Iz inozemstva, Vijesti / 31. listopada 2021.

Hrvati u inozemnim ligama

Diljem Europe proteklog su se vikenda odigravale prvenstvene utakmice nacionalnih liga, a poslovično su u mnogima od njih glavnu ulogu imali hrvatski vaterpolisti, jednako kao i treneri. Pregled učinka Hrvata u inozemnim ligama, započinjemo već tradicionalno s Italijom.

Italija

Prvaka srušili Hrvati

Najzanimljiviji rezultat kola svakako je onaj iz Trsta gdje je domaćin nanio aktualnom prvaku Italije prvi poraz ove sezone. Za Trieste su od trojice tamošnjih Hrvata, dvojica postigli golove – centar Ivo Bego odnosno Mislav Vrlić (treći je dakako bivši reprezentativac Ivan Buljubašić).

Suknov Pro Recco je protutnjao Milanom uz 3 pogotka Luke Lončara, dok je Palermo bio uvjerljiv u Genovi kod Quinta, a prvi igrač te utakmice je bio Šibenčanin, Andrija Bašić s 4 gola.

Rezultati 4. kola: Milano – Pro Recco 4:21 (Lončar 3 za pobjednika), Trieste – Brescia 13:12 (M. Vrlić 2, Bego 1 za domaćina), Savona – Salerno 12:7 (Tomašić 3 za poražene), Quinto – Palermo 7:14 (Bašić 4, Vlahović 1 za Palermo), Anzio – Roma 7:7 (Čalić 1 za goste), Posillipo – Lazio 15:11 i Catania – Ortigia 10:11.

Poredak: Pro Recco 12, Ortigia 12, Trieste 10, Brescia 9, Savona 9…

Francuska

U derbiju kola 14 golova Hrvata

U zaostaloj utakmici 3. kola le Championata, Strasbourg je u svojem bazenu pobijedio Montpellier 12:11 (Buha 4, Babić 3/Ivanković 3, I. Živković 3, D. Živković 1). Utakmica koju su, vidljivo već i po popisu strijelaca obilježili hrvatski vaterpolisti što i nije za čuditi jer su upravo oni nositelji kvalitete u oba kluba.

Montpellier je inače vodio većim dijelom utakmice, pa i dosta uvjerljivo (5:2 i 7:3 u drugoj četvrtini, te 8:5 i 10:6 u trećoj), da bi baš pred kraj treće dionice gost počeo sustizati prednost domaćina. To su i uspjeli, poravnavši na 10:10 kojim se rezultatom ušlo u zadnju četvrtinu. U njoj je Montpellier i poveo (10:11), da bi Strasbourg ipak smogao snage za konačan preokret golovima Nicolasa Missyja četiri odnosno dvije minute prije kraja.

Poredak: Marseille 15 (5), Strasbourg 10 (4), Lille 9 (3), Noisy-le-Sec 6 (3), Montpellier 6 (4)…

Mađarska

Oporavio se Szolnok

Momčad u kojoj igraju dvojica Hrvata (Kristijan Milaković i Ivan Domagoj Zović), zaliječila je rane od teškog poraza u Eurokupu od Ortigie (9:4), uvjerljivim domaćim slavljem protiv Egera, temeljem kojeg su i dalje vodeća momčad u Mađarskom prvenstvu. Ljevoruki Splićanin Zović bio je strijelac jednog od 13 pogodaka domaćina.

Rezultati 5. kola: Szolnok – Eger 13:6 (Zović 1 za Szolnok), Pecs – Honved 12:10, Miskolc – UVSE 12:7, Szentes – Vasas 5:15 i Szeged – Ferencvaros 8:12.

Kasnije će igrati Kaposvar – BVSC i OSC – Debrecen

Poredak: Szolnok 15, Ferencvaros 15, Vasas 13, OSC 12 (-1)…

Španjolska

Neumoljiva Elvisova Barceloneta

Najbolja momčad u Španjolskoj, sastav Barcelonete koji ove sezone vodi naš Elvis Fatović svladala je u 5. kolu Primere, Sant Andreu 16:5.

Poredak: Barceloneta 15, Sabadell 12, Barcelona 10 (-1), Mataro 10, Terrassa 9…

Srbija

Josip Vrlić pobijedio Zvezdu

Iz 5. kola Prvenstva Srbije, izdvajamo gostujuću pobjedu kragujevačkog Radničkog u Beogradu nad Crvenom zvezdom 10:8, uz 1 gol hrvatskog reprezentativca Josipa Vrlića za pobjednika.