Juniori, Prvenstvo Hrvatske / 27. siječnja 2024.

JUNIORSKO PH – Mladost i Mornar u finalu

Mladost iz Zagreba i Mornar iz Splita borit će se u nedjelju od 13.30 sati u poljudskom plivalištu za naslov juniorskog prvaka Hrvatske. To je vrhunac sažetka pretposljednjeg dana završnog turnira državnog prvenstva za juniore, a koji se od četvrtka igra u Splitu.

Subotnje prijepodne je bilo rezervirano za utakmice tzv. lažnog četvrtfinala.
U razigravanju za ulazak u poluzavršnicu, dubrovački Jug Adriatic osiguranje koji u skupini imao 2 poraza i tek jednu pobjedu, odigrao je sjajnu utakmicu protiv splitskog Jadrana slaveći 17:11. Mladi Dubrovčani su bili izrazito napadački raspoloženi pa su u čak dvije četvrtine (prvoj i trećoj) postigli po 6 golova. Nametnuli su ritam jadranašima koji mladi Splićani nisu mogli pratiti. Ante Jerković je sam postigao čak 6 golova. Jadran je samo u začetku susreta vodio kratko i minimalno (1:0, 2:1 i 3:2). Sve ostalo vrijeme pripalo je jugašima.

U drugom susretu razigravanja, Primorje EB se još uvjerljivije ‘obračunalo’ sa Zadrom 1952. Završilo je pobjedom Riječana od čak 15 golova razlike. U zadnjoj četvrtini su primorjaši postigli više golova nego li je minuta igre – devet! Doista, demonstracija siline sastava trenera Samira Barača.

Drugi dio subote otvorili smo susretima za poredak od 5. do 8. mjesta.
Medveščak je pobijedio Zadar 1952 boljim izvođenjem peteraca, dok je u susretu gradskih suparnika, Jadran pobijedio POŠK 1937 s četiri gola razlike.

Večer je ponudila dva sjajna i neizvjesna polufinala. Prvo su u vodu skočili Mladost i Primorje EB. Žapci i Bankari odigrali su utakmicu s vrlo malo pogodaka, s granitnim obranama, silnom borbenošću, a presudilo je zadnjih 19 minuta utakmice. Naime, u tom razdoblju Riječani nisu postigli niti jedan gol, odnosno mladostaška obrana nije niti jednom kapitulirala, ali je zato nadoknadila dva gola zaostatka.
Naime, Primorje EB je povelo 2:0 (prva četvrtina), a dva pogotka razlike imali su i na polovici utakmice (3:1 za Primorje EB (druga četvrtina). Pred kraj te četvrtine, malo manje od tri minute do kraja, Gabrijel Burburan je pogodio za 3:1. Ispalo je kasnije da je to bio posljednji gol Riječana.
U nastavku utakmice je Jan Bušić smanjio u trećoj dionici na 3:2 (još u vijek u korist primorjaša), da bi u zadnjoj dionici uslijedio rezultatski obrat. Bartul Bučević je poravnao za Mladost (3:3) iz napada s igračem više šest minuta prije kraja. Dvije minute prije kraja utakmice, protunapad Zagrepčana golom je završio Dominik Obuljen za konačnih 4:3 u korist Žabaca.

Još je neizvjesnije bilo drugo polufinale, odnosno utakmica Mornara i Jug Adriatic osiguranja. Sve četiri četvrtine, sve 32 vodila se neizvjesna borba, pa nije ni čudo da su u pobjedniku odlučivali peterci. U početku su jugaši poveli 2:0, pa i 3:1 i 4:2, ali sustigli su ih mornarevci do kraja prve četvrtine i do 4:4 i tada je krenula igra ‘gol za gol’. Malo na jednu, malo na drugu stranu. Tek je nakratko splitski sastav poveo s dva razlike (6:4), da bi relativno brzo bili opet na početku, (6:6).

Pred kraj treće dionice Mornar je ponovo stekao prednost od dva gola (9:7), ali jugaši uspijevaju izjednačiti (9:9) manje od četiri minute do kraja. Minutu do kraja mladi su Gospari poravnali još jednom, (10:10). Možda bi Mornar i ranije uspio riješiti pitanje pobjednika da nisu imali velikih problema s realizacijom igrača više, 1-11!
U raspucavanju peteraca uspješnijim su se pokazali mladi mornarevci koji su tako izborili finale s Mladosti.

Nedjelja u poljudskom bazenu je dan borbe za konačan poredak, a izdvajamo susret za broncu Primorja EB i Jug Adriatic osiguranja koji počinje u podne, te veliko juniorsko finale Mladosti i Mornara od 13.30 sati.