Euro kup / 23. ožujka 2024.

Jugaši preko Vasasa u četvrtfinalu

Nakon Primorja EB, prolazak dalje odnosno u četvrtfinale Eurokupa ostvarili su i igrači dubrovačkog Jug Adriatic osiguranja. Dubrovčani su u Budimpešti i u uzvratu osmine finala svladali Vasas. Ovog puta 9:8, te Gospari nastavljaju svoju plovidbu europskim bazenima.

Velik povratak Popadića

Bila je to utakmica u kojoj se pokazala i kolika je to silna razlika ipak, neovisno o dobrim rolama Frana Čubranića ili pak ostalih vratarskih mladića u dubrovačkoj momčadi, kada je između vratnica iskusni ‘stari mačak’. Toni Popadić je u subotu navečer u Bela Komjadiju zaigrao prvi put nakon siječnja i Europskog prvenstva. Bio je na operaciji lakta, oporavio se, počeo trenirati, a onda je u Budimpešti nastavio ondje gdje je stao prije dva mjeseca. ‘Izluđivati’ suparničke napadače.

U petoj minuti utakmice, pri vodstvu jugaša 2:1, obranio je kazneni udarac odličnom Burianu. Odnosno, ako je Burian odličan, kako onda nazvati Popadića… Prikupio je Toni do kraja utakmice ukupno 13 obrana. No, nije to sve. Jugaši su imali perfektno otvaranje. Nakon prve četvrtine 4:1, a u prvoj minuti druge dionice i 5:1 za Jug Adriatic osiguranje. Četiri gola razlike u 9 minuta. Pridodamo li još i onaj jedan koji su donijeli iz Dubrovnika…

Dakako, prerano je to bilo za donošenje nekih velikih zaključaka već tada ili za slavljenje pobjede. S druge strane je ipak bio jak, jedan od najboljih mađarskih sastava. U konačnici i branitelj naslova pobjednika Eurokupa iz prošle sezone. Smanjivali su lagano Vasasovi igrači zaostatak.

U trećoj četvrtini su i najopasnije zaprijetili potpunim dostizanjem. Iz protunapada, prije bi naveli vrlo brze, hitre tranzicije, Batizi je smanjio na 5:7 tri i pol minute do kraja, da bi ni minutu kasnije isti igrač iznudio kazneni udarac, a iz peterca je siguran bio Akos Konarik. Nakon tri četvrtine bilo je 6:7 ili još jedan gol prednosti za hrvatsku momčad. Krenuo je logično Vasas odmah u presing u obrani. Nikako ne bi bilo dobro da je domaćin izjednačio, ‘razbudio’ svoje navijače. Za to se pobrinuo Maro Joković pogotkom s vanjske pozicije, sa sredine. Šest i pol minuta do kraja, gol za 6:8. Puno još do završne sirene, ali valjalo je držati Mađare na ‘pristojnoj udaljenosti’. Baš su to i uspjeli.

Gospari nisu dopustili izjednačenje, održavali su stalno gol do dva prednosti, a onaj posljednji gol Mađara (Burian za konačnih 8:9) bio je ipak gol sa sirenom, u zadnjoj sekundi kada više nije ni bilo važno. Jugaši su u četvrtfinalu Eurokupa.

Hrvatski vaterpolo će u krugu 8 sastava imati 2 momčadi i sada s nestrpljenjem iščekujemo ždrijeb parova koji je na rasporedu u utorak, 26. ovog mjeseca.