Put do Fukuoke 3
FUKUOKA 2001. – Loše ljeto u Japanu
Grad za koji se spremaju naše Barakude danas, bio je njihovim ‘precima’ prije 22 godine također poprište Svjetskog prvenstva. Bilo je to 9. Svjetsko prvenstvo u vodenim sportovima, prvo u Aziji i prvo u ovom stoljeću. Vaterpolu generalno baš i neće ostati u odveć ugodnom sjećanju jer je posjećenost utakmica bila izvanredno niska, a i cjelokupni status našeg sporta na tom natjecanju. Utakmice su se igrale najvećim dijelom usred dana, po najvećoj vrućini, gotovo pa bez večernjih termina. U potpunosti u sjeni ostalih vodenih sportova.
Počeli smo dobro i uvjerljivo, doduše protiv Japana što je bilo i za očekivati, (8:2). Nakon 2. kola smo imali 4 boda jer je pala i Australija, (8:6). U zadnjem kolu u skupini čekali su nas svjetski prvaci, a tu preko Španjolske se nije moglo, (4:6). Uočljivi su vam vjerojatno rezultati. Utakmice s malo golova, pa i sa suparnicima koji su bili puno slabiji, poput Japana. Već samo po tom primjeru, da se za zamijetiti koliko se vaterpolo izmijenio u zadnjih 20-ak godina.
U novoformiranoj skupini, imali smo još odigrati utakmice s Rusima, Amerikancima i Nizozemcima. Nije bilo problema protiv Nizozemske, (12:3), pa ni sučelice SAD, (11:5), ali Rusi su nam još uvijek bili bauk. Rusija je bila vaterpolskom velesilom do zaključno 2004. godine. U Fukuoki su nas dobili minimalno, (7:8), ali ipak dostatno za ‘gurnuti’ nas podalje od borbe za medalju. U poredak od 5. do 8. mjesta.
Tu smo sada potpuno pali, demoralizirani, izgubili smo obje utakmice. Od Grka, (11:12), pa onda i od Amerikanaca, (9:10). Japan smo napustili kao tek osmi. Cinici bi rekli, pomak za mjesto više u odnosu na Perth 1998., ali upravo ta dva poraza u posljednjim utakmicama, uz prijašnje neuspjehe na OI u Sydneyu 2000., kao i na EP u Budimpešti 2001., samo mjesec dana prije Fukuoke, ali i tek peto mjesto na Mediteranskim igrama u Tunisu u rujnu 2001., ‘odnijeli’ su nam izbornika. Neven Kovačević više neće voditi Barakude.
Španjolska je obranila zlato iz Pertha 1998., dok je SR Jugoslavija druga, a Rusi brončani.