Prvenstvo Hrvatske, Seniorke / 18. svibnja 2024.

Jadranašice petercima do 1-0

U Splitu je u prvoj utakmici finala doigravanja za naslov prvakinja Hrvatske, Jadran svladao Mladost i treći put ove sezone, a drugi put petercima. Nakon dvije pobjede u ligaškom dijelu, sada i treća, ali u prvom finalnom susretu.

Zagrepčanke su pola utakmice bile bez gola. U cijeloj prvoj četvrtini, no to su uspjele nadoknaditi, ali puno za njih bitnije, i u cijeloj zadnjoj četvrtini. Upravo u toj dionici su jadranašice nadoknadile minus od čak tri gola, te od 5:8 u korist Mladosti izjednačiti i odvesti utakmicu do izvođenja peteraca.

Splićanke su prvu dionicu dobile 2:0, no tada je slijedio snažan ‘uzvrat’ Žabica koje su drugu dionicu riješile u svoju korist čak 5:1 i time povele u poluvremenu solidnih 5:3. U trećoj su četvrtini čak i povećale prednost na tri pogotka razlike, od 6:3 i 7:4, pa sve do 8:5 pogotkom Kiare Brnetić u zadnjim sekundama četvrtine.

U zadnjoj dionici, nova ‘rupa’ u igri gošći što im se nije dogodilo prvi put ove sezone u susretu s jadranašicama. Topila se lagano prednost Žabica, smanjivale su Nina Eterović (6:8) i Ivana Butić (7:8), a pred kraj susreta su mladostašice imale i ‘zicer’ za moguću pobjedu. Ono što nisu uspjele gošće, jesu domaće igračice i to njihova najbolja, Jelena Butić. Pogodila je sa srednjeg vanjskog, s poprilične udaljenosti, tzv. žabicu i time pomrsila planove Žabicama. Bilo je to samo 24 sekunde do kraja, za izjednačenje, 8:8. Mladost nije iskoristila svoj zadnji napad, te su o pobjedi odlučivali peterci. Prve tri izvođačice sa svake strane su bile precizne, ali ne i zadnje dvije mladostašice.

Jelena Lončar je promašila gol, a udarac Kiare Brnetić je obranila splitska vratarka, Lucija Buljac.

Ovime su Splićanke povele 1-0 u finalnoj seriji koja se nastavlja u nedjelju, 26. svibnja u Zagrebu. Budući da se u konkurenciji seniorki, finale igra na dvije dobivene utakmice, Splićanke su sada na pragu osvajanje trofeja. No, ne treba nikako otpisivati ni Zagrepčanke koje u svom bazenu imaju priliku i produžiti neizvjesnost u pogledu osvajanja naslova prvakinja države za ovu sezonu.

U Dubrovniku je odigrana i prva utakmica za treće mjesto, u kojoj je Jug svladao splitsku Buru 15:13. Uzvrat je u Splitu, u petak, 26. ovog mjeseca.