A reprezentacija / 21. kolovoza 2022.

Hrvatska prvi put u povijesti svladala Srbiju u gostima!

Hrvatska seniorska vaterpolska reprezentacija pobijedila je u 2. kolu beogradskog turnira “Srbija 2022”, momčad domaćina 12:9 (3:2, 3:2, 4:4, 2:1). To je prva pobjeda Barakuda u povijesti samostalne države nad Srbijom u nekom od njihovih bazena u službenim utakmicama! Zvuči možda nestvarno, ali tako jest.

Naši su igrači odigrali vrlo dobru utakmicu, a pobjeda koliko god bila uvjerljiva, mogla je biti vjerojatno i još više izražena da je bilo nešto bolje realizacije igrača više. Međutim, valja znati da su obje reprezentacije ipak u pripremama (doduše, sada već vjerojatno samom finišu) za ono najbitnije što uskoro slijedi – Europsko prvenstvo u Splitu.

Srbija je samo jednom u cijeloj utakmici vodila (1:0), te samo jednom je uspjela i poravnati (4:4). Već i ovaj podatak dovoljno govori kolika je bila nadmoć Hrvata u bazenu. Otvorili su je napadački Vrlić, Fatović iz peterca i Bašić prekrasnim golom s desnog vanjskom, dijagonalom za 3:1 vodstvo Hrvatske.

U drugoj četvrtini valja upamtiti možda i najljepšu akciju, u svakom slučaju najefektniju na susretu. Marinić Kragić sa srednjeg vanjskog upošljava Vrlića na drugoj vratnici koji iz prve, odbojkaški prosljeđuje Buriću koji se ubacio kao drugi centar. Uslijedila je egzekucija – gol za 5:4 vodstvo Hrvatske. U zadnjim sekundama druge dionice, kapetan Krapić je povisio na 6:4.

U trećoj četvrtini prvo hrvatsko vodstvo od tri razlike. Nakon Lazićeve kontre za 7:5, u sljedećem je našem napadu Harkov pogodio s desne strane za 8:5. Od tada se Srbija do kraja utakmice nije više uspjela približiti na manje od dva gola prednosti za Hrvatsku.

U našim redovima nije doista bilo slabog pojedinca, a uz vratara Bijača, strijelce… ipak bi naglasili sjajnu igru prvog centra Josipa Vrlića s kojim srpska obrana nije znala izaći ‘na kraj’.

U drugoj utakmici 2. kola, Italija je pobijedila Francusku 19:8.