A reprezentacija, Seniori, Vijesti / 7. veljače 2021.

Hrvatska pobijedila Amerikance

Drugi dan, druga utakmica, ali i bitno drukčije, primarno obrambeno bolje izdanje naše reprezentacije. U posljednjoj pripremnoj utakmici uoči odlaska u Rotterdam na predolimpijski turnir, predstojećeg petka, Hrvatska je uvjerljivo bez pružanja i najmanje šanse suparniku čak ni za izjednačenje, svladala reprezentaciju SAD.

Izbornik Tucak je u odnosu na subotnju utakmicu malo izmijenio sastav, odnosno dao je u nedjelju priliku onim igračima koji su bili ‘prekobrojni’ za subotnji sraz. Tako su sada igrali vratar Marcelić, branič Benić i vanjski Lazić, dok su ovog puta ‘odmarali’ Dobud, Žuvela i vratar Popadić. Za razliku od utakmice odigrane dan ranije, Hrvatska je u obrani djelovala puno kompaktnije, snažnije, fokusiranije. Napad načelno nikada i nije bio toliki problem jer u lepezi pucača kakvim raspolaže izbornik Tucak, netko jednostavno mora imati svoj dan. Utakmicu su golovima otvorili Bukić i Vukičević, da bi nakon pogotka Irwina, slijedila dva sjajna pogotka Xavija Garcije. Visokih 4:1, a u zadnjoj minuti prve četvrtine i pogodak Fatovića za 5:1, trasirali su u dobroj mjeri ostatak utakmice.

U drugoj četvrtini je Hrvatska povela 6:2 (Lončar), a sredinom te dionice je pogodak za smanjenje postigao Daube (6:3). Bilo je to razdoblje kada je američki vratar Wolf ‘vezao’ čak tri uzastopne obrane, ali raspoloženi Vukičević je golom za 7:3 minutu i pol prije poluvremena nastavio održavanje razlike od 4 pogotka plusa. Pred sam kraj druge četvrtine Stevenson je iznenadio Bijača iz velike udaljenosti (7:4), a kasnije će se pokazati da će isti igrač to učiniti u još dva navrata.

Početkom treće četvrtine, nakon pogotka Vavica (7:5), uslijedila su dva odgovora u liku pogodaka Fatovića i Bukića (8:5). Tri gola razlike je Hrvatska održavala bez problema do konca treće četvrtine.

Početak posljednje četvrtine Amerikanci preko bivšeg mladostaša Bowena s desne strane, te Irwinga iz kontre smanjuju na minimalnih 10:9, priprijetivši dramom u neizvjesnoj završnici. Samo… to se u nedjelju navečer uz Savu nije dogodilo jer prvo Vukičević nakon igrača više kojeg je iznudio Lončar, a i asistirao za pogodak, te zatim i kapetan Bušlje sjajnim šutom ‘iz ramena’, ‘gase’ američki presing i njihovu nadu. U manje od jedne minute Barakude su povele 12:9. Do kraja utakmice uz gol Irwinga za goste, slijedila su još dva ‘uboda’ Fatovića, te četvrti pogodak na utakmici Ante Vukičevića iz protunapada za konačnih 14:10.

Fatoviću jubilarni 7.700 gol

Pogodak Lorena Fatovića za 8:5 sredinom treće četvrtine ulazi u malu povijest hrvatske vaterpolske vrste. Bio je to naime jubilarni 7.700 gol Hrvatske u službenim utakmicama, od osamostaljenja države. Ukupno je Hrvatska, zaključno s nedjeljnom utakmicom odigrala 754 utakmice i ubilježila 487 pobjeda uz 55 remija i 211 poraza, a uz ukupnu gol-razliku 7.706:5.673.

IZJAVE

Mile Smodlaka, pomoćni trener:

– Danas smo puno bolje igrali, pogotovo u obrambenom dijelu. Jučerašnja utakmica nam je dobro došla kako bi uočili što još trebamo ispraviti. Još uvijek smo u trenažnom procesu, međutim jako je bitno i ovakve prijateljske utakmice pobijediti, a s tim stavom su danas zaigrali i igrači. Osim fizičke pripreme iznimno je bitna i glava, kako bi mirno otputovali u Rotterdam.

Luka Bukić:
– Izbornik nam je rekao da iskoristimo ovu utakmicu kao dobru pripremu za Rotterdam. Mislim da smo danas odigrali puno bolje, pogotovo u obrani. Amerikanci su bili odlični sparing partneri za turnir koji nam slijedi. Drago nam je da smo uspjeli pobijediti i podići kvalitetu naše igre. Sada nam slijedi ono najbitnije, Rotterdam. Još ovih nekoliko dana u Zagrebu očekuje nas usavršavanje taktičkog dijela priprema i analiziranje protivnika kako bi se kvalitetno pripremili za svaku utakmicu. Svi su pozitivnog stava i očekujemo da ćemo će kvalificirati.