Euro kup / 4. prosinca 2020.

Jadran minimalno poražen od domaćina

Splićani su poraženi u 1. kolu kvalifikacijske skupine Eurokupa u katalonskom Sabadellu, od istoimenog domaćina. Minimalno i u susretu u kojem se otvarala mogućnost pobjede, pa je zato ovaj poraz nešto što sigurno sada malo više peče.

Jadran je ponovo loše ušao u utakmicu, nešto slično kao prije tjedan dana protiv Mladosti u Hrvatskom kupu. Samo što sada nije bilo 6:0, već 3:0 za suparnika. Razdoblje u kojem je nevolje ponajviše stvarao igrač kojeg smo apostrofirali kao opasnog, mladi Bernat Sanahuja. Dva gola u početnih 5 minuta. Pa ipak, čak i tada koliko poznavajući igru Jadrana općenito i karakter te momčadi, toliko i promatrajući sama zbivanja u bazenu u Sabadellu, nije bilo razloga ne vjerovati da će se Splićani vratiti. To se u konačnici i dogodilo. Već do poluvremena ili do kraja druge četvrtine, potpuni preokret Jadrana. Od 0:3 do vodstva 4:3, a od toga čak tri pogotka iz peterca, ali iz akcije u kojima je kazneni udarac i izboren. Milardović, Šetka i Butić bili su sigurni izvođači, a još jedan je pogodak ‘iz igre’, početkom druge dionice, sjajno je postigao Rino Burić.

U trećoj četvrtini je Sabadell uspio izjednačiti dvaput (4:4 i 5:5), ali Jadran je bio taj koji je diktirao tempo, rezultat nadzirao. Dapače, pred kraj ove dionice otvorila su se vrata pobjede ili barem odškrinula, tako se to tada činilo. Prvo Burić s igračem više, pa zatim Milardović iz još jednog peterca (ukupno ih je suđeno čak 5 za goste i svih pet je i realizirano). Jadranaši su dvije minute prije kraja treće četvrtine imali vodstvo 7:5 i suparnika, boksačkim rječnikom, ‘na konopcima’. Tada jedna pogreška u predaji lopte, otvara mogućnost kontre odnosno napada Sabadella koji to kasnije pretvara u pogodak i vraća domaćina ‘u život’, za 7:6.

U posljednjoj dionici na krilima povratka, španjolski prvoligaš poravnava, a onda se opet budi Sanahuja i dovodi Sabadell u vodstvo 8:7. Njihovo prvo nakon druge četvrtine, ali sada četiri minute prije kraja.

Naš je predstavnik još jednom poravnao (Šetka iz peterca, 8:8), da bi minutu i pol prije kraja, u napadu s izborenim igračem više Sabadell došao do pobjede golom srpskog reprezentativnog centra, Nemanje Ubovića.

Jadran sljedeću utakmicu na turniru igra već u subotu prijepodne, od 11.00 sati protiv moskovskog Dinama.

U drugom susretu skupine u Sabadellu, Dinamo iz Moskve je pobijedio Steauu 9:8, spašavajući pobjedu jer je uočio zadnje četvrtine bilo 9:5.

Izjava nakon utakmice

Mile Smodlaka, trener Jadrana:

– Imamo za čim žaliti. Neke nam se stvari konstantno ponavljaju, loš početak i taj jedan mali korak ujedno najteži i najveći, privesti utakmicu u svoju korist. To je nešto što će biti postići ipak puno teže nego što sam mislio. Opet, ne mogu reći, sve ovo između je bilo dobro, pa i izvrsno i uvjerljivo. Igrali su momci stvarno dobro. Ponestane snage malo na kraju, razumljivo je onda i da se dogode neke pogreške koje su skoro pa početničke. Mi smo prokockali našu prednost od 2 razlike u tranziciji, kada smo njima poklonili loptu i primimo lagani gol. S tim stvarima mi lagano vratimo suparnika u igru umjesto da ga dokrajčimo. Opet, to se događa kada imamo malo rotacija, igrači onda postanu umorni. Šteta, imali smo svoje prilike, a nismo ih iskoristili.