Euro kup, Seniori, Vijesti / 27. rujna 2019.

Eurokup: Šibenčani zamalo iznenadili jaku Ortigiju

EUROKUP – Kvalifikacijski turnir

SOLARIS – ORTIGIA 10:12 (2:3, 3:2, 1:4, 4:3)

ŠIBENIK – Plivalište Crnica. Gledatelja 150. Suci: Schwartz (Izrael) i Shopp (Njemačka).

SOLARIS: Šparada (12 obrana), Malenica, Erak, Štrkalj, Bulat, Herceg 3, Vlahović 3, Pelicarić, Mudražija 1, Sabioni, Koprčina 2, Kovačić 1, Jukić. TRENER: Joško Kreković

ORTIGIA: Tempesti (22 obrane), Cassia, Abela, la,Rosa, Di Luciano 1, Ferrero, Giacoppo, Gallo 5 (0+1), Rotondo, Rossi 3 (1), Vidović 1, Napolitano 2, Condomi. TRENER: Stefano Piccardo

PETERCI: Solaris -, Ortigia 2-3.

OSOBNE POGREŠKE: Solaris 17, Ortigia 13. TREĆA OSOBNA POGERŠKA: Mudražija (25), Štrkalj (27),  La Rosa (29), Kovačić (31).

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Solaris 6-13 (46%), Ortigia 7-14 (50%)

Šibenčani su izgubili, ali ne samo da su skupo ‘prodali svoju kožu’, nego su možda i nijanse odlučivale pa se na Crnici u petak navečer na ispiše i koji redak laganog iznenađenja. Pobjeda ili remi Solarisa bi to bio, uzevši u obzir snagu momčadi prije utakmice, ali temeljem odigranog u bazenu…

Ortigia je bolje otvorila i u drugoj četvrtini povela 5:2, te se činilo kako lagano ‘plovi’ prema pobjedi. No, domaćin potpuno neopterećen budući da je breme favorita u ovom susretu preuzeo talijanski sastav, golovima Hercega, Vlahovića i Mudražije poravnavaju do poluvremena na 5:5 i odvode utakmice u sasvim otvorene, neizvjesne vode. Činjenica stoji da se Ortigia u trećoj dionici i opet odvojila rezultatski (7:5, pa i 9:6 u korist Talijana, nakon treće četvrtine), ali Solaris se nije predavao. Stalno su ‘disali’ za vratom Sicilijancima, da bi golom centra Branimira Hercega stigli na samo gol zaostatka (10:11) samo minutu i 41 sekundu prije kraja. U sljedećem napadu presudio je najbolji pojedinac susreta (jedan od dvojice), iskusni ljevoruki Valentino Gallo svojim petim pogotkom za konačnih 12:10 u korist Ortigie. Drugi presudan kotačić u pobjedi Talijana bio je legendarni vratar, dugo godina jedan od najboljih na svijetu, Stefano Tempesti. Kolika je njegova uloga u pobjedi Ortigie dostatno govori nestvarna brojka o čak 22 obrane!?! Sa samo 2-3 obrane manje, još bi uvijek imao sjajnu statistiku, a Solaris tri boda.

Neovisno tomu, pa čak i neovisno porazu, Solarisu valja čestitati na očito sjajno odigranoj utakmici na koje će ih vrlo vjerojatno i subotnji suparnik, mađarski Miskolc još ozbiljnije shvatiti.

U drugoj utakmici šibenskog turnira, Miskolc je uz velike probleme pobijedio Mediterrani
15:12 (4:6, 2:3, 3:1, 6:2). Mađari su zaigrali tek posljednju četvrtinu. Momčad iz Barcelone je
dotad stalno bila u vodstvu, početkom treće četvrtine i čak 10:6.

Druga se kvalifikacijska skupina Eurokupa igra u Mataru, nedaleko od Barcelone. Rezultati 1.
kola: Eger – Noisy-le-Sec 14:7 (Petković 1 gola za Francuze), te Mataro – Montpellier 8:6 (D.