Kvalifikacije za EP 2020: Pobjeda Hrvatske u Lisabonu, korak bliže Budimpešti

Pobjeda Hrvatske u Lisabonu, korak bliže Budimpešti

LISABON – Gradsko plivalište. Gledatelja 100. Suci: Blanchard (Francuska) i Arslanyan (Turska).

PORTUGAL: Sampaio, Ferreira 1, Lousa 1, Reis 2, Nunes 2, Machado 1, Duarte, Carmo, Teixeira, Almeida 1, Braga 5 (1), Mariani, Barbosa.

HRVATSKA: Ratković, Miljković 7 (2), Miroslavić, Carević 2, Lordan 1, Skelin, Topić, D. Butić 4 (1), Bukić, I. Butić, Crnički, Jereb, Trojan Jimenez.

PETERCI: Portugal 1-1, Hrvatska 3-3.

OSOBNE POGREŠKE: Portugal 7, Hrvatska 9.

REALIZACIJA IGRAČICE VIŠE: Portugal 2-8 (25%), Hrvatska 1-4 (25%).

Hrvatska ženska seniorska vaterpolska reprezentacija napravila je ne još i konačan, presudan, ali svakako značajan korak k trećem uzastopnom, a ukupno četvrtom pojavljivanju na europskim prvenstvima.

U prvoj kvalifikacijskoj utakmici za kontinentalnu smotru u Budimpešti, sljedećeg siječnja, Hrvatska je u gostima, u Lisabonu svladala domaću vrstu Portugala 14:13. Dakako, ostaje žal što pobjeda možda nije izražena i većom razlikom pogodaka, kada se već prilika za takvo što ukazala. Naime, minutu i pol prije kraja, golom Domine Butić Hrvatska je imala plus 3 ili vodstvo 14:11, međutim… Ne valja biti niti nezahvalan na pobjedi. One je velika, značajna, izborena u gostima i pred uzvrat koji je na rasporedu za manje od dva tjedna, 26. listopada u Šibeniku, valja vjerovati i da je još bolji mamac za ispuniti tribine bazena u Crnici.

Apsolutna junakinja utakmice i prvi strijelac bila je Emmi Miljković s čak 7 golova ili polovicom svih pogodaka cijele ekipe. Kada se samo prisjetimo da je dan prije polaska u Zagreb bila ukočena, da njezin nastup bio lagano dvojben… Emmi je bila briljantna, no baš kao i Domina Butić, obje vratarke, cijela reprezentacija.

Utakmica je inače najvećim dijelom bila izjednačena. Domaće su vaterpolistice u dva navrata imale i dva gola prednosti (4:2 i 5:3 u drugoj četvrtini), no naše igračice nisu gubile koncentraciju, niti disciplinu u igri. Nešto što u konačnici ultimativno od njih i traži izbornik Mario Ćaleta.

Prvo osjetnije vodstvo hrvatske vrste ubilježili smo u trećoj četvrtini kada su Emmi Miljković i Dina Lordan s dva uzastopna gola dovele Hrvatsku do prednosti 9:7. Od tog trenutka zapravo sve što su domaće igračice uspjele učiniti bilo je jedno kratkotrajno poravnanje (9:9). U posljednjih osam minuta se ušlo s prednošću Hrvatske golom Miljković 4 sekunde prije kraja treće dionice.

U završnoj četvrtini, malo manje od 5 minuta prije kraja, Hrvatska je prvi put povela i s tri gola razlike (13:10). Plus tri je ‘održavano’ i do spomenute same završnice kada su međutim Portugalke uspjele ublažiti poraz.

Uzvratna utakmica kvalifikacija za EP u Budimpešti, susret Hrvatska – Portugal odigrat će se u subotu, 26. listopada u Šibeniku.

Četiri ženske vrste praktički osigurale EP

Uz lisabonsku utakmicu i pobjedu Hrvatske nad Portugalom, diljem Europe se u subotu odigralo još pet utakmica ženskih kvalifikacija za EP u Budimpešti.

Ukoliko je suditi po rezultatima iz prvih utakmica, odlazak u Mađarsku su osigurale Izraelke, Francuskinje, Slovakinje i Srpkinje, dok bi ‘gusto’ još moglo biti u uzvratu Njemačke i Rumunjske.

Rezultati prvih utakmica: Izrael – Švicarska 13:6, Češka – Srbija 6:25, Rumunjska – Njemačka 14:13, Francuska – Ukrajina 20:1 i Slovačka – Turska 19:9.

Sve uzvratne utakmice na rasporedu su u subotu, 26. listopada.