Seniorke, U19 reprezentacija / 8. srpnja 2022.

EP NETANYA (žene, do 19) – Hrvatska u četvrtfinalu!

Morat ćemo se polako navikavati na ovakve naslove i kada je hrvatski ženski vaterpolo u pitanju, a ne samo nadmetanja muškaraca na velikim natjecanjima. Hrvatska ženska reprezentacija do 19 godina, plasirala se u 8 najboljih sastava na Starom kontinentu!

Naime, Hrvatska je u osmini finala Europskog prvenstva svladala Portugal i plasirala se u četvrtzavršnicu gdje naše djevojke sada čekaju Španjolke. No, prije Španjolske, ostanimo još malo opisom na Pirenejskom poluotoku, ali u utakmici protiv Portugala.

Prije svega, Hrvatska je bila kompletna. Ne samo što se nakon ozljede vratila u igru Iva Rožić već je ipak za igru spremnost pokazala i Korina Jureša. Naime, još večer prije utakmice s Portugalom, Korina je bila u bolnici, za svaki slučaj je snimljeno bolno stopalo jer je postojala bojazan od mogućeg loma koje manje kosti. Pregled u bolnici je utvrdio da loma ili napuknuća nema. Ujutro na dan utakmice Korina je još osjetila manje bolove, no ne i u vodi. Normalno je trenirala i izrazila želju za nastupom. Spremnost i želju je kasnije dodatno obogatila s 2 gola.

Što se utakmice tiče, niti jednog trenutka Portugalke nisu vodile, ali su uspijevale utakmicu držati u rezultatskoj neizvjesnosti prve dvije četvrtine. Hrvatska je nakon prvih 16 minuta vodila 5:4. U trećoj četvrtini se iskazala kvaliteta i snaga debelo na strani naših djevojaka. S tri pogotka (Jureša, M. Burić i Crnički), Hrvatska je povela 8:4 uoči zadnje dionice i riješila praktički pitanje pobjednica.

Sljedeće suparnice su nam dakle Španjolske (petak, 19.30 sati), a tu je već riječ o jednim od favoritkinja na Europskom prvenstvu u Netanyi. U skupini su osvojile prvo mjesto uvjerljivo pobijedivši redom – Srbiju 26:2, Tursku 27:2, Rumunjsku 19:4 i Izrael 17:5. Osvajanjem prvog mjesta u skupini, ostvarile su dakako i izravan ulazak u četvrtfinale, u petak još dodatno imale i slobodan dan. Španjolska je nedvojbeni favorit u ovom srazu, ali ulazak mladih Hrvatica u krug 8 najboljih reprezentacija Europe, već je sam po sebi velik uspjeh, na što čestitamo djevojkama i stručnom stožeru reprezentacije.