A reprezentacija / 10. lipnja 2022.

Hrvatska poražena petercima od Italije

U Trstu je u prijateljskoj, pripremnoj utakmici uoči Svjetskog prvenstva, domaća momčad Italije pobijedila Hrvatsku 15:13 boljim izvođenjem peteraca, nakon što je po okončanju igre po četvrtinama bilo 11:11.
U prijateljskim utakmicama nije baš uobičajeno izvođenje peteraca u slučaju neodlučenog rezultata nakon 32 minute, ali oba su se stručna stožera usuglasili da ovog puta učine baš takvo što. Nešto najbliže stvarnim uvjetima u primjerice eliminacijskoj borbi na skorašnjem Svjetskom prvenstvu.

Talijanski izbornik je za utakmicu odredio 15 igrača (prvih 13 su oni koji su i prijavljeni za SP, dok su Renzuto i Alesiani pričuve). Naš izbornik Ivica Tucak se međutim opredijelio za 13 igrača kako je i bio najavio prije utakmice. Tako su na tribinama za ovu priliku ostali vratar Jurlina, centar Vrlić, te Biljaka, Milaković, Zović i Rakovac.

Ono što nas primarno mora radovati je dojam da je Konstantin Harkov na putu povratka one svoje prave forme, primarno pucačke. S tri pogotka, naše desno krilo je bio najbolji hrvatski strijelac, ali i najbolji na utakmici zajedno s Talijanom Echeniqueom, nekoć igračem riječkog Primorja EB.
Najvećim je dijelom utakmice Hrvatska inače bila u vodstvu. U drugu četvrtinu se ušlo hrvatskim vodstvom 3:2, a koje su onda mladići, centar Paparić odnosno Žuvela pretvorili u visokih 5:2. Tri pogotka prednosti bilježimo i nešto kasnije (6:3 – Fatović s igračem više, pa 7:4 – Bašić). Nakon polovice utakmice Barakude su još vodile 7:5.
U samo 45 sekundi nastavka, početkom treće dionice, Damonte i Marziali su vratili Talijane u utakmicu (7:7). Ipak, Hrvatska je ta koja nastavlja s vodstvom, istina minimalnim (Marinić Kragić za 8:7, pa Krapić s igračem više za 9:8). Italija je preko Echeniquea izjednačila na 9:9, da bi potom domaćin imao i peterac, ali je Di Fulvio pogodio vratnicu. Ipak, novi, pogotkom Echeniquea, Settebello je u zadnjih 8 minuta ušao s prednošću jednog gola (10:9). Talijansko drugo vodstvo na utakmici, nakon početnih 1:0.
U zadnjoj četvrtini slijede dva hrvatska ‘projektila’. S desnog krila Harkov, pa zatim i Marinić Kragić za vodstvo Barakuda 11:10. Ovaj je rezultat bio aktualan do 67 sekundi prije kraja kada je Fondelli poravnao na 11:11 i domaćinu osigurao nadu u petercima.

Hrvatska i Italija će se uskoro još jednom ogledati. Sljedećeg utorka, 14. lipnja u Puli. Dan ranije hrvatski izbornik Ivica Tucak na press konferenciji od 13.00 sati, na bazenu u Puli objaviti imena 13 igrača za Svjetsko prvenstvo u Mađarskoj.

ITALIJA 15 (11)
HRVATSKA 13 (11)
(2:3, 3:4, 5:2, 1:2 – 4:2 5m))
TRST – Plivalište Bruno Bianchi. Gledatlja 300. Suci: Bianco (Italija) i Franulović (Hrvatska).
ITALIJA: Del Lungo, Di Fulvio 1 (1-2), Damonte 1, Bruni, Fondelli 1, Cannella 1, Marziali 1, Echenique 3, N. Presciutti 1, Di Somma, Iocchi Gratta, Dolce 2, Nicosia, Renzuto, Alesiani. IZBORNIK: Alessandro Campagna.
HRVATSKA: Bijač, Burić, Fatović 1, Krapić 1, Lazić 1, Bukić, Vukičević, Žuvela 1, Marinić Kragić 2, Paparić 1, Bašić 1, Harkov 3, Popadić. IZBORNIK: Ivica Tucak.
PETERCI: Italija 1-2, Hrvatska -.
OSOBNE POGREŠKE: Italija 8, Hrvatska 12. TREĆA OSOBNA POGREŠKA: Di Somma (21), Iocchi Gratta (23)

RASPUCAVANJE PETERACA: 12:11 Damonte. 12:12 Žuvela, 13:12 Fondelli, Vukičević – promašaj, 14:12 Presciutti, 14:13 Krapić, 15:13 Di Fulvio, Bukić – brani Del Lungo