HRVATSKA – JADRAN Vaterpolska zahvala Domovini
Hrvatski se vaterpolo naklonio na bazenu uz Savu, našoj domovini za 30. godišnjicu međunarodnog priznanja, ali vaterpolistima splitskog Jadrana ’91./92. Generaciji koja je prije 30 godina osvojila naslov prvaka Europe, ali i puno više od toga. Ta je momčad, ti su igrači, njihov trener Neven Kovačević i uprava kluba ušli u povijest hrvatskog sporta. To su ljudi koji su prije tri desetljeća, točnije 29. veljače 1992. u Trstu, pobjedom nad Savonom (11:8) u uzvratu finala Kupa prvaka Europe, nadoknadili dva gola minusa iz prvog susreta (10:12), te ušli u anale. Prva hrvatska momčad koja se okitila naslovom najboljih u Europi u međunarodno priznatoj nam Domovini. Na ponos svoj, svojeg kluba i grada, ali i čast našeg vaterpola koji je već tada, u početnim mjesecima državne nezavisnosti jasno dao naznačiti da će vaterpolo i vaterpolisti biti perjanica hrvatskog sporta.
Kao uspomenu na važnu 30. obljetnicu, ova je generacija vaterpolista, primila prigodne plakete koje su im između druge i treće četvrtine uručili – Renco Posinković, Joško Kreković, Dejan Savičević, Vladimir Moćan, Perica Bukić, Dubravko Šimenc, Albert Pavlović, Adrian Ježina, Ante Bratić, Albert Nardelli, Danko Duhović, Mario Budimir… Neki iz zdravstvenih razloga nisu mogli doći u Zagreb na utakmicu, primjerice strateg te momčadi, trener Neven Kovačević, kao i čovjek koji je prvi primio pokal namijenjen prvaku Europe, kapetan Mislav Bezmalinović. Jasno je dakako da će i njihove plakete put Splita.
No, vaterpolski spektakl uz Savu koji je prenosila i Hrvatska televizija, na prekrasno uređenom bazenu posve umotanom u hrvatske zastave, te uz najljepše domoljubne pjesme, bila je ujedno i svevaterpolska čestitka domovini povodom 30-te obljetnice međunarodnog priznanja Republike Hrvatske. Naše domovine za koju su upravo naši vaterpolisti postizali neke od najvećih uspjeha hrvatskog sporta – 1 olimpijsko zlato, 2 olimpijska srebra, 2 naslova prvaka svijeta, 1 svjetsko srebro, te 4 bronce na SP, kao i 1 europsko zlato, te po jedno srebro i bronca u Europi.
Što se same utakmice tiče, tako jasno da je konačan rezultat bio od sporednog značenja. Izbornik Tucak je kolegi Smodlaki s klupe Jadrana dakako ‘ustupio njegove’ igrače koji su inače i reprezentativci (Bukić, Burić, Harkov, pa i Butić, Dužević, Čagalj, Marinić Kragić…), a završilo je prigodnim remijem – 8:8!