Iz inozemstva / 4. lipnja 2021.

Bijač i Pro Recco u finalu Lige prvaka

Teško je posljednjih godina zamisliti finale Lige prvaka u nogometu bez Hrvata, a zamislite kako je tek u vaterpolu. I ove ćemo subote, u finalu 57. sezone Lige prvaka imati jednog Hrvata u bazenu. Naš reprezentativni čuvar mreže, Marko Bijač s Pro Reccom se plasirao u finale. Za talijanski sastav, prvo finale ovog nadmetanja nakon 2018. i mali melem ‘na ranu’ nakon izgubljenog lova na scudetto. Napominjemo mali, jer pravi će biti tek ako momčad iz Genove osvoji kontinentalnu krunu. U subotnjem će se finalu dakle susreti Pro Recco, talijanski doprvak i Ferencvaros, branitelj naslova prvaka Europe iz 2019. godine, a ove sezone trećeplasirani u Mađarskom prvenstvu. Dakle, baš dva sastava koja nisu doma bili najbolji, ali će u subotu jedan od njih postati najbolji u Europi.

Sjajna obrana Đenovljana

U prvom polufinalnom susretu, Đenovljani nisu najbolje počeli, otvorili. Barceloneta nije samo vodila nakon prvih osam minuta (4:2), nego je i djelovala brže, poletnije. No onda je uslijedio preporod Pro Recca. Kombinacija žestokog presinga u obrani i ‘razbijanje’ u napadu kako šutevima izvana (Mandić i Figlioli), tako i jako dobrim partiturama centara (Aicardi i Amerikanac Hallock), Pro Recco je doveo do preokreta (5:4). Pa čak i kada se kasnije katalonski sastav odvojio opet na kratko, na dva gola prednosti (7:5 za Barcelonetu), to više nije izgledalo tako opasno za Pro Recco. Uostalom, potvrda tomu je došla vrlo brzo s četiri uzastopna gola talijanske momčadi za vodstvo Pro Recca (9:7). Kada je manje od četiri minute prije kraja, Pietro Figlioli pogodio s vanjske pozicije za plus 3 (12:9), priči je bio kraj.

Trostruki strijelac Joković

Perfektnu su pak utakmicu odigrali Ferencvaros i Brescia. Naveli bi čak, najljepšu u dosadašnjem dijelu turnira. S obje je strane prštalo odličnim golovima, dalekometnim projektilima, ali za koje se ne može kriviti vratare jer su pucači i šutevi bili savršeni. Uz to, utakmica puna ritma, dinamike, neizvjesnosti. Ovo potonje se doduše nije baš očekivalo nakon prve dionice u kojoj je Ferencvaros poveo čak 4:0. No, trener Bovo i njegovi izabranici se nisu dali obeshrabriti. Povratak je bio sjajan. Uspjeli su u drugoj i trećoj četvrtini dati Ferencvarosu čak 11 golova. Momčadi koja ima ‘ozbiljnu’ obranu i sjajnog vratara, Somu Vogela. Do kraja druge četvrtine su zaostatak prepolovili, a do konca treće i poravnali (Dolce za 11:11, tri sekunde prije kraja četvrtine). Maro Joković je postigao tri pogotka, te je uz Vlachopoulosa bio i najbolji strijelac u momčadi. Uz važnu opasku, s puno boljom selekcijom šuta. Grk je naime imao šut 3-12, a Joković 3-4. Možda je mogao baš Joković pucati u pretposljednjem napadu, a ne dodavati na 2 metra, no to je za raspravu…

U zadnjoj četvrtini, bez puno golova, još uvijek Brescia nije uspjela povesti, ali jest slijedila mađarski Fradi u stopu. Talijani su kod 13:12 za Ferencvaros imali i zadnji napad, te je i vratar Del Lungo došao pred gol. Tražili su izjednačenje. Devet sekundi prije kraja pucao je Vlachopoulos, od bloka se lopta odbila u vratnicu, pa potom do Martona Vamosa koji je s polovice bazena i sa zvukom sirene pogodio prazan gol za konačnih 14:12.

Sve u svemu, briljantna utakmica u kojoj zadivljuje primjerice snaga i preciznost šuta Martona Vamosa, ali i dirigentska palica u igri Denesa Varge. Obojica su inače dali po 4 gola.