A reprezentacija / 9. srpnja 2023.

Hrvatska pobijedila SAD

Naša seniorska reprezentacija ubilježila je pobjedu u posljednjem pripremnom susretu uoči skorašnjeg početka Svjetskog prvenstva. U noći sa subote na nedjelju po našem vremenu, u kalifornijskom gradiću Walnutu, istočnom dijelu Los Angelesa, Barakude su svladale SAD 8:6 (2:2, 2:1, 2:0, 2:3).

Hrvatski su vaterpolisti bili bolji sudionik ovog susreta od prve do posljednje minute, ne dopustivši SAD niti da ijednog trenutka povedu. Vrlo dobar napadački dan imao je Konstantin Harkov koji je postigao polovicu svih naših golova, a uostalom on je i otvorio utakmicu golom. Nakon Harkova za 1:0, nadovezao se Bašić sredinom prve četvrtine za 2:0. Do kraja ove dionice Amerikanci su izjednačili i to u zadnjoj minuti, 55 sekundi i 3 sekunde prije kraja. Strijelac oba gola bio je mladi i vrlo nadareni Ryder Dodd.
Nakon tri minute igre u drugoj četvrtini Harkov ponovo dovodi Barakude u vodstvo (3:2), a Amerikanci poravnavaju (3:3). Strijelac je bio Luca Cupido. Taj gol SAD, 3.43 minute do kraja druge četvrtine bit će međutim i posljednji Amerikanaca sve do sredine zadnje četvrtine. Ukupno su 15 minuta domaćini bili bez pogotka, bez načina nadmudrivanja naše obrane, dok su s druge strane naši igrači solidno napunili američku mrežu.
Prvo Ante Vukičević za 4:3 u poluvremenu, pa onda u trećoj četvrtini ponovo Harkov i Vukičević, da bi nakon dvije minute igranja u zadnjoj dionici, Žuvela pospremio još jednu loptu u mrežu. Šest minuta do kraja utakmice bilo je 7:3 za Hrvatsku. Pobjeda je bila osigurana.
Do konca su Amerikanci samo malo ublažili poraz, a osmi pogodak za Hrvatsku postigao je i opet Harkov, njegov 4. gol, ovog puta iz peterca. Bilo je to dvije i pol minute prije kraja utakmice za vodstvo u tom trenutku 8:5.

Vratar Marko Bijač je ubilježio 11 obrana, za razliku od američkog mu kolege Drew Hollanda sa 6.
Što se tiče realizacije igrača više, ona je bila kod naše reprezentacije 1-7, a kod Amerikanaca 2-12. Ujedno, SAD nisu iskoristile svoj jedini peterac, za razliku od naše momčadi.
Hrvatska reprezentacija će u Kaliforniji ostati do utorka 11. srpnja, kada je predviđen let za Fukuoku.