Vijesti / 28. studenoga 2021.

HRVATI U INOZEMNIM LIGAMA

Italija

Trieste sve bolji

Momčad s trojicom Hrvata (Ivan Buljubašić, Ivo Bego i Mislav Vrlić) apsolutno je hit dosadašnjeg dijela Talijanskog prvenstva. Prošle sezone solidan prvoligaš iz sredine tablice, ove su sezone u vrhu, u četiri najbolje momčadi. Odmah iza prvaka Europe Pro Recca, uvijek jake Savone, te prvaka Italije, Brescie. U proteklom su kolu na 6 razlike ostavili Posillipo usred njihovog legendarnog bazena Scandone. Istina, Posillipo već neko vrijeme nije ni sjena onog što je nekoć taj klub predstavljao, ali ipak… U 9 utakmica, Trieste ima 6 pobjeda, 2 remija i samo jedan poraz. Jasno, od Pro Recca.

Rezultati 9. kola:

Posillipo – Trieste 7:13 (Bego 2, M. Vrlić 1 za pobjednika)

Salerno – Brescia 6:14 (Tomašić 2 za domaćina)

Pro Recco – Palermo 15:5 (Vlahović 1 za Palermo)

Catania – Savona 7:12

Ortigia – Roma 14:6

Milano – Anzio 9:8

Lazio – Quinto 8:15

Poredak: Pro Recco 27, Ortigia 25, Brescia 24, Trieste 20, Savona 18…

Francuska

Petković predvodi ljestvicu strijelaca

Dražen Kujačić iz momčadi Lillea bio je najučinkovitiji od Hrvata u proteklom kolu Le Championata, ali ljestvicu strijelaca nakon 9. kola predvodi naravno, ‘haubica iz Vrpolja’, Antonio Petković. Za svoj je pariški klub, Noisy-le-Sec ‘isporučio’ nova tri ‘komada’ u gostima kod Strasbourga, za novu pobjedu. Ponovo smo imali kolo u kojem su u svakoj baš utakmici, barem dvojica Hrvata postizali pogotke. U Francuskoj to više čak i nije novost, ali mi bilježimo.

Rezultati 7. kola: Marseille – Sete 20:9 (Vukičević 1/Jovanović 3), Montpellier – Pays d’Aix 8:13 (D. Živković 2, I. Živković 2 za domaćina), Strasbourg – Noisy-le-Sec 5:8 (Babić 2, Buha 1/Petković 3), Olympic Nica – Lille 9:13 (K. Butić 1/Kujačić 4, Gagulić 1, Krizman 1) i Reims – Douai 8:7 (Čulina 2/Begović 1).

Poredak: Marseille 21, Strasbourg 16, Noisy-le-Sec 15 (-1), Lille 12, Pays d’Aix 9, Montpellier 9…

Grčka

‘Vatreno’ na utakmici Vouliagmenija

Konačan rezultat utakmice Vouliagmenija i Volosa to ne sugerira (11:9), pogotovo ako navedemo da je pobjednički sastav našeg trenera Hrvoja Koljanina nakon treće četvrtine vodio 9:4, ali u vodi i uz rub bazena su ‘frcale’ iskre. Pred kraj treće četvrtine crveni su karton dobili trener Volosa, ali i tehniko Vouliagmenija. Početkom zadnje četvrtine, igrač Vouliagmenija, Goiuvetsis je isključen bez prava zamjene, pa je Volos dobio peterac i pune 4 minute konstantnog igrača više u bazenu. Valja spomenuti i da je Vouliagmeni igrao bez čak trojice iznimno bitnih, ponajboljih njihovih igrača – Kapotsisa, Mylonakisa i Georgatosa. Naši centri Luka Lozina i Lovro Paparić dali su po jedan gol za Vouliagmeni.

Rezultati 8. kola:

Olympiacos – PAOK 22:8

Vouliagmeni – Volos 11:9 (Lozina 1, Paparić 1 za Vouliagmeni)

Glyfada – Apollon Smyrna 7:17 (Visković 2 za pobjednika)

Panathinaikos – Hydraikos 8:9

Palaio Faliro – AEK 5:9

Chios – Peristeri 3:14

Aris – Ethnikos 14:21

Panionios – Chania 10:6

Poredak: Skupina A – Olympiacos 24, Apollon Smyrna 21, AEK 15 (-1), Ethnikos 15…; skupina B – Vouliagmeni 24, Panionios 21, Peristeri 18, Hydrakos 15…

Mađarska

Ferencvaros slavio u derbiju

Veliki derbi je odigran na Bela Komjadiju, a okončan je pobjedom Fradija, što nadalje znači da je OSC prvi put ove sezone izgubio. U Mađarskoj još uvijek postoje dva kluba koja se mogu pohvaliti da ne znaju za gorčinu poraza, Ferencvaros s 9 i Vasas s 10 odigranih utakmica dosad.

Vodeći sastav i branitelj naslova prvaka, Szolnok slavio je u gostima kod Miskolca, a naš Kristijan Milaković s 3 gola je bio ujedno i najbolji strijelac utakmice.

Rezultati 10. kola: Ferencvaros – OSC 7:6, Miskolc – Szolnok 4:18 (K. Milaković 3 za goste), Vasas – Szeged 10:4, BVSC – Debrecen 14:8, UVSE – Szentes 13:7, Eger – Pecs 14:6.

Poredak: Szolnok 30 (+1), Ferencvaros 27, Vasas 29 (+1), BVSC 24, OSC 22…

Španjolska

Pogodak Borovčić-Kurira

U Primeri nemamo baš puno Hrvata u bazenu, pa Španjolsku nešto ipak malo rjeđe pratimo, no to ne znači da ju svakotjedno i ne motrimo. Tako smo ubilježili 1 gol Marina Borovčića-Kurira za Tenerife u gostima kod Catalunye u Barceloni. U 9. kolu Tenerife su slavile 13:5.

Barceloneta našeg trenera Elvisa Fatovića je svladala pak Mataro 15:4.

Poredak: Barceloneta 27, Barcelona 25, Sabadell 24, Terrassa 18…