Kup Hrvatske, Vijesti / 8. prosinca 2022.

HRVATSKI KUP – Mladostašice osvojile svoj 10. Kup

Žabice iz Mladosti su vratile u svoje vitrine pokal namijenjen pobjednicama Hrvatskog kupa. Mladost je u uzbudljivoj utakmici, u samoj završnici nadoknadila dva gola zaostatka za konačnu pobjedu od 7:6 nad POŠK-om 1937. Za Zagrepčanke je to jubilarni 10. trofej pobjednica Hrvatskog kupa.

Silan značaj utakmice, što je tako logično i za očekivati od susreta koji odlučuju o nekom od pokala, možda je malo sputao kvalitetu izvedbe djevojaka obaju sastava. Između ostalog se to iskazalo i siromašnoj realizaciji igračica više u prve dvije četvrtine. Tu su brojke mladostašica bile 1-7, a poškovki 1-4. U biti, u prvom su planu više bile vratarke.

Ipak, sve izneseno nikako ne znači da nije iskazana velika želja, žar, borbenost i htijenje. Da su u Zagrebu, u redovima ŽAVK Mladosti ispravno prosudili kakva im prijetnja dolazi s gošćama, da se za zaključiti i po reaktivaciji iskusne, te izvanserijski vrhunske Emmi Miljković.

Mladostašice su prve povele preko najbolje vaterpolistice Hrvatske, Mateje Skelin. No, u zadnje dvije minute ove dionice Splićanke su preokrenule golovima Lare Srhoj odnosno Ive Rožić. Nakon lagane ‘uspavanke’ i drugoj četvrtini, periodu bez golova, ‘živnuo’ je bazen u trećoj četvrtini.

Naime, POŠK 1937 se u jednom trenutku odvojio na tri pogotka razlike! Poškovo pojačanje iz Slavonskog Broda zatresla s igračicom više za 3:1, a Iva Rožić ‘zavukla’ ispod ruke domaće vratarke Medvešek iz velike udaljenosti za čak 4:1! Bilo je to sredinom treće četvrtine. Zagrepčanke su uspjele smanjiti zaostatak znatnijim podizanjem tempa i golovima Brnetić (iz peterca), te Medić s vanjske pozicije. No, ni Splićanke ne odustaje. Nastoje i uspijevaju držati odstojanje od gola do dva razlike. Tako do kraja ove četvrtine pogađaju dvije Brođanke opet (Lulić za POŠK 1937 za 3:5; te Ria Glas za Mladost i 4:5). Ipak, u zadnjih se 8 minuta ušlo s prednošću poškovki od 2 pogotka razlike zahvaljujući golu Srdanović, 22 sekunde do kraja dionice.

Ono što je prijetilo gošćama iz Splita sve više su isključenja odnosno tri osobne. Do početka treće četvrtine već su ostale bez Eterović i Srdanović. Do kraja utakmice i bez Pešić. Ne velimo da je to bilo odlučujuće, ali nije možda ni daleko od toga.

Poškovke su imale prednost 6:4 još do malo manje od tri minute do kraja utakmice. Tada su domaće igračice furioznom završnicom golovima Glas i Skelin smanjile odnosno poravnale (6:6), da bi 50 sekundi prije kraja utakmice pogodak za pobjedu i trofej postigla Nina Medić.

Trofej Turbo za Riu Glas

Za najbolju igračicu finala proglašena je Ria Glas iz Mladosti. Njoj je Trofej Turbo, namijenjen najboljoj igračici finala uručio Dario Trojan, predstavnik tvrtke proizvođača sportske opreme Turbo Sport.

– Bila je jako teška utakmica i definitivno svaka čast suparničkoj ekipi. Od početka su nas ‘stisnule’ u jaki presing. Htjela bi pohvaliti i njihovu vratarku, svaka joj čast, odlično je branila. Uz sve, Splićanke imaju i dobre šutere, fino ‘komuniciraju’, lijepo ulaze s vanjskih pozicija. Kvalitetna ekipa koja je zaslužila ovo finale, Jako su lijepo igrale i jako su nas ‘stisnule’, ali eto, izvukle smo se na kraju. Pokazale smo što znamo, što možemo i za što smo se uostalom i pripremale. Presretne smo sada – nakon utakmice i primopredaje pokala će mladostašica iz Slavonskog Broda, Ria Glas.