Hrvati ostaju vladari lige
U susret 12. sezoni Regionalne vaterpolske lige
Hrvati ostaju vladari lige
Poljudskom utakmicom dva Jadrana, splitskog i hercegnovskog, u srijedu, 18. ovog mjeseca počinje 12. izdanje Regionalne vaterpolske lige. U početku je to bilo nadmetanje najboljih klubova Hrvatske, Slovenije i Crne Gore. Tako je to bilo u početku, godine 2008. da bi se s vremenom, jednu sezonu, proširilo i na Italiju (kroz Pro Recco), a minule su se četiri godine, sada će i peta, pridodali i klubovi iz Srbije. U početku bijaše samo jedna liga i zvala se Jadranska. Onda je dobila sponzora po kojem je i nosila ime (Triglav). Glavnog sponzora više nema, ali se liga kao takva širi, tako da i ove sezone imamo dvije, A1 i A2 ligu. Ove sezone ukupno 22 kluba odnosno 10 u A1 i 12 u A2 ligi.
Neovisno imenu, s ili bez sponzora ili pak s ponekad ponešto izmijenjenim sustavom, jedno se u ovom nadmetanju nije nikada mijenjalo odnosno nije nikada bilo upitno. Kvaliteta! Prije desetak godina sigurno najjača liga u Europi. Danas ne bi bili vjerodostojni kada bi ispisali isto jer značajno se kvalitetom podignula i mađarska, kao i poslovično jaka talijanska liga, ali… Regionalna vaterpolska liga unatoč možda i nekim problemima koji su više vezani uz materijalne uvjete, nedvojbeno je jedna od tri najjače na Starom kontinentu, što znači svijetu. Liga koja okuplja ponajbolje klubove, igrače, kali najkvalitetnije trenere, natjecanje za koje nema pojedinca koji ne bi u ovoj ligi želio participirati. Značajan je iskorak napravljen i u medijskoj prezentaciji, prvenstveno kroz suradnju a Arena Sport televizijom koja prenosi najmanje po jednu utakmicu kolu, plus dakako završni turnir.
Dakako, i još nešto. Ovo je liga kojoj temeljni pečat daju, uz dužno štovanje ostalima, Hrvati. Naši klubovi i igrači. Vidljivo i statistički. Kako kroz broj klubova svih sezona u kojima su hrvatske momčadi najbrojnije, tako i kroz osvojene trofeje. Od 11 dosadašnjih sezona, 8 puta su slavili hrvatski klubovi (tri različita). U zadnjih 7 finala, osim što su svih 7 puta pobjednici na koncu bili hrvatski klubovi, samo jedno finale nije bilo u cijelosti hrvatsko (2016/17; Jug CO – Jadran HN).
Ove sezone će u A1 ligi, od 10 sastava biti ‘samo’ 4 hrvatska, što i opet čini Hrvatsku najbrojnije zastupljenom. Baš kao i u A2 ligi gdje je od 12 momčadi, 6 iz Lijepe Naše. Međutim, nešto nam se čini bitnijim. Od ta četiri hrvatska kluba, skoro stavili ruku u vatru da će čak tri do Final Foura (Mladost, Jug CO i Jadran). Onaj četvrti (Mornar BS) bi trebao biti vrlo jaki konkurent za mjesto na završnom turniru.
Mladost brani prošle sezone osvojeni naslov, ali za razliku or prije godinu dana kada su uz Savu stidljivo samo najavljivali da će biti konkurenti, sada es već čuju malo jasniji glasovi da idu po obranu, po trofej. Zagrepčane su napustili Buljubašić, Čagalj, Petković, pa i treći vratar Sučić, a na posudbi je centar Herceg, ali uz Savu su vratili Bukića iz Pro Recca, doveli su veliko pojačanje u centru Vrliću iz Barcelonete, ali i američkom reprezentativcu Bowenu iz mađarskog Miskolca, te u veteranu, iskusnom Kuncu pristiglom iz Jadrana. Ozbiljan sastav pokriven dobro na svim pozicijama.
Prošle sezone prvi pratitelj, ali još uvijek prvak Hrvatske, dubrovački Jug AO ima novog sponzora, ali sigurno iste ambicije. Gospari su puno manje mijenjali tijekom ljeta. Doveli su/vratili Paula Obradovića iz Olympiacosa, ali su i ostali bez izvanredno važne, bitne karike, usudili bi se reći i najboljeg igrača. Hrvatski junak sa Svjetskog prvenstva, ljevoruki Maro Joković preselio je južnije, u Atenu, Olympiacos i to će zapravo biti najteže nadomjestiti. Samo, ne ka se nitko ne zavarava. Jug AO ima sjajnu i plodonosnu školu, puno iskusnih i nedvojbeno kvalitetnih igrača. Koji uz sve sada imaju i izazov. Vratiti trofej RVL u Gruž.
