Prvenstvo Hrvatske / 25. ožujka 2022.

ČETVRTFINALE DOIGRAVANJA – Mladost tijesno, Jug AO suvereno

Mladost s +1 u Zagreb

Žapci su slavili na Kantridi, ali nismo sigurni tko je nakon utakmice u Rijeci bio zadovoljniji. Naime, minimalan poraz Primorja EB, za domaćina je zapravo sjajan rezultat budući da je početkom druge četvrtine utakmica bila ‘zatvorena’. Barem se tako činilo jer Mladost je nakon pola minute igre u drugoj četvrtini vodila – 7:1!

Sve što je moglo loše po Primorje EB ili dobro po Mladost, išlo je baš u tom smjeru. Kontrolirana igra gostiju, čvrsti presing, jako dobra obrana na čije su se hridi ‘nasukavali’ napadi Riječana. Prvi je gol domaćin postigao tek pola minute prije kraja prve dionice, no dotad su već prvo Herceg dvaput, pa potom Rakovac, Lazić i Vrbnjak odveli Zagrepčane do 5:0.
Nakon spomenutih 7:1 za mladostaše (Biljaka), pa i malo kasnije 8:2 (Rakovac) postavljalo se samo pitanje s koliko će razlike ova utakmica završiti. No, Riječani su ponovo, već treću uzastopnu utakmicu u državnom prvenstvu (nakon Medveščaka i KPK u poretku od 6. do 10. mjesta), nakon velikog zaostatka iskazali da se znaju vratiti iz velike ‘rupe’. Momčad koja se očito ne predaje, a pogotovo se ne predaje vlastitom malodušju. To očito ne stanuje u riječkim redovima. ‘Nakrcali’ su domaćini gol Zagrepčana s čak 7 ‘komada’ samo u drugoj četvrtini, te vratili utakmicu na početak – 8:8!

Mladost je silno pala u drugoj dionici, uvukao se nemir, nervoza u njihove redove. Uspjeli su se malo pribrati, te dobiti treću dionicu minimalno, odnosno ući u završnih 8 minuta s golom prednosti (10:9 za Mladost).
Početkom zadnje četvrtine, Mladost se ponovo lagano odvaja (Bajić i Rakovac za 12:9), a do kraja su preostale još tri minute. Tri minute nade za Riječane da mogu još jednom dostići Zagrepčane i tri minute strepnje za Žapce hoće li zadržati stečenu prednost. Na kraju su mladostaši uspjeli u svom naumu, ali i opet nimalo jednostavno. U samo 50 sekundi su primorjaši postigli dva gola (Vuković i Tkač za 12:11 u korist gostiju još), a do kraja su još ostale dvije minute.
U neizvjesnoj završnici s obostrano puno pogrešaka, novih pogodaka nije bilo, te Zagrepčani s plus 1 dočekuju uzvrat četvrtfinala. No, u ovom paru je sve još uvijek sasvim otvoreno.

Lagan posao Gospara

Jugaši su pola posla na putu plasmana u polufinale obavili. Teško da ćemo pogriješiti, ako bi naveli i da su praktički već u poluzavršnici. Ipak, dok ne završe obje utakmice ovog para, pa od tuda i ono ‘pola posla’, valja se suzdržati od konačne tvrdnje. Neće uostalom niti trebati dugo čekati na nju, budući da će se Dubrovčani i Korčulani sastati u uzvratu četvrtfinala vrlo skoro, već u subotu u podne.

Korčulani, službeno domaćini u prvoj utakmici, u Dubrovnik su nažalost došli sa samo 8 igrača. S druge strane, niti trener Jug Adriatic osiguranja, Vjekoslav Kobešćak nije nastupao s najjačom momčadi. Daleko od toga. Odmarao je strateg Gospara redom Popadića, Fatovića, Jokovića, Papanastasioua, Kakarisa, Argyropoulosa, Benića… Svi navedeni nisu bili ni prijavljeni u službeni zapisnik za utakmicu. Čak i takav sastav, kombinacija juniorske i B postave jugaša bila je puno prejaka (još k tomu i brojnija) od suparnika. U takvim okolnostima nikakvo čudo da su svi jugaši, izuzev vratara postigli najmanje jedan pogodak.