Prvenstvo Hrvatske / 20. ožujka 2021.

Prvenstvo Hrvatske:Rezultati 14.kola

Jadran iznenadio jugaše u Gružu

U najavi kola Lige za prvaka i derbija u Dubrovniku, naveli smo jednu potencijalnu opasnost za domaćina. Jadran u posljednje godinu-dvije, jednom godišnje barem znao ‘pomrsiti’ račune Gosparima. Sada su to učinili opet, ovog puta u Gružu, te unatoč tomu što su stigli oslabljeni. Jadran je naime u Dubrovniku nastupio bez ozlijeđenog reprezentativca Rine Burića. U konačnici, i bez prvog trenera Mile Smodlake koji je zbog bolesti na kućnoj njezi.

Splićani su od prvog napada ‘pokazali zube’, te navijestili muke po jugaše. Gost je poveo 2:0 i 3:1, a kada je domaćin početkom druge četvrtine poveo 5:3, bilo je mišljenja kako je to prijelomni trenutak.

Tako sigurno nisu mislili mladići pod Jadranovim kapicama. Vrlo brzo su uspjeli izjednačiti (5:5), te se od tada igralo sasvim izjednačeni, a rezultatski glede krajnjeg ishoda neizvjesni vaterpolo. Domaćin bi poveo, ali Jadran nije dopuštao odvajanje. Izuzev u jednoj situaciji, početkom treće četvrtine kada je Jug AO poveo 10:8. Niti to nikako nije moglo zaustaviti raspoložene Splićane koji su uspjeli i opet poravnati (10:10), da bi početkom posljednje dionice Jadran počeo lagano diktirati rezultat, voditi, a sredinom zadnje četvrtine Jadran je poveo s dva gola razlike 14:12 i tu su prednost uspjeli znalački sačuvati do kraja.

Dva kola prije kraja ligaškog dijela natjecanja, sada tri momčadi imaju po 33 boda – Jug AO, Mladost i Jadran. Ujedno, utakmica u Gružu poslužila je i kao sjajna svojevrsna uvertira sljedećem vikendu u Zagrebu i završnom turniru Premier regionalne lige u čijem se polufinalu sastaju baš; Jug AO i Jadran.

Ekspresna pobjeda Žabaca

Mladost je sve dvojbe, ako ih je i bilo uoči utakmice, razriješila u prvoj četvrtini. Izvrstan igrač više (2-2), istodobno odlična obrana s igračem manje (od 2 takve situacije, dvije obrane), te neumoljiva napadačka završnica domaćina koja ništa nije ostavljala nekažnjenim. Prvo Radu s 2 metra, Bukić s igračem više, potom i J. Vrlić s igračem više i Lazić iz peterca. To je 4:0 nakon prvih osam minuta. Već nakon 28 sekundi igre u drugoj četvrtini i 5:0 (Bukić iz peterca). Utakmica je riješena i de facto završena.

Solaris je došao oslabljen bez Stahora i Eraka, ali i Mladost bez desne strane (ozlijeđeni Harkov i Visković, te kažnjeni Miloš). Ipak, u igri Zagrepčana protiv gostiju iz Šibenika to se i nije odveć osjetilo. Trener Bajić iskoristio je priliku dati malo veću minutažu podmlatku poput Mihića, Brnetića, Samardžića, a zadnju je četvrtinu branio Jurlina.

Mornarevci čudesno pali u zadnjoj četvrtini

Čudna zadnja četvrtina na Poljudu. Sjajna dakako za goste iz Rijeke, ali i teško objašnjiva za domaćina. Naime, Mornar BS je tri četvrtine izgledao vrlo dobro, te nije samo imao rezultat, već i igru pod kontrolom. Domaćin je cijelo vrijeme vidio, pa i uvjerljivo. Od 5:2 početkom druge četvrtine, pa 7:4 u prvoj minuti treće dionice, 8:5 koju minutu kasnije, zatim 9:6… Sve u svemu, nalikovalo je to tada na siguran, bezbrižan plov do trijumfa. A onda…

Kao da su se ugasili motori domaćina, gost je pak proradio do savršenstva, te su Riječani u zadnjih 8 minuta čak 5 puta pogodili suparničku mrežu, ali što je puno za njih bitnije, sačuvali su svoju netaknutom. Od 9:7 za Mornar BS na ulasku u zadnju četvrtinu do konačnih 12:9 za primorjaše!

Tin Brubnjak je bio najraspoloženiji u pogledu golova kod Riječana (4 pogotka). Ono što jedino upada u oči kod domaćina, makar možda i nije presudno za poraz, je slab postotak šuta iz igre. Velik promet – mala zarada, odnosno od 21 šuta tek 4 gola. Prednjačio je u tom pogledu Marin Vrdoljak sa šutom 2-12.

Riječani su ovom pobjedom samo dodatno potvrdili četvrto mjesto u ligaškom dijelu natjecanja.

Makarani lagano kroz Višnjik

Nastavlja se u Ligi za ostanak borba za mjesta koje vode u četvrtfinale doigravanja. Od pet klubova, načelno čak četiri imaju izgleda, a onaj jedini koji je ispao iz svih kombinacija je ubilježio i novi, 13. poraz.

Zadrani su očekivano izgubili od makarskog Galeba MR koji se s ova tri boda sada bodovno izjednačio s Korčulanima, a oba kluba imaju po 12 utakmica iza sebe. Odnosno, jednu više od Medveščaka koji ima 2 boda više. I ovdje je ‘gužva’ u vrhu tablice…