A reprezentacija, Europsko prvenstvo, Seniori, Vijesti / 22. siječnja 2020.

EP: Barakude u polufinalu

BUDIMPEŠTA – Duna Arena. Gledatelja 3.500. Suci: Margeta (Slovenija) i Dervieux (Francuska). Opunomoćenik: Šaronov (Rusija).

HRVATSKA: Bijač (15 obrana), Macan, Fatović, Lončar, Joković 4 (2), Bukić, Vukičević 2, Bušlje 1, Miloš 1, Vrlić 3, Benić, Garcia 3, Marcelić. IZBORNIK: Ivica Tucak.

GRČKA: Zerdevas (3 obrane), Genidounias 2, Skoumpakis 2, Kapotsis 1, Fountoulis 1, Papanastasiou, Dervisis 1, Argyropoulos 1, Mourikis, Kolomvos, Gounas, Vlachopoulos 3, Galanidis (3 obrane). IZBORNIK: Theodoros Vlachos

PETERCI: Hrvatska 2-2, Grčka -.

OSOBNE POGREŠKE: Hrvatska 16, Grčka 15

TREĆA OSOBNA POGREŠKA: Macan (21), Benić (25), Argyropoulos (27)

ŽUTI KARTON: izbornik Tucak (26), izbornik Vlachos (29).

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Hrvatska 8-12 (66%), Grčka 6-16 (38%)

Prvi smo primili pogodak nakon što nismo realizirali u četvrtfinalu prvi napad. Srećom, odmah je poravnao Josip Vrlić, i to odmah nakon što smo zaradili igrača više. Potom smo se obranili s igračem manje te dočekali na drugoj strani ‘projektil’ Mara Jokovića za prvo vodstvo, koje je naraslo s igračem više kad je na stativi bio neumoljiv Andro Bušlje. U međuvremenu su se naši obranili dva napada s igračem manje, ali na treći put. Vrlić je dvije minute i 15 sekundi prije kraja prve četvrtine izborio peterac, koji je realizirao Joković (4:2). Potom je Lovre Miloš naciljo iz daljine za 5:2. Plus tri smo imali i na kraju prve četvrtine. Nema tko nije zapljeskao Xaviju Garciji, koji je ‘uvjerio’ sve Grke kako će dodati, a on je poslao loptu u mrežu. Hrvatska je u prvoj četvrtini realizirala sva četiri igrača više, a Bijač je imao četiri obrane.

Početkom druge četvrtine nove dvije obrane Bijača, a zatim novi igrač više, kojeg smo također realizirali – Garcija za Vrlića na prvu stativu. Naš centar je opet bio neumoljiv za plus četiri (7:3). Iskoristili smo i šestog igrača više – Joković je opet sjajno potegao (8:3).

Grci se nisu predavali. Rezultat toga su dva njihova pogotka u nizu. Posebno je lijep bio peti pogodak kojeg je postigao Dimitrios Skoumpakis. Srećom imali smo sjajnog Vrlića, koji je razgrnuo čuvare, te od grede poslao loptu iza leđa Emmanouila Zerdevasa. U trenucima kad je i Grke krenulo u napadu – naši nisu posustali. Iz daljine je naciljao Ante Vukičević (10:6). Obranili smo se potom s igračem više te sačuvali četiri pogotka viška. Jedino što nije valjalo u prvom poluvremenu jest činjenica kako su sva tri braniča već imala po dva isključenja (Macan, Bušlje te Benić).

• Nismo bili samo odlični s igračem više u napadu. Dosta toga je bilo baš dobro – naglasio je Vrlić.

Nastavak utakmice nije donio nastavak savršenog učinka naših s igračem više. Nismo realizirali dva igrača više. Jesmo drugi peterac. Opet je to učinio Joković (11:7). Kod Grka se probudio Konstantinos Genidounias. Ali na isti način je odgovorio Vukičević. Macana smo izgubili tri minute prije kraja treće zbog trećeg isključenja. Srećom, nastavili smo se braniti više nego dobro s igračem više. Potom je Garcija još jednom potegao majstorski s krila s igračem više (13:8).

Polufinale sa Španjolskom igramo u petak, 25. siječnja. u 17:30 sati.

Loren Fatović

• Kao što sam rekao i prije utakmice, najvažniji smo mi i kako mi igramo i kada gledamo sebe. To je što se tiče neke ocjene utakmice s Grcima. Tada smo najbolji i to smo pokazali od početka do kraja, dominirali cijelu utakmicu i dominirali od prve minute. To isto će vrijediti za polufinale i finale. Mislim da imamo najveću kvalitetu kada odigramo na najvišoj razini. Tada nas nitko ne može dobit.
    Španjolska?
  • Ostali su možda nešto malo dužni od prošle godine, ali to je prošlost. U to se ne vraćamo. Mi smo došli ovdje pobijediti svaku utakmicu i tako nastupamo. Mislim da smo kvalitetniji i ako igramo vrhunski, teško nas mogu dobiti.

Josip Vrlić:

• Ne bih ja rekao da smo odigrali bez ikakvih zamjerki. Bilo je to malo lošije u obrani. Puno je za ovakvu utakmicu, ovaj ran, četvrtfinale ne, primiti čak 11 golova. Međutim, napad je zato bio vrhunski i iščupali smo pobjedu. Dobro, možda ne iščupali, ali opet… Morat ćemo drugi put primiti manje.

Marko Bijač:

• Bolje smo se snašli i mirno utakmicu priveli kraju, odnosno tako smo ju odigrali. Ipak, po meni čudna utakmica s puno isključenja. Posebno za četvrtfinale. Najvažnije je da smo iskontrolirali rezultat od prve do zadnje minute. Opekli smo se na ovom prvenstvu jednom na Crnogorcima i Bogu hvala smo danas uspjeli izdržati. Mislim da smo pokazali više od Grka i zasluženo ušli u polufinale.

Andro Bušlje:

• Nisam ja odveo momčad u polufinale, već cijela ova momčad. Nas 13, zajedno s trenerom, cijelim stožerom. od početka do kraja smo odigrali dobru utakmicu. Jedino što smo napravili ipak neke pogreške, sreća tek manje od suparnika. Zasluženo smo u polufinalu.

Ivica Tucak, hrvatski izbornik:

• Odigrali smo fenomenalnu utakmicu. To je stvarno tako i čestitam dečkima i cijelom svom stožeru na ovom poslu. Jer to je bio posao sviju nas. Evo nas u polufinalu, evo nas ondje gdje smo bili koliki niz godina i gdje uostalom i pripadamo. Vidite koliki se znaju okliznuti, velikani, sjajne momčadi poput svjetskog prvaka Italije ili europskog prvaka Srbije. Mi smo tu i još trajemo. Mi imamo kontinuitet i to je ono što me čini silno sretnim i ponosnim na ove mladiće. Oni znaju igrati ove utakmice, a to su vam znate šokantne utakmice. Posebno kada se igra ovako kasno navečer jer dan nikako da prođe, večer nikako da dođe. Prvenstveno čestitam dečkima, ali nekako se nadam i da u petak ponovimo jedno desetak posto još bolju igru.