U19 reprezentacija / 5. rujna 2024.

Hrvatska je u polufinalu!

Mlada hrvatska reprezentacija plasirala se u polufinale Europskog prvenstva do 19 godina u Burgasu, nakon što su u dramatičnoj utakmici četvrtfinala pobijedili Grčku 11:10. U polufinalu će Hrvatska igrati protiv Španjolske, u petak u 17.45 sati po našem vremenu. Prije nas će igrati Mađarska i Crna Gora.

Zaslužena i velika pobjeda, te lijep rezultat ove reprezentacije. Hrvatska je vodila skoro pa cijelim tijekom susreta. Suparnik je vodio primjerice samo jednom, a i to nije trajalo dulje od minute i pol. Međutim, to nikako ne znači da Grci nisu bili i više no dostojan, ozbiljan i snažan suparnik. Valjalo je iskazati umijeće, dati sve od sebe u obrani i napadu za ovu pobjedu nad takvom Grčkom, a upravo su to izabranici izbornika Zorana Bajića učinili.

Osam različitih strijelaca automatski je osim širine, dalo i veću probojnost napada, više raznovrsnijih akcija, a time i problem više za suparnika.
Počelo je našim vodstvom 1:0, pa brzo i 3:1 sredinom prve četvrtine. Hrvatska je zapravo do sredine druge četvrtine stalno imala prednost od gola do dva razlike. U 11. minuti smo to i još malo ‘pojačali’. Na tri razlike (Fajković s igračem više za 6:3). Grčka nije momčad koja bi se ‘raspala’ u takvim trenucima. Štoviše, uspjeli su Grci do poluvremena smanjiti naše vodstvo na 6:5.

U trećoj četvrtini je nastupila kratkotrajna kriza. Nakon vodstva 7:5, Grci su postigli čak tri uzastopna pogotka. Dvaput je strijelac bio Lykoudis koji nam je stvarao solidne probleme u obrani. Dečko je postigao uostalom čak 6 golova. Još je jedan pridodao Karatzis s 2 metra, te je Grčka prvi put povela na utakmici. Bilo je to tri i pol minute prije kraja treće četvrtine (8:7 za suparnika). Nije dugo trajalo. Mauro Prkoča je sjajnim golom s vanjske pozicije poravnao, te se s 8:8 ušlo u zadnjih 8 minuta.

Ljevak Duje Cuzzi je četvrtinu otvorio sjajno. Prekrasan pogodak za za 9:8, kada je povukao loptu kroz jednu jedinu malenu ‘rupu’. Malo kasnije, Cuzzi je sjajno asistirao na centra Viktora Tončinića koji malom bravurom (šraubom) pogađa za vodstvo 11:9. Bilo je to točno tri minute do kraja utakmice.

Minutu i pol kasnije već toliko spominjani Lykoudis je postigao i svoj šesti gol, ali pokazat će se i zadnji grčki. Suparnik je logično igrao vrlo agresivni presing po cijelom bazenu ne dopuštajući našima razvijanje napadu, ali ni grčki napad nije bio učinkovit. Grčka je imala doduše zadnjih 11 sekundi za napad, naprijed je jasno zaplivao i njihov vratar. Nikolaidis je sekundu i 10 desetinki prije kraja pucao, ali naš kapetan Mauro Čubranić majstorski je obranio. Za pobjedu, za polufinale!

U petak, od 17.45, male Barakude igraju protiv mlade Furije za ulazak u finale Europskog prvenstva.