Svjetsko prvenstvo / 24. lipnja 2024.

Hrvatska pobijedila Srbiju

Sjajnom igrom u završnici, u furioznoj odigranoj zadnjoj četvrtini (5:2), Hrvatska je pobjedom nad Srbijom zauzela 7. mjesto na Svjetskom prvenstvu do 16 godina na Malti. Konačna pozicija sigurno nije u skladu s očekivanjima i nadanjima uoči prvenstva, ali uvijek ima važnost i posebnost pobjeda u zadnjoj utakmici nekog turnira, prvenstva. Ipak će se doma s okusom pobjede u zadnjoj utakmici, a to sa psihološkog gledišta ima značaj i težinu.

Utakmica nije imala najbolji početak za naše mladiće budući da je suparnik nakon nepune tri minute već vodio, poprilično uvjerljivo – 3:0. No, ova je naša generacija ne jednom iskazala kako ima karakter, ne ‘gubi glavu’ i u težim situacijama, pa su tako i sada momci izbornika Sabionija brzo stigli do poravnanja, 3:3. Za takvo što im je trebalo jednako tako manje od tri minute. Do konca prve četvrtine je suparnik ipak postigao još jedan gol, za 4:3.

U drugoj četvrtini Srbija ponovo dolazi do vodstva većeg od gola razlike (5:3 i 6:4), ali niti naši mladići ne popuštaju. Točno sredinom treće četvrtine novo poravnanje (6:6), da bi i opet suparnik završio četvrtinu s dva gola prednosti, (8:6).

U posljednjih 8 minuta sjajna igra naših mladića i potpuno preokret. Dva izjednačenja (8:8 i 9:9), a onda tri i pol minute prije kraja utakmice prvo vodstvo Hrvatske – 10:9 za mlade Barakude, strijelac je bio ljevak Petar Erenda. Dvije minute prije kraja, Toni Galušić je pogotkom iz napada s igračem više okrunio dobru akciju naših za 11:9.

U zadnjoj je minuti jedan suparnički igrač zaradio isključenje do kraja zbog brutalnosti, ali peterac nažalost nije uspio realizirati naš inače najbolji strijelac na ovom SP, Nardo Dragaš. U konačnici manje bitno jer Srbi su uspjeli tek u zadnjim sekundama malo ublažiti svoj poraz. Hrvatska je zasluženo na koncu slavila 11:10.