Treći klub za kojeg pretpostavljamo da je kadar doći do završnog turnira je splitski Jadran. Na Zvončacu ove sezone slave jubilej, prvih 100 godina. Prošle su se sezone uvjetno rečeno “uigravali”, bili ponajveće ugodno iznenađenje Lige prvaka, a u ostalim natjecanjima dolazili do samog praga finala. Momčad im je izmijenjena, ali po nama ojačana. Otišli su iskusni Kunac (Mladost) i Kovačić (Solaris), ali doveli su jednog od najdarovitijih mladih igrača u Hrvatskoj, braniča Rinu Burića, centra Antonija Duževića, kao i Marina Vrdoljaka. Trolist iz istog kluba, Mornara BS. Uz od ranije etablirane igrače poput hrvatskih reprezentativaca Šetke i Krapića, pa australskog reprezentativca Powera, a desno Zovića i Viskovića, te sjajnog Anića na vratima… to je momčad za svako poštovanje.
Četvrti naš klub u A1 ligi je splitski Mornar BS. Oni su dosta mijenjali. Od trenera (Danijel Burić odmijenio Zdeslava Vrdoljaka) do svlačionice u kojoj osim trojice spomenutih koji su otišli u Jadran, nema više ni ljevorukog Ivana Živkovića (Montpellier) i Kreše Burića (Olympic Nica). Međutim, dosta su i doveli – Marin Ban (Waspo 98 Hannover), Duje Buzdovačić (Catania), Karlo Kreković i Ferdinand Bušelić (Solaris) i ljevoruki Josip Jerković (Brasov, Rumunjska).
Od ostatka lige, po kvaliteti se izdvaja crnogorski prvak, Jadran iz Herceg Novog. Na klupi više nema trenera Vladimira Gojkovića koji je praktički postavio ovu momčad, ali nasljednik Petar Radanović je dugo u ovom klubu, bio je trener juniora. Momčad su napustili vratar Slaven Kandić i Dragan Drašković, a jači su za braniča, našeg Marina Čaglja. Jezgra iz prošle sezone je ipak manje-više ostala netaknuta.
Ostali crnogorski klubovi su za oktavu kvalitete niže. Kotorski Primorac točno 10 godina nakon osvajanja naslova prvaka Europe, ulazi s možda najmlađom momčadi cijele lige. Bazena još uvijek nemaju, igrat će u Budvi, a najveću nadu ondje ulažu u neke dogovore s Gradom Kotorom koji bi ih trebao nešto jače pratiti. Slične je kvalitete i Budva.
Srbija ima tri kluba – prvaka države Šabac i dva beogradska, partizan i Crvena zvezda. Šabac se značajnije pojačao, za srpske prilike. Na klupi je novi trener Nemanja Andrić umjesto Miodraga Mirovića koji ih je odveo do dvostruke krune. Doveli su od igrača američkog reprezentativca Chancelora Ramireza (25) i brazilskog Luisa Ricarda Gomesa da Silvu (21), te srpske igrače kao što su Dušan Vasić, Radoslav Filipović, Nemanja Matković i Marko Radulović. Međutim, Šabac su i napustili vratar Gojko Pijetlović, pa Nebojša Toholj, Nikola Lukić, Marko Janković, Aleksa Petrovski i Marko Bolović. Beogradska Crvena zvezda je najzvučnije pojačanje dobila na klupi u Igoru Milanoviću, a doveli su i Nikolu Rađena, te bivše igrače Partizana Petra Kasuma, Danila Adžića i Marka Jankovića. Uz njih još i centra Miloša Vukičevića, pa ruskog reprezentativnog vratara Viktora Ivanova kao i napadača Nikolu Gusarova. Koliko to ipak vrijedi u Europi, jasno se vidjelo minulog vikenda kada su oba kluba s lakoćom ispali u kvalifikacijama za Ligu prvaka.
Partizan je još slabiji. Otišla su im četvorica igrača, a doveli su samo jednog, Mitrovića iz kragujevačkog Radničkog. Jedini vjetar u jedra koji imaju srpski klubovi jest nedavno obećanje o dotaciji ili skrbi države.
Zaključno, ne možemo se oteti dojmu da bi i 12. sezona Regionalne A1 lige trebala ipak biti natjecanje u kojem će glavnu riječ voditi – Hrvati!_______________________________________________________________________
DOSADAŠNJI POBJEDNICI RVL
2008/09. Jug CO (Hrvatska)
2009/10. Jadran HN (Crna Gora)
2010/11. Jadran HN (Crna Gora)
2011/12. Pro Recco (Italija)
2012/13. Primorje EB (Hrvatska)
2013/14. Primorje EB (Hrvatska)
2014/15. Primorje EB (Hrvatska)
2015/16. Jug CO (Hrvatska)
2016/17. Jug CO (Hrvatska)
2017/18. Jug CO (Hrvatska)
2018/19. Mladost (Hrvatska)
__________________________________________________________________________
SUDIONICI A 1 LIGE 2019/20.
