Spandau je dobra momčad, mi smo treći u skupini, a plasmanom na završni turnir smo i prije roka čak ostvarili cilj u Europi, te se sada u potpunosti posvećujemo polufinalu našeg prvenstva

– izjavio je nakon susreta u Gružu, trener pobjednika, Vjekoslav Kobešćak.

Težak poraz OSC-a u Budimpešti

Najznačajniju pobjedu u minulom kolu B skupine sigurno su ostvarili Marko Macan, Ante Ćorušić, te Petar Muslim sa suigračima iz Waspo 98 Hannovera. Oni su u Budimpešti svladali izravnog konkurenta za četvrto mjesto, momčad OSC-a i to s čak 5 golova razlike. Već je prva četvrtina i vodstvo Nijemaca 4:1 naznačilo da bi te večeri moglo biti teških problema za Mađare.

Marseillea našeg Ante Vukičevića nije imao problema protiv rumunjskog prvaka, ali je zato Crvena zvezda priuštila malo veći napor Pro Reccu. U zadnju se minutu ušlo s vodstvom Talijana od samo jednog gola viša, da bi 30-ak sekundi prije kraja, Canella šutom s lijevog vanjskog pogodio za konačnih 14:12 u korist sastava našeg trenera Sandra Sukna odnosno centra Luke Lončara.