Juniori, Kup Hrvatske / 16. srpnja 2021.

HRVATSKI KUP – Juniori Primorja EB petercima do trofeja!

Juniori Primorje Erste Banka iz Rijeke osvajači su Hrvatskog kupa! Riječani su u finalu svladali usred Gruža, dubrovački Jug Adriatic osiguranje boljim izvođenjem peteraca – ukupno 14:12, budući da je nakon četiri dionice rezultat bio izjednačen, 10:10.

Mladi Riječani pod trenerskim vodstvom iskusnog ‘vaterpolskog vuka’ Samira Barača, sjajno su odigrali dva zadnja dana, dvije posljednje utakmice završnog turnira juniorskog Kupa. Prvo su lagano iznenadili u četvrtak navečer, pobjedom nad splitskim Jadran, da bi uspjeh kompletirali i trofejom, te zlatnim kolajnama materijalizirali u finalu protiv dotad nedodirljivog domaćina. U biti, vala se ispraviti i spomenuti kako se tu očito i ne radi o iznenađenju, već o potvrdi kvalitete.

Riječani su sjajno otvorili utakmicu, te pogocima Noe Burburana (2) i Vladimira Sotošeka poveli 3:0 sredinom druge četvrtine. Vrlo jasna naznaka da je riječka mladost u Dubrovnik došla po zlato. Domaćini su prvi gol uspjeli postići tek na isteku 12. minute (Ivan Vukojević). Do konca ove četvrtine, isti je jugaš uspio pridodati još dva, te vratiti u biti utakmicu na početak (3:3).

Potpuni je preokret dubrovački sastav izveo početkom treće četvrtine kada su golovima Tomasovića, te ponovo Vukojevića, kao i Burđeleza, te Radića samo 11 sekundi do kraja treće dionice  doveli Jug Adriatic osiguranje u vodstvo (7:3). U posljednjoj je tek sekundi, Noa Burburan iz peterca uspio smanjiti prednost mladih Dubrovčana (7:4).

Ipak, tri pogotka prednosti u svojem bazenu, a s tek preostalih 8 minuta igre, činilo se kao dobitna kombinacija za domaćina. Gosti s Kantride s tim se nisu složili, iako su nakon pola minute igra u zadnjoj četvrtini zaostajali i 4 razlike (Tomasović, 8:4 za domaćina). S dva gola Patrika Šimca i jednim Noe Burburana, a to su najbolji igrači, najopasniji strijelci Primorja EB, Riječani su smanjili na samo gol zaostatka (8:7, manje od pet minuta do kraja). Štoviše, dvije i pol minute do kraja, Burburan je i izjednačio (9:9), da bi preko Ivuše Burđeleza domaćin ponovo poveo (10:9, tek 1.50 minuta do kraja). U pozicijskom je napadu, 36 sekundi prije kraja Luka Tomić pogodio za izjednačenje i odluku o pobjedniku Kupa udarcima s pet metara.

Tu su se umješniji i mirniji pokazali juniori Primorja EB iz Rijeke, te zasluženo slave uz pobjednički pokal. Za juniorsku kategoriju Jug Adriatic osiguranja je ovo, kada je nacionalnom kupu riječ, druga uzastopna godina u kojoj su izgubili finale. Prošle godine od Mornara BS, sada od Primorja EB.

U osnovnom dijelu utakmice (32 minute), s 5 su se golova istaknuli Noa Burburan kod pobjednika, a isto toliko je dao Ivan Vukojević za poražene.

U utakmici za brončanu medalju, obračunu dva splitska sastava, bolji je bio Mornar BS koji je slavio protiv Jadrana 6:4. Za 5. je mjesto Mladost pobijedila Zadar 1952 uvjerljivo 17:6. Ukupno je sedma momčad korčulanski KPK koji je slavio protiv Solarisa 12:7. Dan ranije je u utakmici za 9. mjesto, Medveščak pobijedio POŠK 12:11.

Najbolji strijelac i igrač Ivan Vukojević (Jug Adriatic Osiguranje)

Najbolji golman: Roko Pavić (Mornar BS)