Regionalna liga / 19. listopada 2024.

Jadranaši slavili u derbiju

Završeno je 4. kolo Premier lige u kojoj je sigurno pod ponajvećom pozornošću naše vaterpolske javnosti bio derbi u Splitu, susret prvaka i doprvaka, Jadrana i Jug Adriatic osiguranja

Treći uzastopni poraz jugaša

Splićani su slavili u svojem bazenu. Ipak je u odnosu na prethodnu sezonu, dubrovački sastav izgubio nešto više na kvaliteti, što je bilo vidljivo u bazenu. Doduše, jedan je Dubrovčanin i opet blistao, ali u kapici Jadrana. Loren Fatović je samo u prvoj četvrtini od 4 pogotka Jadrana, čak 3 puta on bio autor gola. Nastavio je Loren u tom ritmu, pa je početkom druge četvrtine pridodao i svoj četvrti tada gol, za vodstvo 5:3. Ukupno je do kraja utakmice samo Fatović postigao čak 6 golova. Mogao je i koji više, recimo u samoj završnici kada je u kontri 2 na 1, nesebično asistirao kapetanu Mariniću Kragiću.
Još je jedan od Gospara u redovima Jadrana bio na visini zadatka. Marko Bijač je prikupio 8 obrana, što možda na prvi pogled nije velika brojka, ali neke su obrane posebno početkom zadnje četvrtine kada su Dubrovčani još živjeli u nadi moguće neizvjesnosti, potvrdile pobjedu jadranaša.
Jadran je vodio cijelu utakmicu, a rezultatski sve što su Dubrovčani uspjeli postići je jedno kratko poravnanje u otvaranju susreta (1:1). Početkom treće četvrtine, domaćin je poveo čak 9:5 (gol Marinića Kragića), ali gosti su uspjeli zbiti svoje redove i ‘vratiti’ se donekle u utakmicu.
Naime, do kraja ove dionice jugaši su uspjeli smanjiti na samo gol zaostatka (10:9).
Uvodne 3-4 minute zadnje četvrtine u poljudskom bazenu bile su donekle još neizvjesne, budući da su jugaši bili na samo gol zaostatka. Uz to, Jadranu su ispali iz igre trojica igrača zbog treće osobne (Pejković, Berehulak i Radan). No, tada slijede dvije obrane Bijača, a u napadu domaćina dva gola Marinića Kragića i još jedan Fatovića za 15:11 na ulasku u zadnju minutu.
Jugašima je ovo već treći uzastopni poraz, a ove dvije momčadi će se susresti ponovo, vrlo brzo. U srijedu u Šibeniku za prvi ovosezonski pokal, odnosno za Superkup.

Mladostaši prekinuli crnu seriju

U Zagrebu su Žapci nakon tri uzastopna poraza ubilježili pobjedu. Riječko Primorje EB je prijašnje dvije sezone radilo velike, štoviše nepremostive ponekad probleme Zagrepčanima, ali ne više. Ne u ovom sastavima, kako jedne, tako i druge momčadi.
Cijelo je vrijeme zagrebačka momčad u potpunosti kontrolirala zbivanja u bazenu, ne dopustivši ni promil šanse za neko za njih novo okliznuće. Riječani su imali velikih problema u realizaciji igrača više (3-17). Sa svakom novo minutom, prednost Mladosti je samo rasla, sve do konačnih +8.

Velika pobjeda Šibenčana

Solaris je kreirao, možda ne veliko, ali ipak iznenađenje kola. Šibenčani su naime u Budvi svladali i to s tri gola razlike prvaka Crne Gore, člana Lige prvaka.
Nije preveliko iznenađenje iz razloga što sastav trenera Seferovića ima snagu i kvalitetu za suprotstaviti se i najjačim momčadima, pa i jačima od Primorca ako treba. No ipak, valja respektirati da je ovo pobjeda u gostima i ponavljamo, nad sastavom koji igra najjaču ligu na kontinentu. Kako je počelo, nismo mogli ni pomisliti da bi se ovako dobro moglo završiti.
Primorac je naime nakon malo više od četiri minute vodio 3:0. Tada su krenuli Sunčani. ‘Zamračili’ su očito rutu do svojeg gola jer u narednih gotovo 14 minuta Primorac nije postigao gol, ali ga je zato primao. Malo po malo, Solaris je stigao do 3:3 sredinom druge četvrtine (peterac Pelicarića). Nešto ranije je inače Petković propustio postići gol iz kaznenog udarca.
Slijedilo je razdoblje izjednačene igre odnosno takvog kretanja rezultata, sve do 5:5 sredinom treće četvrtine, kada Solaris prvi put prelazi u vodstvu. Prvo 6:5, pa onda i 7:5 nakon treće dionice.
U zadnjoj četvrtini je sada domaćin bio taj koji je lovio suparnika. Uspjeli su jednom sustići (9:9, pet i pol minuta do kraja), ali to je bio kraj. Kraj za crnogorskog prvaka. Slijedila je sjajna završnica Šibenčana u kojoj su golove dali braća Akrap – Duje 1, a Roko čak 4. S druge strane, Primorac je uspio uzdrmati mrežu Šibenčana samo jednom.