A reprezentacija, Seniori, Svjetsko prvenstvo / 13. veljače 2024.

Hrvatska je u polufinalu protiv Francuske!

Hrvatska vaterpolska reprezentacija, aktualni doprvaci Europe, ušli su u krug 4 najbolja sastava na svijetu. Pobjedom nad Srbijom 15:13 u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva u Dohi, Barakude su ušle u poluzavršnicu u borbu za medalju!
U zadnjih 11 svjetskih prvenstava, ovo je Barakudama 10. polufinale! Fenomenalan uspjeh. Ujedno, to je nešto što nema apsolutno niti ijedna izabrana vrsta na svijetu. U zadnjih 20 godina – 10 polufinala.

U odličnoj katarskoj večeri, Barakude su odigrale najboljeg igrača više ove godine (9-14), vrlo dobro su zaustavile i najveću prijetnju suparnika, Dušana Mandića, a kao šlag na sjajnu igru cijele momčadi, jasno da je tu Marko Bijač. Ukupno 10 obrana, od toga čak dva peterca – Mandiću i S. Rašoviću. Nisu to samo obrane kaznenih udaraca, to su i psihološki udarci suparniku, dodatno „tjeranje” straha u kosti.

Utakmica s netipično puno golova u prve dvije četvrtine, susret u kojem se igralo manje-više ‘gol za gol’, ali i utakmica u kojoj je Hrvatska vodila gotovo pa cijeli susret. Iznimka je tek kratkotrajno razdoblje suparnikovog vodstva početkom druge četvrtine (6:5 i 7:5), te pred kraj iste dionice (9:8).
Minutu i 55 sekundi do kraja pala je odluka, nakon golova Fatovića i Burića (i prethodne druge Bijačeve obrane peterca), Barakude su povele 14:12 i krenule prema polufinalu.

Ivica Tucak, izbornik Barakuda:

Ja sam strašno ponosan što smo nakon smjene generacija, redizajna kojeg smo napravili nakon Tokija 2021, ostali vaterpolska velesila. To nam nitko ne može osporiti. Dogodi se neki posrtaj, događa se, ali nakon cijele potrošnje koje smo imali u siječnju u Dubrovniku i Zagrebu, kao i sada ovdje, pa onda doći do polufinala… Nekad dobiješ, nekad izgubiš. Mogli smo mi i ovo izgubiti, bilo je sve na jednoj lopti možda, ali sam ponosan i u ovom trenutku tako ispunjen srećom, da je to nevjerojatno. Protiv Srbije smo zatvorili smo sve ono što smo trebali. Marko je bio odličan na golu, igrači pomagali jedan drugome. Igrač više je bio odličan. Uspjeli smo limitirati Mandića, ali onda morate malo negdje drugdje pustiti, pa smo ‘procurili’ lijevo kod Strahinje Rašovića. Ušli smo svjesno u taj rizik. Međutim, mislim da smo ih dobro zatvorili, jednako kao što smo dobro ‘snimili’ njihovog igrača više. Znali smo točno što igraju, tko izlazi iz prve linije. Bila je to sve u svemu po meni jedna jako, jako dobra utakmica. Bilo je pogrešaka, pa i s naše strane, ali rekao bi utakmica za ocjenu minus 5.

Marko Bijač:

Iznimno teška utakmica. U početku je bilo malo teško pronaći ritam u obrani, u prvom dijelu susreta. Srbi su odlični, imaju puno rješenja u napadu, tako da nismo uspjeli odmah konsolidirati obranu. U drugom poluvremenu je to izgledalo puno bolje. Naravno, kada smo tako čvrsti u obrani onda se s vremenom otvori i napad. Iskoristili smo priliku koja se ukazala početkom zadnje četvrtine. Čestitam još jednom suigračima na fantastičnoj utakmici. Makar, sad se moramo vrlo, vrlo brzo prebaciti na polufinale. Odmah idemo u pripreme.

Konstantin Harkov:

Vrlo težak susret. Do kraja neizvjestan. Morali smo igrati možda malo bolje u početku, ali smo se dignuli u trećoj i četvrtoj četvrtini. Previše smo golova primili. Makar, ja znam da se navijačima sviđa utakmica s puno golova i mislim da je utakmica bila odlična za gledati, s te strane. Vjerujem da je bilo zanimljivo.

Jerko Marinić Kragić:

Nošeni našom unutarnjom atmosferom i jako kvalitetnom igrom koju smo pokazali, vjerovali smo da možemo doći do polufinala. Ne samo ja, svi u reprezentaciji smo rekli kako idemo ovdje boriti se za Olimpijske igre, ali da nećemo nikako na tomu stati. Naravno, ne kažem i nisam rekao da ćemo sigurno osvojiti medalju, da ćemo biti svjetski prvaci, to ne. Ali da smo učinili značajan korak k tom cilju, to je istina. Pokazali da vrijedimo, da možemo, da spadamo u te 4 najbolje reprezentacije na svijetu. Što se Srbije tiče, obavili smo velik posao, svi do jednog. U obrani prije svega, ali i u napadu.  Lijepa, jako lijepa večer u Dohi, ali… nismo završili posao.

Francuska šokirala Mađarsku

Hrvatska će u polufinalu u četvrtak, od 15.30 sati po našem vremenu, igrati protiv Francuske koja je napravila senzaciju turnira.

Francuska je naime pobijedila svjetskog prvaka iz Fukuoke, Mađarsku 11:10!

U drugom polufinalu će se sastati Španjolska i Italija.