Svjetsko prvenstvo / 29. lipnja 2022.

SP BUDIMPEŠTA 2022. – Hrvatska preko Srbije do polufinala!

Barakude su uspjele! Hrvatska je svladala velikog rivala u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva, te ušla u uzastopno 9. polufinale svjetskih prvenstava.

Barakude su sjajnom izvedbom u maniri iskusnih i velikih momčadi koje godinama igraju zajedno, iako ova skupina skupa radi manje od godinu dana, ne samo trijumfirale nad Srbijom, već imale cijelu utakmicu pod kontrolom. U biti, utakmica je stječe se dojam stavljena pod kontrolu još puno prije početka. U samoj pripremi, onomu što je uspio ‘snimiti’ izbornik Tucak i njegov stožer, pa zatim kvalitetnoj predaji tih zamisli odabranicima. Oni su pak, hrvatski reprezentativci, pružili najbolju utakmicu na turniru. Neki od njih i ponajbolju uopće.

Hrvatska niti jednog trenutka nije bila u rezultatskom minusu, odnosno suparniku se nije dopustilo da povede niti jednom. Realizacija igrača više koja je u ovakvim susretima ključna, te s kojom su naši momci dosad imali problema, sada je bila skoro pa besprijekorna, definitivno vrlo dobra (10-16). U biti, ono što raduje je da Hrvatska na ovom turniru raste i igra sve bolje i bolje, iz utakmice u utakmicu. Najbolji i najopasniji suparnički igrač Mandić je briljantno zaustavljen, ‘odsječen’ što je zasluga cijele naše lijeve strane, ponajviše Luke Bukića. Nemoguće je ne spomenuti značaj čak 13 obrana Tonija Popadića koji je ‘izludio’ suparnika ili pak Harkova koji je ‘navukao’ na sebe pozornost srpske obrane, oslobodio malo lijevu stranu našeg napada. Možemo svakako i o Franku Laziću, dečku koji je i dosad bio solidan, u obrani vrlo dobar, ali bez gola. Do danas kada je ‘utrpao’ 2 komada. Bašić poslovično opasan, Krapić igra i centra i beka, uostalom baš kao i dragulj hrvatskog vaterpola Žuvela, dečko istančanog šuta. Svoju su sjajnu ulogu odigrali i Fatović i Vukičević, prave male elektrane, baš kao i Marinić Kragić koji je sa šutevima u otvaranju utakmice, golovima za 1:0 i 3:2, dao sigurnost više cijeloj momčadi. Jednostavno, svi koji su bili u vodi i na klupu, u službi hrvatske reprezentacije, odradili su lavovski posao. Srbiju iznenadili, a domovinu oduševili.

Hrvatska je vodila cijelim tijekom utakmice, odnosno do početka treće četvrtine igralo se “gol za gol”. Hrvatska bi povela, Srbija poravnala. Sve dok Barakude nisu otišle na 2 gola, pa i na 3 gola razlike (8:5). Posljednje je naime izjednačenje bilo u prvoj minuti treće četvrtine (5:5). No, zatim su slijedila tri uzastopna HR gola – Vukičević, Krapić i Vrlić, sve s igračem više. Srbija je uspjela u tri još navrata stići do gola zaostatka, ali ne i do izjednačenja.

Deveti put u polufinalu svjetskog prvenstva! Opet jedan naš, i samo naš rekord. Dakako, svjetski. To mogu samo Barakude!

Luka Bukić:

Naravno da im je Mandić najbolji igrač, a pripremili smo taktiku da niti jednom nitko ne ostane sam s njim, jedan na jedan. Mislim da smo to radili dobro cijelu utakmicu. Je, zabio je golove, ali mislim da je nemoguće uspjeti da vam takav igrač ne puca uopće. Držali smo se plana, dobro otvorili utakmicu, u trećoj četvrtini stvorili prednost od tri gola i uspjeli smo cijelo vrijeme držati i održati prednost.

Andrija Bašić:

Prvo bi čestitao cijeloj momčadi. Mislim da smo odigrali pravu momčadsku utakmicu, pogotovo u obrani. Iako smo primili 12 golova, mislim da smo bili odlični u obrani na čeku s Tonijem (Popadić). Fantastično je naša lijeva strana čuvala Mandića. Je, dao 3-4 gola, ali… tko će njega zaustaviti. Odlična utakmica, napeta, kontrolirali smo rezultat tako da smo na kraju zasluženo pobijedili. Naša su očekivanja ovdje biti prvi! Sad idemo po medalju.

