A reprezentacija, Seniori / 28. siječnja 2023.

Barakude slavile nad Crnom Gorom!

Hrvatska muška seniorska reprezentacija pobijedila je u Budvi u prijateljskoj međudržavnoj utakmici momčad domaćina, Crnu Goru 10:8 (0:3, 4:2, 2:2, 4:1). Razlika identična onoj s kraja prosinca prošle godine kada su se ove dvije reprezentacije sastale u Zagrebu, samo što je tada Hrvatska slavila 12:10.

Ovog puta je pobjeda još malo značajnija, neovisno tomu što je riječ o pripremama i prijateljskoj utakmici. Naime, Barakude su utakmicu praktički odigrale sa samo 11 igrača budući da u igru uopće nisu zbog ozljede ulazili centar Goran Grgurević i branič Rino Burić. To je nadalje značilo, budući da nam je Grgurević bio jedini sidraš na ovim pripremama i u utakmici, da su se na 2 metra izmjenjivali, te jako dobro posao obavili prije svega Matias Biljaka, ali jednako tako i Marko Žuvela.

Nije naodmet spomenuti i da je u našem sastavu nedostajalo čak 6 igrača iz momčadi koja je osvojila naslov prvaka Europe – vratar Bijač, centri Krapić i Vrlić, te Bukić, Bašić, Harkov… Pridodamo li tomu i izostanak vanjskog Vukičevića koji je igrao na prošlom Svjetskom prvenstvu, ne i na EP u Splitu. Kada na ovo pridodamo već spomenute ozljede Grgurevića i Burića, tada i ova pobjeda mora ipak dobiti barem mrvicu vrijednosti više od tek ‘jedne prijateljske utakmice’.

Prvo vodstvo 1.14 minuta prije kraja

Suparnik je inače najvećim dijelom utakmice vodio, u dva navrata i s 3 gola razlike (3:0 i 7:4). Štoviše, prvo naše vodstvo ubilježeno je u samoj završnici utakmice, tek minutu i 14 sekundi prije kraja. Ovakve su pobjede onda i još malo slađe. Naš izbornik Ivica Tucak koristio je obojicu vratara, pa je tako Toni Popadić branio prve dvije četvrtine (3 obrane), a Ivan Marcelić druge dvije dionice (također 3 obrane). Valja pridodati da je Crna Gora imala u dva navrata u drugoj polovici utakmice i mrvicu sreće kada se lopta nesretno od Marcelića odbijala u hrvatsku mrežu.

Međutim, imala je Crna Gora jedan velik problem. Realizacija igrača više bila im je 1-9. Dobar dio zasluga za ovakve brojke ipak pripada i našoj obrani. Kada smo kod dijela igre u napadu s brojčanom prednosti, bilo je problema u početku i u našim redovima. Prvih 5 takvih napada Barakude nisu okrunile, ali ono bitnije… zadnja četiri takva napada su završena pogocima, pa je onda i ukupna realizacija pristojnija (4-9). Nadalje, Hrvatska je realizirala i oba peterca, mirnoću i preciznost su dokazali Marko Žuvela i Dario Rakovac.

Domaćin je pred dupkom ispunjenim tribinama Gradskog bazena u Budvi poveo uvjerljivo (3:0). U drugoj je četvrtini slijedio hrvatski uzvrat. Prvo Kržić s 2 metra i na dodavanje Rakovca, zatim Marinić Kragić iz protunapada i na asist Lazića, da bi na 3:3 poravnao Fatović. Ipak, do poluvremena je Crna Gora uspjela osigurati minimalnu prednosti (5:4). Četvrti je pogodak za našu momčad postigao Marko Žuvela iz peterca koji je posljedica prekršaja Crnogoraca u hrvatskoj kontri.

U trećoj su se četvrtini domaći reprezentativci opet odvojili na 3 razlike golovima Stanojevića i Vujovića, ali tada je konačno proradio i naš igrač više. Tri i pol minute prije kraja ove dionice Biljaka s igračem više i na dodavanje Marinića Kragića, a onda minutu prije zadnjeg odmora Fatović (ponovo igrač više) smanjuju na 7:6 uoči zadnjih osam minuta.

Hrvatska završnica

Početkom zadnje četvrtine, prekrasan je gol sa srednjeg vanjskog, s najmanje 6 metara postigao Jerko Penava (7:7). Minutu kasnije je Vučurović doveo, ispostavit će se kasnije, posljednji put Crnogorce u vodstvo (8:7). Zadnje minute utakmice su pripale Barakudama…

Pet minuta prije kraja ili preciznije, 04.56 Jerko Marinić Kragić pogađa za novo poravnanje (8:8). Minutu kasnije isti je igrač imao nesreću uzdrmati vratnicu iz protunapada za naše vodstvo, ali ono je došlo minutu i 14 sekundi prije kraja. Jerko Penava je pogotkom s lijevog krila okrunio akciju s igračem više, na prebačaj Butića s desne strane, za gol i vodstvo 9:8. Slijedila je uspjela hrvatska obrana, a onda u našem napadu Fatović bježi pozornosti pratitelja, prekršajem je zaustavljen za kazneni udarac koji je u pogodak i potvrdu pobjede (10:8), točno 21 sekundu prije kraja pretvorio Dario Rakovac.

Sljedeće okupljanje Barakuda predviđeno je za 6. ožujka u Zagrebu u kojem će se od 8. do 14. ožujka odigrati turnir Svjetskog kupa (bivša Svjetska liga) na kojem će uz našu izabranu vrstu nastupati još momčadi SAD, Mađarske, Italije, Francuske i Japana.

IZJAVE IZBORNIKA

Ivica Tucak (Hrvatska):

– Bilo je ovo vrlo važno okupljanje za nas. Imali smo odlične treninge, utakmicu s dosta naboja, ali u pravom prijateljskom odnosu. Rezultat je bio najmanje bitan, vjerujem da smo i kolega Gojković i ja vidjeli ono što smo htjeli, neke nove igrače koji predstavljaju budućnost.

Vladimir Gojković (Crna Gora):

– Ovu utakmicu nismo trebali izgubiti budući koliko smo šansi propustili kada smo imali gol.dva, pa i tri prednosti, uz činjenicu da smo imali i dobru obranu, a tri četvrtine i dobrog vratara. Žao mi je jer bi mojim momcima puno značilo da su dobili Hrvatsku.