A reprezentacija, Seniori / 19. veljače 2021.

Barakude suvereno u polufinale

Hrvatska je reprezentacija čvrstom, ozbiljnom igrom protiv Gruzije, glatkom i zasluženom pobjedom, ušla u subotnje polufinale predolimpijskog turnira u Rotterdamu.

Izuzmemo li prvu četvrtinu u kojoj je bilo malo prespore igre, manjkavosti u napadu, posebno s igračem više (0-3), te određenih propusta u obrani, stvari su na svoje došli u preostale tri četvrtine.

Hrvatska je nametnula ritam, značajno ga podigavši u brzinskom dijelu. U samo četiri minute igre u drugoj četvrtini, u pozicijskom su napadu Barakude postigle 4 uzastopna pogotka (Bukić, Vukičević, Lončar i Fatović) i za čas je prednost narasla na 7:2. Najbolji gruzijski branič, inače naš Marko Jelača, brzo je opterećen s dvije osobne pogreške, da bi isključujuću treću dobio dvije minute prije poluvremena. Hrvatska se postavila upravo onako kako i treba u susretima s momčadima koje jesu solidne, ali koje nisu našeg ranga. Suvereno, ne i nadmeno, odigravši svoje adute, brzo, lucidno, s puno prebačaja i uplivavanja, kretnji… Takvu igru Gruzija ipak jednostavno ne može pratiti. Uz sve, razbranio se i naš prvi čuvar mreže Marko Bijač prikupivši do kraja utakmice čak 17 obrana. Do poluvremena je već bilo 9:3, nakon treće četvrtine 11:4, da bi završilo s ujedno i najvećom prednošću, 9 golova razlike.

Sada, u subotu od 18.00 sati i uz prijenos na HTV 2 slijedi najteža utakmica na turniru, iako će izbornik Tucak i svi igrači vjerojatno reći kako je najteža u biti svaka sljedeća.

Bilo kako bilo, upravo je ta sljedeća utakmica kojom možemo već u subotnju večer dohvatiti toliko željenu olimpijsku vizu. Dakako, postoji i popravni u vidu nedjeljne utakmice za treće mjesto, ali to je ono o čemu nitko sada u hrvatskom taboru vjerojatno ni ne želi pomisliti.

Sutra nas čeka najteži suparnik dosad, najbolja momčad na turniru i po dosadašnjim rezultatima. Crna Gora naime u dosadašnjih 6 susreta ima isto toliko pobjeda, a do svih su došli dosta jednostavno i lagano. Dovoljno, još jedno samo u nizu upozorenja našim momcima, ako im je više takvo što uopće i potrebno.

Luka Bukić MVP četvrtfinala

Naš je reprezentativac i štoviše na turniru u Rotterdamu i najbolji strijelac (18 golova), Luka Bukić i drugi put nagrađen za najboljeg pojedinca utakmice. Ubitačan u napadu (4 gola, od toga 1 iz peterca), uz stalnu napadačku opasnost, ali i zavidnu obrambenu odgovornost, jedna je od najsnažnijih poluga Tuckove momčadi.

Ante Vukičević postigao 7.800-ti gol Hrvatske

Pogodak Ante Vukičevića za naše vodstvo 5:2 protiv Gruzije ima i dodatnu, statističku posebnost. Taj je gol naime jubilaran ili točno 7.800-ti pogodak u povijesti hrvatskih vaterpolista od osamostaljenja države, a jasno u službenim utakmicama.

Izjave

Ivica Tucak:

– Mislim da možemo biti sasvim zadovoljni jer cijeli turnir igramo dobar, lijep vaterpolo. Postižemo svaku utakmicu 14-15 ili više pogodaka, najviše na turniru svakako. Iznimka je bio taj susret s Rusima gdje je došlo do nekog “black-outa”, ali o tome ću nakon turnira. Crna Gora? Znamo što oni nama mogu napraviti i znamo odakle će nama prijetiti najveća opasnost. Svaka čast svima, ali njihov glavni igrač je Ivović. Oko njega se sve vrti. Ali vjerujem da imamo mehanizme da tu utakmicu pobijedimo. Mi smo danas puno drukčiji, bolji nego što smo bili prije mjesec dana u Debrecenu.

Marko Bijač:

– Gruzija nije baš smiješna momčad koju možete dobiti u jednoj četvrtini. Odigrali smo dobro od početka do kraja, nismo upadali u nikakvu nepotrebnu nervozu za koju uostalom nije bilo ni razloga. Što se Crnogoraca tiče… sve se međusobno zna. Mi se moramo postaviti kao da nam je ta utakmica zadnja u životu. Sigurno će biti teških trenutaka i vjerujem da će možda i do samog kraja biti neizvjesna utakmica. Nadam se, vjerujem da smo mi naučili nešto iz nekih naših posljednjih utakmica s njima. Što se naše obrane tiče, pa možda i bude neke modifikacije za Crnu Goru u odnosu na dosad odigrano u Rotterdamu, ali ne bi baš otvarao sve karte.

Sandro Sukno:

Bili smo izraziti favoriti protiv momčadi Gruzije i pokazali smo zrelu igru u kojoj smo kontrolirali utakmicu od početka do kraja. Korak smo bliže kvalifikacijama za Olimpijske igre, ušli smo u polufinale. Sutra nas čeka Crna Gora, momčad koja ima izvrsnog individualca Ivovića, potom na desnoj strani iskusnog igrača Brguljana i ostatak momčadi koja jako dobro pliva i kvalitetno je posložena. Očekuje nas jedna jako teška utakmica, no mi imamo kvalitetu i vjerujemo u sebe. Nadam se ulasku u finale i automatskom plasmanu na Olimpijske igre.

Andro Bušlje:

Zasluženo i uvjerljivo smo pobijedili Gruziju. Prvu četvrtinu smo s obzirom na važnost utakmice kratko bili u grču, no čim smo nametnuli našu igru pobjeda nije dolazila u pitanje. Na kraju velika razlika i zaslužena pobjeda. Sutra je najvažnija utakmica turnira,. pobjeda donosi vizu za Tokio, koju toliko priželjkujemo. Ukoliko ne daj Bože izgubimo, imamo još jednu šansu. No sada se okrećemo sutrašnjim protivnicima, nadam se da ćemo odigrati utakmicu turnira i pobijediti. Dati ćemo sve od sebe, vjerujemo u nas!