Prvenstvo Hrvatske, Seniori / 8. svibnja 2021.

Jugaši poveli 1-0 u finalu

Jug Adriatic osiguranje pobjedonosno je ušao u finalnu seriju za prvaka 30. Prvenstva Hrvatske. U svom su bazenu u Gružu, Dubrovčani u gotovo pa svim elementima igre nadjačali Žapce, pokazali se umješnijima, smirenijima, jednostavno boljima.

U konačnici, Jug Adriatic osiguranje je cijelim tijekom susreta vodio, najčešće 2-3 gola razlike, a u zadnjoj je četvrtini bilo u jednom trenutku i +4 (12:8). Sve što su Zagrepčani postigli, a ostali su igrački dosta toga ‘dužni’, bilo je poravnanje na 1:1 u otvaranju utakmice. Uz sve, domaćin je imao jako dobru realizaciju igrača više 7-12, a suparnici ima samo 6-16. Brojke s kojima se rijetko i teško može slaviti u finalu, posebno u gostima protiv suparnika kakav je Jug AO. Mladost nije kapitalizirala sjajnu izvedbu svojeg vratara Marcelića (13 obrana), kao i centra Josipa Vrlića (3 gola i čak 9 izbačaja). Problem je možda baš u tomu što su navedena dvojica bili jedini raspoloženi u gostujućim redovima.

S druge strane, branitelj naslova prvaka je dobro zatvorio u obrani mladostaška krila, gotovo ih ‘odsjekao’ u pogledu napadačke učinkovitosti. Jugaši su od prve do posljednje minute igrali u jednom ritmu, s vremenom ga čak i pojačavali, a obrambeno su bili vrlo agresivni. Upravo je to i razlogom većeg broja isključenja, od kojih doista niti jedan nije ni bio nimalo sporan. na jednoj i drugoj strani.

Već početkom druge četvrtine Jug Adriatic osiguranje je prvi put poveo nešto ‘osjetnije’ (+3, 5:2 golom Papanastasioua koji je ostvaren  s igračem više. Budem li precizniji, u trenutku pogotka su momčadi bile brojčano izjednačene u bazenu, ali se Mladost tek postavljala u pokrivanju svih suparničkih napadača. Mladost se više do kraja utakmice nije uspjela niti jednom ‘spustiti’ na manje od 2 gola zaostatka. Ne može se reći da nije bilo prilika za takvo što, ali kombinacija dubrovačke obrane i zagrebačkih napadačkih slabosti, takvo što je jednostavno sprječavala.

Jugašima nije čak prevelik problem pričinjavala ni činjenica da su tri minute prije kraja ostali bez čak četvorice igrača zbog tri osobne pogreške (Žuvela, Kržić, Merkulov, Benić). Kod pobjednika su vrlo dobru utakmicu odigrali Paulo Obradović, kao i Alexandros Papanastasiou. U završnici susreta golovima s pridodao i Loren Fatović čija su dva uzastopna pogotka i odvela Dubrovčane do najveće prednosti na utakmici (12:8, manje od tri minute prije kraja).

Sljedeća, druga finalna utakmica Prvenstva Hrvatske na rasporedu je sljedeće srijede, 12. svibnja u Zagrebu. Prvak države će biti momčad koja prva ostvari tri pobjede.

IZJAVE TRENERA

Vjekoslav Kobešćak, trener Jug Adriatic osiguranja:– Primili smo dva gola tri sekunde prije kraja druge i treće četvrtine. To su vrlo skupi golovi inače. Imali smo neke propuste u obrani, pogotovo s igračem manje, ali je onda Toni Popadić izvukao nekoliko izuzetno bitnih obrana. U prijašnjim utakmicama, kada bi nas Mladost pobjeđivala, to bi činila igrom s krila i prve vratnice. To smo im sada uspješno zatvorili.

Zoran Bajić, trener Mladosti:– Sportski cilj nam je bio napraviti ‘break’ u prvoj utakmici. Ali sve je očito ostalo na riječima. Onakvi kakvi smo trebali biti u bazenu, čvrsti i hrabri, nismo bili. Nismo bili ni blizu fanatičnosti. Ne možete doći u Dubrovnik i nadati se da će te s osrednjoj igrom parirati Jugu.