Prvenstvo Hrvatske, Seniori / 30. travnja 2023.

Jugaši u finalu poravnali omjer na 1-1

Nakon drugog finalnog susreta za naslov prvaka države, u 32. Prvenstvu Hrvatske, nismo ništa puno bliži konačnom odgovoru na pitanje – koja momčad u Lijepoj našoj igra najbolji vaterpolo?

Naime, omjer u pobjedama je nakon gruškog sraza 1-1, budući da su jugaši zasluženo pobijedili suparnike iz Splita 11:9. U biti, teniskim rječnikom – zasad još „lopte za obrat” nije bilo odnosno nije osvojena. Domaćin je slavio u Splitu, pa jednako tako i u Dubrovniku, zato nas i dalje trese neizvjesnost konačnog odgovora na pitanje s uvoda.

Imala je dubrovačka utakmica dosta sličan uvod susretu iz Splita. Ponovo sjajan ulazak Gospara u utakmicu, brzo i visoko vodstvo 3:0 (Kakarsi, Joković i Fatović), na što se još onda nadovezao i vratar Popadić obranom peterca najboljem strijelcu lige, Mariniću Kragiću.

Međutim, Jadran je iznova iskazao da ih „udarci” u početnim minutama, ma koliko teški bili ipak ne mogu i slomiti. Vratio se i opet Jadran, baš kao i u Splitu. Do kraja prve četvrtine na 4:2, a sredinom druge četvrtine (ponovo, kao prije osam dana), stigli su jadranaši i do poravnanja. Strijelac je bio Tomasović (5:5) i to u zanimljivoj akciji u kojoj su bila isključena istodobno praktički čak trojica igrača Jug Adriatic osiguranje.
Nije se na ovom Jadran zaustavio, već je preko Delića došao i u vodstvo (5:6) s kojim se otišlo na poluvrijeme.

Ako je druga četvrtina bila posve Jadranova, treća je „posvećena” jugašima. Bilo je to njihovih 8 sjajno odigranih minuta, ispostavilo se i presudnih za pobjedu. Još 6 minuta prije kraja treće četvrtine, gosti su imali vodstvo (6:7 – Čagalj), a onda slijedi udar jugaša. Četiri uzastopna gola domaćina, od kojih čak tri kapetana Lorena Fatovića. ‘Potegao’ je kad je bilo najpotrebnije. Dvaput zaredom za preokret do 8:7, pa jako lijep gol Kržića (9:7) i onda Fatovićevo uplivavanje na 2 metra, iza Rine Burića, za egzekuciju na Tomasovićevo dodavanje (10:7).

Jadran je uspio smanjiti do 10:9 (Marinić Kragić krajem treće i Šetka početkom zadnje četvrtine), ali tad su se ‘stisnule’ obrane, a točku na i je stavio još jednim lijepim golom u bliži kut, inače odličnog vratara Anića, Kržić za 11:9.

Treća finalna utakmica na rasporedu je u Splitu, u srijedu, 3. svibnja od 19.00 sati i ponovo dakako uz prijenos na HTV 2.