A reprezentacija, Svjetska liga / 9. siječnja 2021.

Poraženi od europskog prvaka

Drugog dana natjecanja na turniru Svjetske lige u Debrecenu, naša je izabrana vrsta pokleknula od aktualnog prvaka Europe. Mađari su slavili 13:11 na kraju, što je ujedno njihova najveća prednost tijekom susreta (uz 3:1 u prvoj četvrtini), ali čak i štoviše. Mađarska je potpuno preokrenula ishod pred kraj susreta u svoju korist budući da je još tri i pol minute prije kraja Hrvatska vodila s dva razlike (11:9). No, krenimo redom…

Nakon početnog vodstva Barakuda (Fatović), Mađari su uspjeli preokrenuti rezultat u samom otvaranju. Prvo Kovacs za izjednačenje, pa mladi Vendel Vigvari (19), igrač Ferencvarosa koji je baš Hrvatskoj dao prvi gol u karijeri za seniorski sastav svoje zemlje, da bi potom i Sedlmayer pogodio za vodstvo suparnika 3:1.

Ispravan porez u tom trenutku vuče naš izbornik Ivica Tucak pozvavši minutu odmora. Kako radi ‘razbijanja’ mađarskog ritma, tako i ne bi li primio, sabrao naše redove. Ispalo je pun pogodak. Nakon tog time-outa je Hrvatska zaigrala puno koncentriranije, a to se ubrzo pokazalo i na semaforu. Tri uzastopna pogotka (Bušlje, Joković i Dobud) doveli su Barakude početkom druge četvrtine u vodstvo 4:3. Sredinom ove četvrtine bilježimo i prvo vodstvo od 2 gola razlike (Bukić za 6:4 iz peterca), ali tada slijedi mađarski niz golova. Sedlmayer za smanjenje vodstva, a onaj mladi Vigvari s dva nova svoja uzastopna pogotka doveo je Mađarsku u prednost 7:6. Izbornik Tucak je potom opet ispravno reagirao odmijenivši vratara Bijača koji je dotad imao tek jednu u obranu, s Tonijem Popadićem. Već minutu kasnije se ispostavilo sjajnim potezom jer je Toni počeo braniti sve vanjske, pa i šuteve izbliza. On je bio jedan od temelja na kojem smo iz malo veće obrambene sigurnosti krenuli i u opasnije napade. Koje su Luka Bukić i kapetan Andro Bušlje završili golovima za prednost Hrvatske na kraju prvog poluvremena (8:7).

Nakon ‘vatrometa’ golova u drugoj četvrtini s ukupno 10 pogodaka, u trećoj dionici samo 2, po jedan na svakoj strani. No, prednost je ostala za Barakude. Erdelyi za 8:8 i Fatović za prednost Hrvatske 9:8 uoči zadnje četvrtine.

U posljednjoj četvrtini je nakon izjednačenja (Kovacs za 9:9) Hrvatska ponovo povela s 2 plusa. Prvo Burić s lijeve strane nakon asista Garcije ili promjene lopte, s desnog na lijevo krilo. Uslijedio je presing naših igrača, oduzeta lopta, pa potom i gol Benića s lijevog vanjskog za 11:9. Malo kasnije je moramo priznati maestralno, nakon driblinga i varanja Garcije, pogodio Norbert Hosnyanszky za smanjenje našeg vodstva 11:10. Bilo je to 3.14 minuta prije kraja.

Slijedila su potom dva hrvatska napada u kojem su suci vidjeli prekršaj u napadu našem centru Nikši Dobudu, što je uistinu bilo, najblaže rečeno, malo preoštro ili dvojbeno dosuđeno. Bilo kako bilo, Adam Nagy minutu i 19 sekundi prije kraja izjednačava, da bi Mađari nakon obrane svojeg gola, u zadnjem napadu, 13 sekundi prije kraja pogodili (Manhercz za 12:11). Izbornik Tucak je pozvao novu minutu odmora, u igru vratio vratara Bijača, ali sa zadatkom da krene naprijed, pred mađarski gol i tako stvori igrača više. Zadnji šut Barakuda je zapucao Hrvoje Benić, ali ravno u vratara Vogela, da bi sa zvukom sirene Daniel Angyal preko cijelog plivališta pogodio naš prazan gol, za konačnih 13:11.

Hrvatska će u nedjelju igrati protiv Francuske za 7. mjesto na turniru u Debrecenu. Utakmica počinje u 14.45 sati.