Mlađi kadeti, Prvenstvo Hrvatske / 1. ožujka 2024.

Jedan dan do početka raspleta

U Zagrebu je okončan drugi dan nadmetanja na završnom turniru Prvenstva Hrvatske za mlađe kadete, a koji se igra u bazenima Iver i Jelkovec. Petak je bio dan s dva kola (drugim i trećim), a to znači da nas još samo dva kola koja će se odigrati u subotu dijele do konačnog poretka u skupinama A i B. Taj poredak automatski ‘kroji’ i nedjeljne susrete za zaključnu tablicu državnog prvenstva, od finala preko susreta za broncu na niže.

Mladost vodi u skupini A
Mladi Žapci su nakon tri kola na vrhu skupine A koja se igra u Jelkovcu. Dan su započeli vrlo uvjerljivom pobjedom nad Opatijom LRH (22:2), ali navečer im je stizao prvi ozbiljniji ispit. Gradski derbi protiv branitelja naslova, Medveščaka.

Inače, Medvjedi su u 2. kolu u neizvjesnom i uzbudljivom susretu uspjeli svladati Jadran (7:6). Ta će se utakmica, Medvjeda i jadranaša, pokazati i najuzbudljivijom cijelog petka na oba ZG bazena. U konačnici, pobjednik je razriješen tek izvođenjem peteraca. Nakon četiri dionice je bilo neodlučeno, jako malo golova – 4:4. Za Medveščak je Roko Koledić uspio pogoditi 22 sekunde prije kraja za poravnanje i kasnije peterce.

U gradskom pak derbiju, Medveščak je poveo 2:0, ali su mladostaši do kraja prve četvrtine preokrenuli do 3:2. Medveščak je uspio još samo jednom izjednačiti (3:3), ali do kraja utakmice je Mladost stalno bila u vodstvu. U trećoj četvrtini bilježimo vodstvo Mladosti 7:4, a u prvoj minuti igre u zadnjoj dionici i 8:4 za mlade Žapce.
Jadran je u večernjim satima, u 3. kolu svladao Solaris 8:4. Subota će donijeti rasplet za sam vrh i to vrlo vjerojatno već utakmicom Mladosti i Jadrana od 12.15 sati. Zagrepčane i Splićane dijele samo 2 boda, a ovo će po svemu sudeći i jednima i drugima biti najjača utakmica. Tko osvoji prvo mjesto, ujedno postaje nedjeljni finalist.

Borba ‘južnjaka’ u Iveru
U bazenu Iver za prvo se mjesto bore dvije momčadi s hrvatskog juga, Cavtat i KPK. Oba sastava nakon tri kola imaju maksimalan broj bodova (9), a prvi pratitelji su na čak 6 bodova zaostatka – Primorje EB, ZPK i Delfin.
Cavtat i KPK su u petak lagano svladali svoje suparnike. Cavtaćani su pobijedili Primorje EB 10:3, a potom i zagrebački ZPK 10:6. Korčulani su ‘uzeli mjeru’ prvo ZPK 12:9, a zatim u 3. kolu i posljednjem Zagrebu koji nema niti jedan bod, 12:6.
Cavtat i KPK se sastaju u subotu u 12.15 sati u Iveru, dakle u isto vrijeme kada će se u Jelkovcu odigrati tamošnji derbi za vjerojatno prvo mjesto u skupini. Inače, najvišu pobjedu dana u B skupini (bazen Iver) ostvarilo je riječko Primorje EB koje je svladalo rovinjski Delfin, 18:5.