Toni Popadić:

Borili smo se od početka lavovski. Nitko na nije vidio kao neke pretjerane favorite. Niti u ovoj utakmici, ni generalno na turniru. Mi smo svima začepili usta, opet smo tu, opet smo u polufinalu, u borbi za medalju. Ondje gdje je Hrvatska “vazda” i bila. Ovo je 9. svjetsko prvenstvo na kojem je Hrvatska u polufinalu što mislim da treba respektirati. Što se tiče ove utakmice, jako smo ih dobro “snimili”, pripremili se. Znali smo njihove snage, glavne poluge. Primili smo puno, ali ne možete baš sve zaustaviti. Ritam je strašan. Srbija ima nevjerojatno kvalitetu, strašne pojedince, a mi smo dali maksimum i igrali smo momčadski. Baš ono što nas krasi od početka.

Marko Žuvela:

Čestitka suigračima, trenerima. Borili smo se, držali do kraja, zaustavili Mandića što je bio prioritet. To je bio glavni cilj! Bio je pravi Klasik. Ono što se pisalo po novinama. Sada se okrećemo polufinalu, idemo dalje i to je to!

Ivan Krapić:

Držali smo se dogovora cijelu utakmicu jer imati pod kontrolu utakmicu protiv ovakve momčadi kakva je Srbija, vjerujem da ne može svatko. U najboljim smo trenucima zabijali, igrač više s kojim smo se mučili cijelu sezonu u biti, bio najslabiji segment igre, sada je proradio. Ovo je tek četvrtfinale.

Franko Lazić:

Odigrali smo sve što smo se dogovorili prije početka utakmice. Sve dogovoreno smo ispunili, a sada se okrećemo polufinalu.

SP BUDIMPEŠTA 2022. – Mađarska poražena u četvrtfinalu

Grčka – Italija i Hrvatska – Španjolska. To su parovi polufinala 19. Svjetskog prvenstva u Budimpešti.
Sraz Barakuda sa Srbima smo pomnije ispratili, ali koju riječ jasno zaslužuju i preostale četiri utakmice, s tim da počinjemo od one koja je kronološki bila posljednja. Na turniru više nema, ne u borbi za kolajne, domaćina Prvenstva i jednog od favorita za zlato, Mađarske. Campagnina Italija se pokazala fantastično spremnom. Mađarska je vodila samo u početku susreta (2:0, 3:2), da bi već u drugoj četvrtini Italija povela 5:3. Najviše što je domaćin još uspio učiniti bilo je jedno poravnanje (5:5), dvije minute prije kraja druge četvrtine. No, na ‘velikom odmoru’ je bilo i opet plus 1 za Italiju (6:5). Od tada do kraja, Settebello više nije ispuštao vodstvo. Početkom zadnje četvrtine, Italija je povela s tri pogotka prednosti (9:6) i to je bio početak kraja. Tri i pol minute prije završne sirene Italija je još uvijek imala visoku prednost (10:7), a dvije i pol minute do kraja i najveću (11:7).

Španjolska je svladala Crnu Goru, ali nije baš briljirala. Štoviše, Crnogorci su pod preduvjetom samo malo boljeg šuterskog dana odnosno večeri mogli otići u poluzavršnicu. Španjolska je propustila i dva peterca (Munarrizu je Lazović obranio, dok je Sanahuji lopta ispala iz ruke prilikom izvođenja kaznenog udarca).

Najmanje je neizvjesnosti bilo u utakmici Grčka – SAD u kojoj je briljirao bivši jugaš, Argyropoulos (5 golova).

Rezultati četvrtfinala:
Grčka – SAD 16:11
Srbija – Hrvatska 12:14
Španjolska – Crna Gora 7:6
Mađarska – Italija 10:11

Što se tiče utakmice Hrvatska – Španjolska, ona se dakako igra u petak, 1. srpnja, a točna će se satnica utvrditi tijekom četvrtka jer ovisi i o usklađivanju termina TV postaja.