U16 reprezentacija / 10. srpnja 2022.

HEP kup U-16 – Hrvatska preko Srbije do zlata!

Hrvatska muška reprezentacija, igrači do 16 godina osvojila je prvo mjesto na vrlo jakom turniru HEP kup koji je od petka igran u Zagrebu.

Nakon sjajne igre u subotnjem 3. kolu i pobjede nad Mađarskom 11:5, naši su mladići pod ravnanjem trenera Brune Sabionija u današnjem finalu svladali reprezentaciju Srbije i zasluženo pobjednički pokal zadržali u domovini.

U vrlo izjednačenoj utakmici, suparnici naših mladića vodili su kratko samo u prvoj četvrtini, u prve dvije minute (2:1 i 3:2 za Srbiju). Sredinom ove četvrtine, mladi su Hrvati preokrenuli rezultat u svoju korist (5:3) i prednost više nisu ispuštali do kraja utakmice, s iznimkom dva izjednačenja. Prvo osjetnije rezultatsko odvajanje bilježimo u prvoj minuti druge dionice kada je Gabrijel Burburan pogodio za hrvatsko vodstvo 7:4. Pola minute prije kraja ovog dijela igre, Srbija je uspjela izjednačiti (7:7), da bi samo tri sekunde do kraja dionice golom Andre Galića s igračem više, Hrvatska ušla u zadnjih osam minuta s prednošću jednog pogotka (8:7).

Sredinom treće četvrtine ponovo je bilo +3 za Hrvatsku (10:7), nakon pogodaka Karla Dragoševića, te Josipa Kovačevića iz protunapada. Srbija međutim ne posustaje, te su uspjeli smanjiti na 10:9, rezultat s kojim se ušlo u posljednju četvrtinu. Slijedilo je najduže razdoblje na utakmici bez pogotka na obje strane, s puno ‘markiranja’, izrazite obostrane pozornosti u obrani. Dvije i pol minute prije kraja, Luka Gladović je za goste spretno i sretno poravnao. Šut s lijevog vanjskog, zakačio je malo ruku jednog od naših igrača u bloku, te je lopta doslovno otplutala u hrvatsku mrežu – 10:10.

Malo više od minutu kasnije ili točno 1.22 minute do kraja, završni udarac, ali Hrvatske. U napadu s igračem više, sa srednjeg vanjskog je lopta proslijeđena Gabrijelu Burburanu na lijevo krilo, a mladi Riječanin iz prve je nakon primanja lopte gađao i pogodio bliži kut srpskog vratara kojeg ovaj još nije dospio pokriti.

U posljednjoj minuti, bilježimo još dvije obrane našeg vratara Matije Prižmića (druga je bila sekundu prije kraja), kao i nešto ranije blok Bartula Bučevića. Dostatno sve zajedno za veliko slavlje naše reprezentacije, pobjedničko kupanje u bazenu. Najbolji u našim redovima bili su vratar Matija Prižmić (14 obrana) i Karlo Dragošević (3 gola).

Ujedno, Karlo Dragošević je zaslužio i nagradu MVP ili trofej za najboljeg igrača turnira.

U utakmici za treće mjesto, Mađarska je pobijedila Crnu Goru 14:11.

Čestitke našim mladićima, reprezentativcima do 16 godina i cijelom stručnom stožeru na odličnim igrama i pobjedi na turniru HEP kup.

Napomenimo da zbog kovid protokola cijeloga turnira nije bilo izbornika Hrvoja Hrestaka , te da su odličan posao odradili njegovi pomoćnici u reprezentaciji Bruno Sabioni i Frano Vićan.