Prvenstvo Hrvatske, Seniori / 21. travnja 2023.

Dvoboji za 3. i 5. mjesto

Ovo doba godine uvijek sa sobom nosi i početak odlučujućih utakmica završnice, za konačan poredak u državnom prvenstvu. Nadolazeći vikend je baš takav primjer, a petak ili dan uoči početka finalne serije, nam donosi rasplitanje natjecanja za treće i peto mjesto.

Kamere SPTV na Savi

Mladost i Primorje EB će odlučivati narednih tjedan ili možda i nešto više dana o tomu komu pripada bronca. Nakon ligaškog dijela natjecanja, oba su sastava bila bodovno poravnata, svaka s po 24 boda. U dosadašnjem dijelu sezone, Zagrepčani i Riječani su se susreli dvaput i svaki put je pobjeda ‘otišla’ na jednu stranu, uvijek domaćinovu. Tako je Mladost svladala Primorje EB u Zagrebu (15:8), dok su Riječani slavili na svojoj Kantridi (15:12).

A kakvo je stanje sada?

– Kompletni smo, s iznimkom Jana Bušića koji je slomio prst, pa će u momčad jednako tako netko od igrača iz podmlatka. Pripremajući se za Primorje, bili smo u Splitu na sparingu s Jadranom i nadam se da će to i uroditi plodom – kratko će trener mladostaša, Zoran Bajić.

Dok je uz Savu dakle manje-više dobro stanje, kada je zdravstveni karton u pitanju, na Kantridi baš i nije idilično.

Jaša Kadivec sigurno neće igrati, proteklo je 17-18 dana od puknuća bubnjića. Vidjet ćemo na dan utakmice kakvo je stanje s vratarom Čubranićem, ali mislim da bi on ipak mogao braniti. U međuvremenu, odigrali smo jednu prijateljsku utakmicu s Triesteom. Teško je procijeniti pravu formu. Imali smo dva malo teža poraza od Jadrana, a ona priča da sad igramo neopterećeno i nije baš točna. Mislim da je velika razlika biti treći ili četvrti. Jesmo mi zadovoljni sa sezonom, ali nije da se nema što za izgubiti, kako se zna reći. Tako da se nadam da ćemo biti puni želje i volje za dokazivanjem – uoči zagrebačke utakmice će trener Riječana, Igor Hinić.

Zagrebačku utakmicu Mladosti i Primorja EB možete popratiti i u prijenosu na SPTV, u petak od 20.40 sati.

U Splitu druga ili zadnja

U poljudskom bazenu će iste večeri, ali od 20.00 sati za 5. mjesto zaigrati Mornar BS i Solaris. Što se ovog para tiče i borbe za konačnu poziciju, radi se o drugoj utakmici. Ona dakle može biti možda i zadnja (pobijedi li Solaris) ili ipak ‘samo’ druga’ (pobijedi li domaćin, Mornar BS).

Naime, u prvoj utakmici u Crnici, Solaris je pobijedio 11:9, poveo 1-0. Utakmica vrlo neobična, netipična. Susret u kojem Splićana kao da nije bilo u bazenu prve tri četvrtine. Odnosno, jednostavno ništa mornarevcima nije polazilo za i od ruke te večeri u Šibeniku. Kretanje rezultata sve govori – 5:1 početkom druge četvrtine, 7:3 u poluvremenu, a 11:6 nakon treće četvrtine. Tek je u zadnjih osam minuta proradio splitski stroj, ali puno prekasno za više od ‘časnog poraza’.

Mornar BS ima priliku u Splitu pokazati kako je ono u Šibeniku bio loš dan. Solaris pak ipak ima, kakvu-takvu (ne mora biti presudno) psihološku prednost vodstva 1-0. Hoćemo li gledati ‘majstoricu u Šibeniku, 29. travnja ili već ovog petka Mornar BS i Solaris završavaju sezonu?

Odgovor očekujte iz splitskog bazena.

Napomenimo da se za treće i 5. mjesto se igra do dvije pobjede, što znači da je teorijski moguća i treća utakmica.