A reprezentacija / 20. kolovoza 2022.

Barakude svladale Francuze u Beogradu

Hrvatska muška seniorska reprezentacija pobjedom je otvorila nastupe na turniru “Srbija 2022” u Beogradu. U 1. kolu su naši igrači za suparnika imali momčad s kojom će se vrlo skoro ponovo sučeliti, samo tada u 2. kolu Europskog prvenstva u Spaladium Areni. Dakle, Hrvatska – Francuska 15:11 (4:4, 2:3, 6:3, 3:1).

S prvom polovicom utakmice je izbornik vjerojatno puno manje zadovoljniji nego s drugom u kojoj je u konačnici pobjeda i ostvarena. Naime, ponovo je početak, otvaranje ili ulazak u susret kao i u još nekim pripremnim utakmicama ovog ljeta bio loš. Dovoljan da Francuska povede 3:0, a nisu protekle niti tri minute. Jasno da je izbornik Ivica Tucak pozvao minutu odmora koja je imala učinka jer je nakon sljedeće dvije i pol minute na semaforu već svijetlilo 4:3. Za Hrvatsku, dakako! U seriji su zabijali Harkov s desne strane, Bukić s lijeve. Oba s igračem više, zatim Marinić Kragić, pa opet Harkov.

Francuzi su s međutim vratili, nije ih se očito dojmio hrvatski obrat već su kreirali svoj u kojem su suparnici sada s 2 uzastopna gola (Khasz i Vanpeperstraete) ponovo doveli Francusku u prednost. Nakon sjajnog gola, opet s vanjske pozicije, Emilea Bjorcha za francusko vodstvo 6:5, reagirala je naša klupa, te je Toni Popadić na mjestu vratara zamijenio Marka Bijača. Toni samo što se namjestio kada je s desne strane opalio iskusni francuski ljevak, Ugo Crousillat za novo nešto osjetnije francusko vodstvo (5:7).

U drugoj polovici utakmice je međutim proradio i naš šut izvana, baš kao i obrana, te se do počelo i osjećati na rezultatu. Iako valja naglasiti da su Francuzi držali neodlučen rezultat sve do pred kraj te dionice (10:10). Burić i Fatović, golom u 24. minuti odveli su Hrvatsku do najveće prednosti dotad, a bio je kraj treće četvrtine (12:10). U zadnjoj dionici, u velikoj mjeri i na krilima raspoloženog Marinića Kragića (ukupno 5 golova), Hrvatska je osigurala zasluženu pobjedu.

Za pohvaliti je svakako realizaciju igrača više, 8-11, ali i vrlo dobru obranu s igračem manje budući da je francuski napad s brojčanom prednosti bio tek 4-11.

U drugoj utakmici 1. kola, Srbija i Italija su remizirali 9:9.

U nedjelju, 21. kolovoza Hrvatska igra navečer od 21.00 sat protiv domaćina Srbije.

Jubilarna 800. utakmica Barakuda i 8.300-ti gol

Utakmica protiv Francuske bila je inače jubilarna, 800. utakmica hrvatske vaterpolske reprezentacije od osamostaljenja države. Pritom tu računamo dakako samo službene susrete hrvatske reprezentacije.

U tih 800 utakmica, naši su vaterpolisti ubilježili 517 pobjeda, 57 remija i 226 poraza.

No, nije to jedini jubilej koji je ‘pao’ u ovoj utakmici. Pogodak Konstantina Harkova, prvi na utakmici, za smanjenje vodstva suparnika na 3:1 bio je pak ukupno točno 8.300 gol Hrvatske!