Mladost Zagreb
Jug AO Dubrovnik
Jadran Split
Mornar BS Split
Jadran (HN)
Primorac Kotor
Budva
Šabac
Partizan Beograd
Crvena zvezda Beograd
__________________________________________________________________________
PAROVI 1. KOLA A 1 LIGE 2019/20.
SPLIT: Jadan – Jadran (HN), srijeda, 18. rujna (Arena Sport 1 – 19.00)
BEOGRAD: Partizan – Crvena zvezda, petak, 20. rujna (Arena Sport 1 – 20.30)
ZAGREB: Mladost – Mornar BS, subota, 21. rujna – 18.00
DUBROVNIK: Jug AO – Budva, subota, 21. rujna – 19.00
ŠABAC: Šabac – Primorac, subota, 21. rujna
________________________________________________________________________
Polovicu A 2 lige čine hrvatski klubovi
Dakako, ne valja smetnuti s uma niti Regionalnu A 2 ligu, iako je ona medijski možda u sjeni ‘elitne’ skupine. Ovdje je konkurencija osim brojnija (12 klubova), ujedno i možda izjednačenija. Drugim riječima, nema kluba koji se izrazito kvalitetom izdvaja od ostatka. Doduše, možda se varamo jer se na prvi pogled, prije prvog plivanja za loptu čini da je to šibenski Solaris. Sunčani su se ojačali i štoviše, jedini iz ovog društva još traju u Europi, imaju kontinentalni ‘pedigre’, nastavljaju s natjecanjem u Eurokupu. Trener Joško Kreković ima vrlo zanimljivu momčad s dvojicom starijih, iskusnijih igrača (Željko Kovačić i Andrija Vlahović), pa jednog vrlo nadarenog, centra na posudbi iz Mladosti (Branimir Herceg), solidne vratare (Marin Šparada i Ivan Jukić), pa kada tomu pridodate braću Sabioni, Eraka, Bulata… to se čini kao sastav koji bi mogao učiniti ono što je zamalo uspjelo prošlosezonskoj momčadi – plasman u A 1 ligu.
Najveću bi konkurenciju trebali imati u riječkom primorju EB trenera Igora Hinića, kao i u novosadskoj Vojvodini i kragujevačkom Radničkom. U ovoj ligi ima i dosta nepoznanica poput povratnika, kranjskog Triglava ili pak Zemuna koji je temeljem 7 mjesta u Prvenstvu Srbije dospio do ove lige.
__________________________________________________________________________
SUDIONICI A 2 LIGE 2019/20.
Medveščak Zagreb
Solaris Šibenik
Primorje EB Rijeka
POŠK Split
Galeb MR Makarska
Zadar 1952
Cattaro Kotor
Triglav Kranj
Vojvodina Novi Sad
Radnički Kragujevac
Zemun
Nais Niš
____________________________________________________________________
PAROVI A 2 LIGE 2019/20.
ZADAR: Zadar 1952 – Medveščak
NIŠ: Nais – Primorje EB
ŠIBENIK: Solaris – Cattaro
SPLIT: POŠK – Triglav
MAKARSKA: Galeb MR – Radnički
NOVI SAD: Vojvodina – Zemun
________________________________________________________________________
Modificiran sustav natjecanja
Poradi zgusnutog termina nadmetanja u ovoj sezoni (juniorsko SP u Kuvajtu u prosincu, seniorsko EP u siječnju 2020. u Budimpešti, predolimpijske kvalifikacije u ožujku u Rotterdamu), kao i činjenice da je 2020. godina olimpijska, ove će se sezone Regionalna vaterpolska liga igrati nešto malo drukčije u odnosu na prijašnju sezonu.
Tako se u obje lige neće igrati dvokružno, već se nakon prvog kruga ili dijela natjecanja, svaka od liga dijeli. Konkretno, A 1 liga na poredak od 1. do 5. mjesta i poredak od 6. do 10. mjesta, a A 2 liga na poredak od 1. do 6. odnosno od 7. do 12. mjesta. U tom drugom dijelu, momčadi će u borbi za poredak odigrati novih pet kola (kada je A 1 liga u pitanju) i to tako da klub koji je u prvom dijelu bio domaćin suparniku, sada istom tom ide u goste.
Završni turnir će se igrati 3. i 4. travnja kod najbolje plasirane momčadi iz ligaškog dijela, kao i dosad. Posljednji iz A 1 lige ispada u A 2 ligu, dok pretposljednji sastav razigrava s drugoplasiranim iz A 2 lige. Dakako, pobjednik A 2 lige automatski stječe pravo nastupa u A 1 ligi naredne sezone.