Kup Hrvatske, Seniori / 8. prosinca 2022.

HRVATSKI KUP – Splitski Jadran drugi finalist

U četvrtak, 8. prosinca od 19.00 ćemo sati, na zagrebačkom bazenu uz Savu u finalu Hrvatskog kupa gledati iste finaliste kao i prije godinu dana. Jadran protiv Jug Adriatic osiguranja. Nešto to spada u rubriku ‘očekivano’, iako nije baš bilo posve jednostavno, lagano ili ‘rekreativno plivanje’ za finaliste. Posebno ne u drugoj utakmici, ne za favorita, Jadran iz Splita.

Prvo smo gledali silovit nalet Jadrana, vodstvo 3:0 golovima Luke Bukića odnosno dvaput Jerka Marinića Kragića (od toga jedan iz peterca). To kao da je malo zavaralo ili uljuljkalo Splićane možda su pomislili da će se golovi sami od sebe nizati ili da je Solaris ‘slomljen’. Nije tako bilo jer Sunčani su se potpuno vratili, već do kraja prve četvrtine. Sada Šibenčani tresu mrežu, također triput – Jerko Penava 2 i Vice Erak 1 gola za izjednačenje (3:3) na kraju prvih osam minuta.

Početkom druge dionice, Marinić Kragić iz novog peterca dovodi opet Jadran u prednost (4:3), da bi u sljedećem već napadu Borna Sirovec postigao vrlo efektan gol za Solaris, šraubom za 4:4 s velike udaljenosti. To je bio ipak tek početak uzbuđenja. Početkom treće četvrtine preko centra Antonija Duževića i njegova dva gola, Jadran je poveo 6:4, ali uporni i ustrajni, te sjajno vođeno Šibenčani ne kane potpisati kapitulaciju. Slijedilo je novi izjednačenje (6:6 – Burburan i Sirovec), a onda i šok za jadranaše. Točno 23 sekunde do kraja treće četvrtine, Paolo Jakovčević je sjajno pogodio s desnog krila za prvo vodstvo Solarisa – 7:6! Samo dvije sekunde prije zadnjeg odmora, Luka Bukić je za Jadran pogodio, za izjednačenje i 7:7. To je bio rezultat s kojim se ušlo u zadnjih osam minuta.

Posljednju je dionicu vrlo lijepim pogotkom otvorio Dobud (8:7 za Jadran), pa pet i pol minuta do kraja Čagalj (9:7), da bi četiri minute prije konca susreta, Jerko Marinić Kragić ostao sam u kontri, a najbolji strijelac Jadrana i Hrvatske lige prošle sezone ne griješi. Načelno, taj je gol, pogodak za 10:7 presudio pobjednika. Konačnih 13:8 za Splićane je školski primjer koliko rezultat neke utakmice može biti i varljiv. Pet razlike se doimlje izrazito visoko, uvjerljivo i lagano. Bilo je za Jadran sve, samo ne tako, ali to opet jasno ne znači i da Splićani nisu zavrijedili nastup u finalu Hrvatskog kupa.

Muško finale, Jug Adriatic osiguranje – Jadran na rasporedu je u četvrtak od 19.00 sati, uz prijenos i na HTV 2.